Dividenda
Existuje nějaké zákonné omezení, jakou maximální finanční částku smí vyplatit akciová společnost mezi akcionáře jako dividendu?
Právo na podíl na zisku generovaný akciovou společností (tedy právo na dividendu) patří mezi jedno ze základních práv každého akcionáře. Jak v této souvislosti vyplývá z § 178 odst. 1 obchodního zákoníku (zákon č. 513/1991 Sb. ), akcionář má právo na podíl na zisku společnosti (dividendu), který valná hromada schválila podle hospodářského výsledku k rozdělení.
Kromě toho, že obchodní zákoník stanoví, v jakých případech není společnost oprávněna zisk mezi akcionáře rozdělit, upravuje též i jaká jeho maximální část může být mezi akcionáře rozdělena.
Částka určená valnou hromadou akciové společnosti k vyplacení akcionářům jako podíl na zisku nesmí být vyšší, než je hospodářský výsledek účetního období vykázaný v účetní závěrce, (i) snížený o povinný příděl do rezervního fondu společnosti (ten činí, vyjma prvního roku, v němž společnost poprvé vytvořila čistý zisk, 5 % z čistého zisku společnosti, neurčují-li stanovy jeho vyšší hodnotu) a o neuhrazené ztráty minulých let a (ii) zvýšený o nerozdělený zisk minulých let a fondy vytvořené ze zisku, které společnost může použít dle svého volného uvážení (v praxi se jedná o různé cíleně tvořené fondy, do kterých společnost za vnitřně stanovených podmínek odvádí část ze svého zisku).
Z takto stanovené částky určené k rozdělení mezi akcionáře se pak podíl jednotlivých akcionářů na zisku určuje poměrem jmenovité hodnoty jeho akcií k jmenovité hodnotě akcií všech akcionářů.
Na závěr si dovolím jedno upozornění – i když je z hospodářských výsledků zřejmé, že společnost je v zisku a dá se očekávat, že valná hromada odsouhlasí výplatu dividend, zakazuje obchodní zákoník společnosti vyplácet akcionářům jakékoliv zálohy na podíly na zisku.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz