Dopady a význam dluhopisové kauzy Premiot
Kauza Premiot představuje významnou investiční dluhopisovou kauzu, kterou se všechny dotčené subjekty zabývají již více než rok. Na začátku roku 2023 se věřitelé společností z této skupiny dozvěděli, že jim emitenti dluhopisů, do kterých investovali své finanční prostředky, přestali vyplácet úrokové výnosy, případně jim neuhradili již splatné jistiny dluhopisů. Od začátků této kauzy došlo k významnému posunu. Insolvenční řízení bylo zahájeno u více než dvaceti společností, úpadek byl prohlášen u třinácti z těchto společností. Konala se již i první přezkumná jednání. Celou kauzou se začaly také zabývat orgány činné v trestním řízení. Tato kauza je tak pod dohledem i státního zastupitelství.
Cílem tohoto článku je rozvést dopad a význam celé této kauzy a uvést zajímavosti, kterými je tato kauza opředená.
Dopad a význam kauzy
Tato kauza je velmi specifická z celé řady důvodů, a i proto je vystavena pozornosti médií. Vzhledem k počtu společností je rovněž dáno velké množství věřitelů (odhadem dle aktuálních insolvenčních řízení se jedná o vysoké stovky investorů, později lze očekávat tisíce), což zvyšuje celkový dopad této kauzy. Investice věřitelů dále často dosahovaly milionových částek, významná je tedy i výše pohledávek věřitelů.
Dále je významná také vzájemná provázanost společností. Mezi společnostmi probíhaly různé finanční toky a dluhopisy věřitelů byly často reinvestovány na základě smlouvy o poukázce, případně i bez písemného podkladu. V případě reinvestice tak věřitelé na konci splatnosti původních dluhopisů neobdrželi splatnou jistinu a za hodnotu jistiny si tito věřitelé zakoupili dluhopisy nové, splatné v budoucnu. Problémy společností tak mohly trvat delší dobu, než finanční situace společností dospěla do bodu, že nebyly společností schopné věřitelům vyplácet úrokové výnosy.
Pro celou kauzu je také typická nedůkladná administrativa na straně společností ze skupiny Premiot. Věřitelům se tak poměrně často stávalo, že např. neobdrželi podepsanou smlouvu o úpisu a koupi dluhopisů a dluhopisy tak věřitelé zakoupili pouze na základě konceptů smluv. Dokonce se někteří věřitelé musí aktuálně vypořádat i s tím, že jim zakoupené dluhopisy nebyly předány vůbec, což jejich pozici v rámci přihlašování pohledávek do insolvenčního řízení komplikuje.
Kauza představuje také významnou administrativní zátěž pro Městský soud v Praze, jelikož všechny insolvenční návrhy směřují právě na tento soud, a to z důvodu místní příslušnosti tohoto soudu. Velké administrativní zátěži tak musí čelit i podatelny soudu a veškerá oddělení zabývající se insolvenčním řízení těchto společností. Toto se projevilo i např. tím, že několik dnů před přezkumným jednáním u společnosti Premiot realitní, a.s. došlo k tomu, že insolvenční správce popřel desítky pohledávek věřitelů z důvodu nedodání originálů dluhopisů na soud, a to i přes skutečnost, že tito věřitelé dluhopisy na soud ve lhůtě dodali. Celkové zpoždění zprocesování předkládání originálů dluhopisů tak způsobilo odročení jednání na červenec 2024, aby insolvenční správce stihl zpracovat veškeré originály dluhopisů a vyhnul se tak nadbytečnému popírání přihlášených pohledávek a hrozícím incidenčním sporům.
Průlom v podávání insolvenčních návrhů
Na společnosti ze skupiny Premiot je možné podávat věřitelské insolvenční návrhy bez povinnosti věřitelů uhradit zálohu na náklady insolvenčního řízení ve výši 50 000 Kč. Jediný náklad věřitelů tak činí soudní poplatek. Navrhovatelé z pozice investorů do dluhopisů jsou totiž v pozici spotřebitele.
Tato pozice spotřebitelů byla potvrzena rozhodnutím Vrchního soudu v Praze usnesením ze dne
8. 9. 2023 č. j. MSPH 60 INS 9871/2023 6 VSPH 884/2023-A-21. Vrchním soudem bylo v předmětné věci rozhodnuto tak, že navrhovatelé, soukromé fyzické osoby, které stejně jako navrhovatel v tomto případě vystupovali vůči dlužníkovi, kterým byl další z členů koncernového uskupení Premiot Group, společnost Premium Data Systems III. s.r.o., IČO: 09517413, sídlem Dlouhá 715/38, 110 00 Praha 1- Staré Město, jako věřitelé z titulu nesplacených jistin dluhopisů, neměli povinnost složit zálohu na náklady insolvenčního řízení splatnou při podání insolvenčního návrhu dle § 108 odst. 1 věty první insolvenčního zákona, jelikož se na ně jako na spotřebitele vztahuje výjimka z této povinnosti dle § 108 odst. 1 věty druhé insolvenčního zákona. Došlo tak k zásadnímu posunu v celé kauze, kdy je možné těmito návrhy urychlit vyřešení investic věřitelů.
Dále je vhodné zdůraznit, že insolvenční návrhy je možné podávat i pouze na základě neuhrazených úrokových výnosů ze strany společností ze skupiny Premiot. Není tak nutné čekat na splatnost dluhopisů, která u některých emisí sahá až do konce roku 2025. Představa, že by věřitelé měli čekat do konce tohoto roku, ne-li déle, tak nebyla ideální a představovala riziko v oblasti finálního uspokojení věřitelů.
Za zmínku v souvislosti s tímto stojí také to, že podané věřitelské insolvenční návrhy byly doposud úspěšné, tedy měly za následek prohlášení úpadku dlužníka. U insolvenčních řízení, kde se na úpadek teprve vyčkává, je však toto jistě jen otázkou času.
Advokátní kancelář Fabian & Partners, která insolvenční návrh na tuto společnost Premium Data Systems III. s.r.o. podala tak dosáhla u Vrchního soudu v Praze poměrně významného úspěchu a umožnila posun celé kauzy pro věřitele. Výše uvedené rozhodnutí Vrchního soudu v Praze bude mít dopad i na jiné obdobné kauzy, které se v budoucnu vyskytnou. Skutečnost, že věřitelé nebudou muset hradit zálohu na náklady insolvenčního řízení totiž představuje velkou finanční úlevu pro věřitele a umožní rychlejší posun v případných nových kauzách. Ze strany této advokátní kanceláře bylo podáno již šest insolvenčních návrhů, přičemž další insolvenční návrhy budou následovat. Dochází tak ke zkrácení časového horizontu, kdy se věřitelé dozví o výsledku celé kauzy a dojde na výplatu jejich pohledávek.
Očekávané uspokojení věřitelů
Samotné očekávané uspokojení věřitelů je zásadní otázkou, se kterou se lze ze strany věřitelů setkat. Pohledávky věřitelů dosahují vysokého počtu milionů. Majetek, který byl v rámci seznamu majetku před přezkumnými jednáními ze strany insolvenčního správce zjištěn, často dosahuje hodnoty vyšších stovek milionů. Toto se však mění v rámci jednotlivých společností. Je tedy otázkou, zda tento majetek bude stačit na uspokojení věřitelů. Dále může insolvenční správce zjišťovat a napadat neúčinné právní úkony a přivést tak do majetkové podstaty zpět majetek, který se z ní neoprávněně dostal před úpadkem společnosti.
Očekávané uspokojení věřitelů ovlivňuje i vzájemná provázanost společností. Vzhledem k této provázanosti společností lze spatřovat i přihlašování pohledávek do insolvenčních řízení jedné společnosti ze skupiny do insolvenčního řízení jiné společnosti ze skupiny. Tyto přihlášky pohledávek přitom často dosahují hodnoty několika milionů. Toto lze vidět např. na přihlášených pohledávkách v insolvenčním řízení vůči společnosti Premiot Group, a.s., kde je přihlášeno několik desítek společností ze skupiny Premiot s jejich pohledávkou z titulu zápůjček či úvěrů v hodnotě několika desítek milionů. Bude tedy zajímavé, jak se s tímto vypořádají insolvenční správci společností z této skupiny. Ostatní společnosti ze skupiny Premiot tak jako další věřitelé konkurují v insolvenčních řízeních jiným věřitelů coby investorům do dluhopisů.
Uspokojení věřitelů je tak v tuto chvíli nejisté a není možné jej aktuálně odhadnout. Pokud je již prohlášen způsob řešení úpadku u některých společností ze skupiny, jedná se o způsob řešení úpadku konkursem. Reorganizací se tedy úpadek společností ze skupiny Premiot zatím neřeší. Na informaci o uspokojení věřitelů si však věřitelé budou muset jistě počkat několik měsíců.
Závěr
Kauza investiční skupiny Premiot je významná, což plyne z výše uvedeného. Kauza však poskytuje i jisté ponaučení a upozornění pro investory ohledně jejich dalších případných investic. Jako rizikové lze hodnotit zejména nabízení reinvestování finančních prostředků věřitelů. Rizikové je také to, pokud se nejedná pouze o jednu společnost, která dluhopisy v rámci skupiny několika společností vydává, ale pokud takto vydávají dluhopisy všechny společnosti ze skupiny. Je tedy možné, že se časem objeví finanční problémy i dalších takových společností, kdy je v takovém případě vždy nutné reagovat včas a věřitelům poskytnout potřebné právní rady a pomoc, aby došlo k co nejvyššímu uspokojení pohledávek věřitelů. Bohužel v insolvenčním řízení platí, že čím dříve se finanční situace společnosti začne řešit (byť na základě věřitelských insolvenčních návrhů), tím kratší čas má dotčená společnost na to, se do nepříznivé ekonomické situace propadnout hlouběji.
Mgr. Martina Habrdová
FABIAN & PARTNERS, advokátní kancelář s.r.o.
Kancelář Brno:
Marešova 12
602 00 Brno
Kancelář Praha:
Revoluční 8, budova B1, 2. patro
110 00 Praha 1
Tel.: +420 530 331 766
Tel.: +420 246 063 127
e-mail: info@fabianpartners.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz