Evropa míří k elektronickému zadávání veřejných zakázek
Snížení státních výdajů až o 5% a transakčních výdajů zadavatelů a dodavatelů až o 50-80% - takové by měly být důsledky implementace nového právního rámce procesu zadávacího řízení veřejných zakázek elektronickou formou, na základě kterého by mělo dojít ke zevšeobecnění online zadávacího řízení. Využití elektronických prostředků by mělo zaručit, aby se kterýkoli podnikatel v Evropě s počítačem a přístupem na internet mohl v praxi zúčastnit zadávacího řízení prováděného elektronickou formou.
V současné době přibližně 90% příslušných zveřejňovaných oznámení v EU je v písemné podobě, což zvyšuje náklady na jejich zpracování, prodlužuje dobu potřebnou k jejich uveřejnění, jakož i zvyšuje možnosti pochybení.
Evropská komise („Komise“) předložila na konci roku 2004 zprávu – Akční plán („Plán“) týkající se implementace výše zmíněného nového právního rámce procesu zadávacího řízení veřejných zakázek elektronickou formou, který byl přijat v dubnu 2004 v rámci balíčku směrnic upravujících proces zadávaní veřejných zakázek. Konkrétně se jednalo o směrnice č. 2004/17/ES o koordinaci postupů při zadávání veřejných zakázek subjekty působícími v odvětví vodního hospodářství, energetiky, dopravy a poštovních služeb a směrnice č. 2004/18/ES o koordinaci postupů při zadávání veřejných zakázek na stavební práce, dodávky a služby („Směrnice“). V této souvislosti je nutné upozornit na skutečnost, že Směrnice nebyly zatím reflektovány do zákona č. 40/2004 Sb., o veřejných zakázkách, v platném znění, jehož novelizace se nicméně v současné době připravuje.
Směrnice mimo jiné stanovují povinnost užívat v rámci zadávacího řízení společnou terminologii, která byla zavedena nařízením č. 2195/2002/ES. V současné době probíhá revize této terminologie, která by měla zajistit její využití v plně elektronickém prostředí.
V souvislosti s elektronickou formou zadávacího řízení vznikla otázka vzájemné slučitelnosti různých konceptů elektronických podpisů platných v jednotlivých členských státech. Vzhledem k tomu, že Směrnice nedefinují specifický typ elektronického podpisu, který má být používán, je na členských státech, aby určily, jakou úroveň elektronického podpisu dle směrnice č. 1999/93/ES považovat za dostačující.
Vzhledem ke komplikovanému procesu zadávacího řízení a za účelem zevšeobecnění zadávacího řízení, má dojít k přípravě standardních a více harmonizovaných dokumentů pro zadávací řízení, které by napomohly zautomatizovat některé procedury tak, aby se strany mohly soustředit na podstatu koupě. Komise by měla přijmout na začátku roku 2005 nové standardní formuláře, které by měly již reflektovat nové procedury a způsoby elektronické komunikace.
V souladu s Plánem jsou členské státy povinny implementovat tento nový právní rámec do 31. ledna 2006, i když samotná Komise předpokládá, že může dojít k určitému časovému skluzu.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz