ESG v roce 2023: Co se změní v reportingu a ESG standardech – II. Díl
Jaké legislativní novinky čekat v letošním roce, na co se připravit a kdy? Klíčový přehled Jaké legislativní novinky jsou v plánu na letošní rok v souvislosti s ESG shrnují experti Frank Bold Advisory v druhém díle přehledového článku.
Tvoří se pravidla pro větší odpovědnost korporací
Proces náležité péče (due diligence) zahrnuje identifikaci aktivit společnosti (a jejího dodavatelského řetězce), které by mohly mít závažné negativní dopady na životní prostředí nebo lidská práva.
V první polovině tohoto roku by měla EU dospět k finální verzi legislativy (směrnice CSDDD), která pro velké firmy stanoví povinnost provádět due diligence a identifikované problémy řešit přiměřeně vůči svým možnostem a zapojení do problémů.
Českému předsednictví v Radě EU se na začátku prosince podařilo dojednat kompromisní řešení mezi členskými státy, letos bude pokračovat legislativní proces v Evropském parlamentu a dále jednání mezi Parlamentem, Radou a Komisí. Evropský parlament bude o návrhu hlasovat v květnu. Očekává se, že výsledná směrnice bude představena za španělského předsednictví ve druhé polovině roku 2023.
Nová legislativa se bude týkat velkých korporací. Měla by pomoct předcházet takovým případům, jako byla například kauza evropských firem s nábytkem, které v rámci svého dodavatelského řetězce nakupují produkty pocházející z běloruských pracovních táborů. Mapování vlastního dodavatelského řetězce může už nyní přinést firmám řadu benefitů, například větší odolnost vůči krizím nebo prevenci vůči reputačnímu riziku.
Nové reportingové normy pro banky a investory
Od ledna 2023 jsou účinné regulační technické normy (RTS), které upřesňují, co přesně musí banky a investoři zveřejňovat v rámci povinného reportingu účastníků finančního trhu (nařízení SFDR). Normy vyjasňují obsah, metodologii a strukturu informací ve vztahu k jednotlivým indikátorům udržitelnosti (klima, sociální a zaměstnanecké otázky, dodržování lidských práv, boj proti korupci a úplatkářství) a light-green a dark-green produktům.
Jedním z cílů nařízení SFDR je zajistit větší transparentnost na trhu, aby si klienti mohli být jistí skutečnou zeleností nabízených produktů.
Účastníci finančního trhu budou na základě nových RTS norem informovat o hlavních nepříznivých dopadech (Principal Adverse Impacts). Informace k negativním dopadům na faktory udržitelnosti musí společnosti zveřejnit do 30. června 2023, a to za celý rok 2022.
Od 30. prosince 2022 také pro banky a investory platí, že musí mít u každého finančního produktu uvedené jasné a odůvodněné vysvětlení toho, zda a případně jak finanční produkt zohledňuje hlavní nepříznivé dopady na faktory udržitelnosti. Tyto povinnosti se však omezují jen na ty účastníky finančního trhu, kteří nepříznivé dopady investičních rozhodnutí na faktory udržitelnosti zohledňují, mají přes 500 zaměstnanců nebo jsou součástí skupiny, která má na konsolidovaném základě přes 500 zaměstnanců.
Finalizace pravidel pro zelené dluhopisy
Na začátku prvního čtvrtletí 2023 začnou Evropský parlament, Rada EU a Komise vyjednávat o finální podobě nařízení k EU zeleným dluhopisům. Navrhovaná legislativa by měla zajistit jednotný evropský standard pro zelené dluhopisy.
Podle návrhu nařízení budou dluhopisy označené jako EuGB (European green bond) muset investovat 100 % finančních prostředků do udržitelných aktivit dle EU taxonomie. Investor tak bude mít jistotu, že takové portfolio je skutečně udržitelné.
Pro vydání dluhopisů dle evropského standardu bude zároveň povinné doložit kladné stanovisko registrovaného externího posuzovatele. Externí posouzení od nezávislého subjektu je klíčem k transparentnosti zelených investic.
Vzestup OZE a odblokování komunitní energetiky
Kromě obecné ESG legislativy, která se týká firem a investorů, přichází množství změn pro klíčové sektory. Zrychluje se zejména výstavba malých obnovitelných zdrojů – ještě do před koncem roku 2022 nabylo účinnosti nařízení Rady EU, které zásadně urychlí povolovací proces pro připojování obnovitelných zdrojů. V České republice zároveň prošla Parlamentem novela známá jako Lex OZE I., která zjednodušuje povolování malých i velkých výroben energií, připravuje se zároveň zv. Lex OZE II, který má odblokovat potenciál komunitní energetiky.
Zdroj: Frank Bold Advisory
Frank Bold Advokáti, s.r.o.
Údolní 33
602 00 Brno
Tel.: +420 545 213 975
e-mail: info@frankbold.org
[*] ESG v roce 2023: Co se změní v reportingu a ESG standardech – I. díl, dostupné na www, k dispozici >>> zde.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz