Druhy akcií dle nové právní úpravy
Jednou z nejzásadnějších změn v úpravě akciových společností po 1. lednu 2014 je nepochybně možnost akciové společnosti vydávat i takové druhy akcií, které nejsou výslovně upraveny zákonem. Zatímco právní úprava v obchodním zákoníku povolovala vydávání pouze tzv. kmenových a prioritních akcií, zákon o obchodních korporacích již od taxativního výčtu druhů akcií upustil; akciová společnost tak může relativně volně určit, jaké akcie vydá a jaká práva budou s takovými akciemi spojena.
Akciová společnost může kromě kmenových akcií (tedy „obyčejných“ akcií, s nimiž nejsou spojena žádná zvláštní práva a povinnosti) vydávat akcie se zvláštními právy; výslovně pak zákon stanoví obsah práv spojených s prioritními akciemi, s nimiž jsou spojena přednostní práva týkající se podílu na zisku nebo jiných vlastních zdrojích nebo na likvidačním zůstatku. Lze přitom mít za to, že společnost může vydat prioritní akcie, se kterými jsou spojena všechna tato práva, případně pouze některé z nich.
Další práva, která lze s akciemi spojit, pak zákon uvádí pouze demonstrativním výčtem, a to právo na rozdílný, pevný nebo podřízený podíl na zisku nebo na likvidačním zůstatku anebo rozdílnou váhu hlasů (kdy s akciemi o stejné jmenovité hodnotě je spojen rozdílný počet hlasů na valné hromadě). Nadále zůstává zakázáno vydávání tzv. úrokových akcií, s nimiž je spojeno právo na výplatu předem stanoveného úroku nezávisle na hospodářských výsledcích společnosti.
Další druhy akcií
Jak už bylo uvedeno výše, akciová společnost může nově vydávat také akcie, s nimiž jsou spojena zvláštní práva i výslovně zákonem neupravená. V takovém případě musí stanovy společnosti obsahovat pojmenování takových akcií a jasný a určitý popis obsahu zvláštních práv, která jsou s akciemi spojena, a to takovým způsobem, aby o jejich obsahu nebylo pochybností.
Pokud bychom vyšli ze zahraničních úprav druhů akcií, připadá v úvahu například vydání tzv. „tracking shares“, se kterými by byl spojen podíl na zisku pouze z určité (výnosné) části činnosti společnosti. Dále by společnosti mohly vydávat tzv. zaměstnanecké akcie, které by mohl nabýt pouze zaměstnanec společnosti a se kterými by bylo spojeno právo na zvláštní podíl na zisku a zároveň by s nimi nebylo spojeno hlasovací právo. Není vyloučeno ani vydávání akcií převoditelných pouze mezi zakladateli společnosti, se kterými by bylo spojeno např. právo na rozdílný podíl na zisku společnosti.
Společnost při vydávání zvláštních druhů akcií přitom musí dodržet obecné zásady stanovené novou právní úpravou, zejména nesmí jednotlivé akcionáře zvýhodňovat či znevýhodňovat bezdůvodně a musí šetřit práva a oprávněné zájmy akcionářů. Přitom platí, že se všemi vlastníky stejných druhů akcií musí být zacházeno stejně. V rámci těchto limitů a za předpokladu dodržení kogentních ustanovení zákona pak zůstává na vůli společnosti, jaké druhy akcií vydá, aby nejlépe odpovídaly jejím potřebám.
Mgr. Martina Strnadová,
advokátka
Švehlík & Mikuláš advokáti s. r. o.
Purkyňova 2
110 00 Praha 1
Tel.: +420 211 222 244
e-mail: info@samak.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz