Důvody podání a náležitosti námitek proti zápisu ochranné známky
Námitky proti zveřejněné přihlášce ochranné známky představují právní institut, na základě něhož je možno zabránit přihlašovateli v zápisu předmětného označení do rejstříku ochranných známek Úřadu průmyslového vlastnictví České republiky, jež požaduje ochrany pro své přihlašované výrobky a služby v příslušných třídách mezinárodního třídění výrobků a služeb. K úspěšnému zamítnutí přihlášky musí vést i naplnění některého z tzv. relativních důvodů zápisné nezpůsobilosti, které reflektují starší práva třetích osob a jsou přezkoumány pouze z podnětu podaných námitek proti zápisu ochranné známky.
Ústřední právní ustanovení upravující důvody podání námitek jsou v české právní úpravě obsažena v § 7 odst. 1 zákona č. 441/2003 Sb. , o ochranných známkách (dále jen „zákon o ochranných známkách). Dle tohoto ustanovení námitky mohou podat pouze následující zákonem stanovené osoby z následujících důvodů. Vlastník starší ochranné známky, která je shodná s přihlašovaným označením a je chráněna pro shodné výrobky nebo služby, pro něž má být zapsáno přihlašované označení. Vlastník starší ochranné známky, pokud z důvodu shodnosti či podobnosti se starší ochrannou známkou a shodnosti nebo podobnosti výrobků či služeb, na něž se přihlašované označení a ochranná známka vztahují, existuje pravděpodobnost záměny na straně veřejnosti. Vlastník starší ochranné známky, která je shodná s přihlašovaným označením nebo mu je podobná, bez ohledu na to, zda má být přihlašované označení zapsáno pro shodné, podobné nebo nepodobné výrobky nebo služby, pro které je starší ochranná známka chráněna, a jde o starší ochrannou známku, která má v České republice a v případě ochranné známky Evropské unie na území Evropské unie dobré jméno, a užívání přihlašovaného označení bez řádného důvodu by neoprávněně těžilo z rozlišovací způsobilosti nebo dobrého jména starší ochranné známky nebo jim bylo na újmu. Vlastník ochranné známky, pokud přihlášku ochranné známky podal zástupce vlastníka ochranné známky na své vlastní jméno a bez souhlasu tohoto vlastníka, ledaže by zástupci své jednání řádně odůvodnil. Uživatel nezapsaného označení nebo jiného označení užívaného v obchodním styku, který přede dnem podání přihlášky nabyl práva k nezapsanému nebo jinému označení užívanému v obchodním styku, pokud z důvodu shodnosti či podobnosti přihlašovaného označení s nezapsaným nebo jiným označením a shodnosti nebo podobnosti výrobků či služeb, na něž se tato označení vztahují, existuje pravděpodobnost záměny na straně veřejnosti; za pravděpodobnost záměny se považuje i pravděpodobnost asociace. Fyzická osoba, jejíž právo na ochranu osobnosti, zejména právo na jméno, právo k vlastní podobě a na ochranu projevů osobní povahy mohou být dotčena přihlašovaným označením, popřípadě osobou oprávněnou uplatňovat tato práva. Osoba, které náležejí práva k autorskému dílu, pokud autorské dílo může být užíváním přihlašovaného označení dotčeno. Vlastník staršího práva z jiného průmyslového vlastnictví, pokud práva z průmyslového vlastnictví mohou být užíváním přihlašovaného označení dotčena.
Kromě taxativně vyjmenovaných důvodů podání námitek je podstatnou součástí, aby byly podány řádně a včas. Zatímco význam „řádně“ odpovídá věcným náležitostem podání námitek, význam „včas“ zakotvuje splnění zákonné lhůty pro podání, a to povinnost podat námitky v zákonné lhůtě tří měsíců od zveřejnění přihlášky v rejstříku Úřadu.
Náležitosti podání námitek jsou upraveny v § 25 zákona č. 441/2003 Sb. , zákona o ochranných známkách. Ve smyslu citovaného ustanovení námitky musejí být odůvodněny a doloženy důkazy umožňujícími projednání každé z námitek, přičemž k doplněním a k důkazům předloženým na jejich podporu po lhůtě Úřad nepřihlíží. Námitky je možno dále podložit jedním či více staršími právy za předpokladu, že všechna náležejí témuž namítajícímu, a to na základě části nebo všech výrobků/služeb, pro něž je starší právo chráněno nebo k ochraně přihlášeno. Formálně poté námitky obsahují označení výrobků/služeb, jichž se námitky týkají, nebo údaj, že se námitky týkají všech výrobků/služeb uvedených v přihlášce. Rovněž musejí obsahovat údaje o starších právech namítajícího a označení výrobků/služeb, na nichž jsou námitky založeny.
Se splněním povinnosti podat námitky v zákonem stanovené lhůtě úzce souvisí i samotná včasnost úhrady správního poplatku za podání námitek. Výše poplatku 1 000 Kč za přijetí námitek proti zápisu zveřejněného označení do rejstříku je dána Položkou 138 písm. e) části XI přílohy k zákonu č. 634/2004 Sb. , o správních poplatcích (dále jen „zákon o správních poplatcích“). Předmětný poplatek vyměřovaný Úřadem lze zaplatit v hotovosti v pokladně Úřadu, kolkovými známkami nebo na zvláštní účet státního rozpočtu, jenž má Úřad zřízen u České národní banky ve smyslu § 6 odst. 8 zákona o správních poplatcích. Poplatek je splatný ve lhůtě pro podání námitek ve smyslu Položky 138 první bod části XI přílohy k zákonu o správních poplatcích. Rovněž je důležité poznamenat, že Úřad předkladatele námitek nevyzývá k zaplacení poplatku za podání námitek, a proto je na předkladateli námitek, aby poplatek uhradil včas.
Úřad námitky zamítne, pokud nebyly podány v zákonné lhůtě, nebyly podány zákonem stanovenou osobou, nebyly uvedeny důvody podání námitek či doloženy důkazy. Předmětnou lhůtu k podání námitek nelze prodloužit a její zmeškání nelze prominout. V případě zmeškání lhůty na podání námitek je možno ochrannou známku ihned po zápisu napadnout prostřednictvím návrhu na prohlášení ochranné známky za neplatnou dle § 32 zákona o ochranných známkách.
Mgr. Dominik Bajger,
advokátní koncipient
Čermák a spol., advokátní a patentová kancelář
Elišky Peškové 735/15
150 00 Praha 5 – Smíchov
Tel.: +420 296 167 111
E-mail: intelprop@apk.cz
___________________________________
[*] Aktualizace textu - 20. 12. 2021
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz