Denní vyměřovací základ pro dávky nemocenského pojištění v r. 2003
Nemocenské a ostatní dávky nemocenského pojištění se stanoví z denního vyměřovacího základu. Denní vyměřovací základ se zjistí tak, že započitatelný příjem (t.j. veškerý příjem podléhající odvodu pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti) zúčtovaný zaměstnanci v rozhodném období (jímž je zásadně kalendářní čtvrtletí předcházející čtvrtletí, v němž vznikla pracovní neschopnost či jiná skutečnost zakládající nárok na dávky nemocenského pojištění) se dělí počtem kalendářních dnů připadajících na rozhodné období.
Nemocenské a ostatní dávky nemocenského pojištění se stanoví z denního vyměřovacího základu. Denní vyměřovací základ se zjistí tak, že započitatelný příjem (t.j. veškerý příjem podléhající odvodu pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti) zúčtovaný zaměstnanci v rozhodném období (jímž je zásadně kalendářní čtvrtletí předcházející čtvrtletí, v němž vznikla pracovní neschopnost či jiná skutečnost zakládající nárok na dávky nemocenského pojištění) se dělí počtem kalendářních dnů připadajících na rozhodné období. (U osob samostatně výdělečně činných se denní vyměřovací základ zjišťuje obdobným způsobem s tím, že rozhodným obdobím je zpravidla kalendářní rok předcházející roku, v němž vznikla pracovní neschopnost. Denním vyměřovacím základem dobrovolně nemocensky pojištěné osoby samostatně výdělečně činné je úhrn měsíčních vyměřovacích základů pro stanovení záloh na pojistné na důchodové pojištění vydělený počtem kalendářních dnů připadajících na rozhodné období.)Výše denního vyměřovacího základu není neomezená, nýbrž je limitována tak, že se jistá část (do tzv. I. redukční hranice) započítává plně, z další (v pásmu mezi I. a II. redukční hranicí) 60 % a k určité části (převyšující II. redukční hranici) se nepřihlíží. Započitatelné částky denního vyměřovacího základu byly od r. 2000 až doposud každý kalendářní rok jiné, protože byly pravidelně valorizovány jejich redukční hranice. (Viz ust. § 40 zákona č. 54/1956 Sb. , o nemocenském pojištění zaměstnanců, ve znění zákona č. 61/1999 Sb. )
V rámci úspor veřejných výdajů vynucených odstraňováním škod po ničivých záplavách, jež postihly ČR v srpnu letošního roku, však redukční hranice pro rok 2003 valorizovány nebudou. (Výše citované ustanovení se na základě zákona č. 420/2002 Sb. pro rok 2003 nepoužije.) Toto opatření se dotkne pouze pojištěnců, jejichž denní vyměřovací základ převyšuje současný limit I. redukční hranice (480 Kč). Úroveň nemocenských dávek pojištěnců s denním vyměřovacím základem (hrubým příjmem) pod touto hranicí by neovlivnila (nezvýšila) ani standardně provedená valorizace. Finanční úspora nebude pouze jednorázová v roce příštím, nýbrž se projeví i v budoucnu - bude mít vliv na výši dávek i v dalších letech; neboť snížená (nevalorizovaná) základna pro výpočet dávek nemocenského pojištění z roku 2003 bude výchozí základnou pro pozdější úpravy (valorizace).
V roce 2003 se denní vyměřovací základ (ve smyslu ust. § 1 nařízení vlády č. 347/2001 Sb. ) bude redukovat stejně jako v roce 2002, tedy tak, že plně se bude započítávat příjem do 480 Kč (I. redukční hranice) a z částky 480 Kč až 690 Kč (II. redukční hranice) 60 % (čili maximálně 126 Kč). K částce nad 690 Kč se nebude přihlížet. Nejvyšší denní vyměřovací základ bude tedy představovat i nadále 606 Kč. Odpadá současně problém s úpravou výše nemocenských dávek, na které vznikl (vznikne) nárok před 1. lednem 2003 a tento nárok trvá (bude trvat) i v tomto (po tomto) dni.
Richard W. FETTER
právník
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz