Dispozice s věcmi tvořícími součást společného jmění manželů
Společné jmění manželů ze zákona tvoří majetek nabytý některým z manželů nebo jimi oběma společně za trvání manželství, s výjimkou majetku získaného dědictvím nebo darem, majetku nabytého jedním z manželů za majetek náležící do výlučného vlastnictví tohoto manžela, jakož i věcí, které podle své povahy slouží osobní potřebě jen jednoho z manželů, a věcí vydaných v rámci předpisů o restituci majetku jednoho z manželů, který měl vydanou věc ve vlastnictví před uzavřením manželství a nebo jemuž byla věc vydána jako právnímu nástupci původního vlastníka.
Dispozice s věcmi tvořícími součást společného jmění manželůOtázka: Dříve, jsem byl celkem šťastně ženatý, avšak posléze mi byla manželka často nevěrná a přestali jsme si také rozumět skoro ve všech důležitých věcech. Následoval rozvod. Ještě za doby trvaní manželství, jsem koupil motocykl zahraniční výroby za skoro 250 000 korun. Manželka na něj nepřispěla ani korunu. Abych manželku potěšil, respektive na nátlak tchýně, jsem dal na Dopravním inspektorátu motocykl zapsat na ni, a manželka jej také takřka výhradně používala. Těsně po rozvodu manželka motocykl prodala - navíc vysoce pod cenou. Mohu se nějak domoci motocyklu zpět? Znamená to, že když byl motocykl zapsán na manželku, že na něj nemám žádný nárok, ani na za něj utržené peníze?
A.H., Karlovy Vary
Odpověď: Nutno jasně konstatovat - pokud byl motocykl zakoupen za doby trvání manželství, pak tvoří součást společného jmění manželů (SJM). SJM ze zákona tvoří majetek nabytý některým z manželů nebo jimi oběma společně za trvání manželství, s výjimkou majetku získaného dědictvím nebo darem, majetku nabytého jedním z manželů za majetek náležící do výlučného vlastnictví tohoto manžela, jakož i věcí, které podle své povahy slouží osobní potřebě jen jednoho z manželů, a věcí vydaných v rámci předpisů o restituci majetku jednoho z manželů, který měl vydanou věc ve vlastnictví před uzavřením manželství a nebo jemuž byla věc vydána jako právnímu nástupci původního vlastníka. Z výše napsaného zřetelně plyne, že Vámi zakoupený motocykl byl řádnou součástí SJM. To, že byla Vaše bývalá manželka zaregistrována na Dopravním inspektorátu jako držitelka nemá pro tuto věc žádnou právní relevanci. Jestliže Vaše bývalá manželka prodala motocykl , náležící do SJM bez Vašeho souhlasu, pak je tento právní úkon neplatný.
Doporučujeme Vám, abyste zažaloval u příslušného soudu nové vlastníky motocyklu, tedy ty, kterým Vaše bývalá paní vůz prodala, a to žalobou na vydání motocyklu. V praxi se občas objevovala chyba, že v takovýchto případech byla chybně podávána žaloba na určení neplatnosti předmětné kupní smlouvy ( ve Vašem případě určení neplatnosti smlouvy mezi exmanželkou a novými nabyvateli). Tento postup je ovšem, jak jsme již řekli chybný, jelikož opomíjí zásadu občanského soudního řízení: Pokud je možné podat žalobu na plnění, nelze podat žalobu na určení. Určovací žaloba by zde postrádala společensko-právní zájem na vydání rozsudku na určení. Příslušný soud bude otázku (ne)platnosti kupní smlouvy posuzovat jako tzv. předběžnou otázku.
Finanční částku, kterou Vaše exmanželka za předmětný motocykl obdržela nutno pokládat za bezdůvodné obohacení - tj. majetkový prospěch získaný plněním bez právního důvodu nebo plněním z neplatného právního důvodu. Podle občanského zákoníku, je ten, kdo se na úkor jiného bezdůvodně obohatil povinen obohacení vydat. Proto je to Vaše bývalá manželka, a nikoliv Vy, kdo se musí vypořádat s finančními závazky vůči těm, kterým motocykl bezdůvodně prodala.
Na závěr pro odlehčení: Píšete i o nevěře manželky, zde se hodí citovat Rochefoucauldovu zkušenost: Jsou ženy, které neměly ani jedno milostné dobrodružství. Ale žádná, která by měla jen jedno.
Mgr.Petr Kolman, právník
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz