Doména „eu“ na počátku nového desetiletí
Dle statistik sdružení EURid – správce domény nejvyššího řádu .eu (.eu Top Level Domain, .euTLD), zveřejněných v posledních dnech, zaujímá doména .eu své jisté místo mezi deseti nejpoužívanějšími doménami na světě.[1] Přestože je okruh žadatelů o registraci doménového jména .eu omezen nařízením (ES) č. 733/2002 o zavádění domény nejvyšší úrovně .eu výhradně na subjekty s bydlištěm, se sídlem, správním ústředím nebo hlavní provozovnou na území Evropské unie, těší se doména .eu stále vzrůstajícím tendencím a počet zaregistrovaných doménových jmen pod touto doménou trvale narůstá.
Hlavním účelem vytvoření .eu TLD, jak vyplývá z příslušných nařízení (ES) a tzv. Lisabonské strategie, je podpora používání internetových sítí a elektronického virtuálního tržiště, jakož i zviditelnění vnitřního trhu na elektronickém virtuálním tržišti. Neméně důležitá je rovněž identifikace subjektů s Evropskou unií, s jejím právním rámcem a evropským trhem, urychlení využívání výhod informační společnosti v Evropě jako celku, nápomoc při integraci budoucích členských států Evropské unie a snaha o potírání nebezpečí digitální propasti ve vztahu k sousedním státům. Zřízení domény .eu by tak mělo přispět k prezentaci Evropské unie v globálních informačních sítích a vedle národních domén nejvyššího řádu jednotlivých států obohatit systém internetových domén.[2]
Otázkou však zůstává, jaké mají občané EU skutečné povědomí o své evropské doméně a jak je tato doména v rámci Evropy vnímána samotnými uživateli.
Nejsilnější pozici si doména .eu vybudovala ve Spolkové republice Německo, v rámci které byla zaregistrována celá třetina všech registrovaných doménových jmen .eu. Na Českou republiku připadá z celkového počtu více než 3,33 miliónů všech registrovaných doménových jmen.eu přibližně 122 tisíc. Přestože statistické údaje o doméně .eu vykazují stále stoupající tendence, po více než pěti letech, které uběhly od spuštění domény .eu, je počet doménových jmen .eu registrovaných v ČR v přepočtu na obyvatele stále ve výrazném odstupu za počty doménových jmen registrovaných pod národní doménou .cz nebo generickou doménou .com. Žadatelé o registraci doménových jmen pravděpodobně stále pociťují, že síla prezentace podnikatelských či soukromých aktivit je pod jinými doménami silnější nebo alespoň výhodnější. Svou roli pravděpodobně hrají i události posledních let a skutečnost, že důvěra občanů v hospodaření EU teprve začíná stoupat ze samotného dna, kterého v nedávné době dosáhla.
Na otázku, zda občané EU pocítí dostatečnou motivaci k tomu, aby svá společná či individuální úsilí realizovaná v oblasti internetu identifikovali prostřednictvím domény .eu s Evropou a evropskými hodnotami, dostaneme odpověď v dalších výročních zprávách sdružení EURid.
Mgr. et Mgr. Marek Disman,
advokátní koncipient
--------------------------------------------------------------------------------
[1] Srov. EURid. EURID’S QUARTERLY PROGRESS REPORT. Fourth Quarter 2010. [online]. 2011 [cit. 2011-03-04]. Dostupné >>> zde
[2] Srov. Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 733/2002 o zavádění domény nejvyšší úrovně .eu; Nařízení Komise (ES) č. 874/2004, kterým se stanoví obecná pravidla pro zavádění a funkce domény nejvyšší úrovně .eu a zásady, jimiž se řídí registrace.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz