Evidence obyvatel – co všechno si stát o nás vede?
Ke správě veřejných záležitostí ve státě je mimo jiné nutné, aby měl stát přehled o svým obyvatelích. V souvislosti s prudkým rozvojem informačních technologií se státu nabízí možnost, aby takováto evidence obyvatel byla co nejvíce odpovídala aktuálnímu stavu a tím napomáhala k realizaci úkolů a cílů státní správy a samosprávy se státě
I Česká republika si samozřejmě vede svou evidenci obyvatel a to v informačním systému, jehož správcem je ministerstvo vnitra ČR. Tato evidence obsahuje údaje o státních občanech České republiky, o cizincích s povolením k pobytu na území České republiky a o osobách, kterým byl udělen azyl na území České republiky (poslední dvě výše uvedené skutečnosti budou povinným obsahem evidence obyvatel až od 1.1.2003).
O občanech se v evidenci vedou následující údaje: jméno, příjmení, případně jejich změna, rodné příjmení, datum narození, pohlaví a jeho změna, obec a okres narození a u občana, který se narodil v cizině, pouze stát narození, rodné číslo (rodným číslem je desetimístné číslo, které je dělitelné jedenácti beze zbytku. První dvojčíslí vyjadřuje poslední dvě číslice roku narození, druhé dvojčíslí vyjadřuje měsíc narození, u žen zvýšené o 50, třetí dvojčíslí vyjadřuje den narození. Čtyřmístná koncovka je rozlišujícím znakem obyvatel narozených v témže kalendářním dni) státní občanství, adresa místa trvalého pobytu (místem trvalého pobytu se rozumí adresa pobytu občana v České republice, kterou si občan zvolí zpravidla v místě, kde má rodinu, rodiče, byt nebo zaměstnání. Občan může mít jen jedno místo trvalého pobytu, a to v objektu, který je označen číslem popisným nebo evidenčním, popřípadě orientačním číslem a který je určen pro bydlení, ubytování nebo individuální rekreaci), včetně předchozích adres místa trvalého pobytu, počátek trvalého pobytu, popřípadě datum zrušení údaje o místu trvalého pobytu, zbavení nebo omezení způsobilosti k právním úkonům, zákaz pobytu a doba jeho trvání, rodné číslo otce, matky, popřípadě jiného zákonného zástupce, v případě, že jeden z rodičů nemá rodné číslo, vede se datum narození, rodinný stav, datum a místo jeho změny, rodné číslo manžela, nebo jméno a příjmení manžela, je-li manželem cizinec, který nemá přiděleno rodné číslo, rodné číslo dítěte, osvojení dítěte, záznam o poskytnutí údajů z informačního systému, datum, místo a okres úmrtí a u občana, který zemřel v cizině, pouze stát úmrtí.
Osobní údaje, které jsou obsaženy v informačním systému je podle zákona o evidenci obyvatel možno poskytnout a to ve stanoveném rozsahu. Na základě písemné žádosti obyvatele staršího 15 let poskytuje ministerstvo, okresní úřad nebo ohlašovna územního obvodu místa trvalého pobytu písemně údaje vedené v informačním systému. Požadované údaje se mohou poskytnout pouze v případě, že týkají osoby žadatele nebo osoby, jejímž je žadatel zákonným zástupcem. Výjimku z tohoto pravidla představují údaje o osvojení, které se poskytují pouze obyvateli staršímu 18 let. Pro žádost jsou stanoveny formální náležitosti a ta musí obsahovat jméno a příjmení žadatele, jeho rodné číslo, číslo občanského průkazu nebo průkazu o povolení k pobytu pro cizince, adresu místa trvalého pobytu občana. Žádost musí být opatřena úředně ověřeným podpisem.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz