Elektronický platební rozkaz ulehčí práci soudům
Elektronický platební rozkaz je jednou z priorit ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila. Jde o právní instrument, jehož prostřednictvím jsou řešeny výlučně spory o peněžité pohledávky. V současné době dochází k nárůstu tzv. nesporných pohledávek a do budoucna lze očekávat další zvýšení počtu žalob, proto je elektronický platební rozkaz cestou k urychlení rozhodovacího procesu soudů.
<br>
<p class=MsoNormal><a href="http://www.epravo.cz/video/TK-MS-13-3-2007-F.wmv">videozáznam
z TK k přehrání zde</a></p><br>
Institut elektronického platebního rozkazu navazuje na stávající rozkazní řízení (platební rozkaz a směnečný rozkaz). Počítá se zavedením elektronického formuláře, který žalobce vyplní, podepíše zaručeným elektronickým podpisem a odešle soudu. Jedinou podmínkou pro zahájení řízení a vydání elektronického platebního rozkazu je zaplacení soudního poplatku a správné vyplnění formuláře. Při splnění všech náležitostí vydá soud automatizovaně elektronický platební rozkaz.
Řízení je zkrácené, probíhá bez jednání, dokazování a bez slyšení žalovaného. Žalovaný však není možnosti ochrany zbaven, ta se pouze odsouvá do stádia po rozhodnutí, kdy je na žalovaném, zda se rozhodnutí vzepře podáním odporu či námitek nebo rozhodnutí akceptuje. Žalovaný může ve lhůtě patnácti dnů ode dne doručení elektronického platebního rozkazu podat odpor. V takovém případě, stejně jako v případě, kdy se nepodařilo platební rozkaz doručit, soud platební rozkaz zruší a postoupí ve stanovené lhůtě spis obecnému soudu, který nařídí jednání. V opačném případě, není-li odpor podán, má elektronický platební rozkaz účinky pravomocného rozsudku stejně tak, jako je tomu u dnešního platebního rozkazu.
Cílem zřízení institutu elektronického platebního rozkazu je urychlit rozhodovací proces a zejména ulehčit práci soudům. Vzhledem k tomu, že nebude potřeba při vydávání elektronických platebních rozkazů zásahu soudce či jiné soudní osoby, budou se tyto osoby moci zabývat jinou částí nápadu a soudní proces se zrychlí. Elektronické platební rozkazy budou vydávat věcně a místně příslušné soudy (tzv. difusní metoda). Tato novinka bude realizována novelou občanského soudního řádu, která by mohla začít platit od 1. ledna 2008.
Co se stávající formy rozkazního řízení týká, nadále se rovněž počítá s jejím zachováním. Vedle elektronického platebního rozkazu bude tedy paralelně existovat i písemný platební rozkaz a směnečný (šekový) platební rozkaz, které budou fungovat stejně jako v současné době. Bude na volbě žalobce, který ze způsobů použije, aby se domohl svého práva.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz