Evropská asociace studentů práva Brno
Tímto článkem bychom chtěly představit činnost Evropské asociace studentů práva Brno jako organizace, která se svými aktivitami snaží přispět nejen k většímu profesnímu rozvoji studentů práva
Evropská asociace studentů práva (ELSA) Brno je součástí mezinárodní studentské asociace ELSA. ELSA je nevládní, neziskovou a nepolitickou organizací studentů práva a mladých právníků. K jejímu založení došlo roku 1981 ve Vídni za účelem naplňování ideálů demokracie, humanity, mezinárodní kooperace a profesní morální odpovědnosti právníků. V současné době sdružuje přes 25 000 členů z více než 40-ti zemí Evropy od Islandu po Rusko, od polárního kruhu po Maltu či Turecko. ELSA má rovněž pozorovatelský statut mezinárodní organizace při UNESCO a aktivně spolupracuje s mnoha obdobnými nevládnímu organizacemi ve světě ( ILSA, ALSA, ATESEC apod.). Na každé právnické fakultě v České republice působí jedna z lokálních skupin (ELSA Brno, ELSA Olomouc, ELSA Plzeň, ELSA Praha).
Cílem ELSA Brno je všestranný profesionální i kulturní rozvoj studentů práva, mladých právníků a podpora mezinárodní spolupráce se studenty a mladými právníky sdruženými v jiných organizacích ELSA a s jinými studentskými profesními organizacemi ve světě. Účelem je přispívat k právnímu vzdělání, podporovat vzájemné porozumění a zvyšovat jejich společenskou odpovědnost.
Aktivity ELSA Brno se člení na tři základní oblasti: Semináře a konference (S&C), Akademické aktivity (AA), Students´ Trainee Exchange Program (STEP).
Semináře a konference (S&C) zahrnují pořádání seminářů, sympózií, přednáškových cyklů, ale také zahraničních bilaterálních týdenních výměnných pobytů (Bilateral Study Visits) spojených s poznáváním právní kultury hostitelské země.
Akademické aktivity (AA), zde patří organizace menších přednášek a diskusí, letních škol práva, odborných soutěží ( např. Jessup Moot Court), vydávání publikací a časopisů.
Students´ Trainee Exchange Program (STEP) zajišťuje studentům krátkodobé pracovní pobyty v zahraničních právních firmách či obdobných institucích po celé Evropě i v USA. Činnost STEPu především spočívá ve vyhledávání a navazování kontaktů s advokáty, soudy a právními firmami v rámci ČR s cílem zajistit zahraničním studentům tolik potřebnou praxi v době letních prázdnin. Stejně tak studenti brněnské právnické fakulty využívají možnosti právnické praxe v zahraničí.
Činnost ELSA Brno
Akce pořádané ELSA Brno jsou zaměřeny tak, aby se dotýkaly aktuálních problémů naší společnosti a tím přispívaly k prohlubování profesních znalostí studentů. Volba témat seminářů a konferencí připravovaných naší organizací je vedena snahou nejen o problémech diskutovat, ale i navrhovat cesty možného řešení. Koncepce našich aktivit je určena nejen pro studenty, ale může být přínosem i pro širší odbornou veřejnost.
Přehled nejzajímavějších akcí pořádaných ELSA Brno:
- jaro 1998 panelová diskuze na téma „Kapitálový trh v ČR“ za účasti T. Ježka, E. Kočendy a dalších
- podzim 1998 mezinárodní konference „Romové – národ bez budoucnosti?“. Myšlenka uspořádat tuto konferenci se zrodila na sklonku roku 1997, kdy vrcholil exodus českých Romů na západ a i přes velký zájem masmédií o tuto problematiku chyběla skutečná účast širší veřejnosti na probíhající diskuzi. Finanční podporu tomuto projektu poskytlo mnoho nadací a jiných institucí, zúčastnilo se jej zhruba 100 studentů z českých a slovenských vysokých škol. Podařilo se nám zajistit účast nejlepších odborníků zabývajících se tímto problémem (prof. E. Barkan z Kalifornské univerzity, PhDr. A. Mann, Ing. K. Holomek, Dr. H.Ch. Scheu, doc. D. Jílek, JUDr. S. Rizman a další).
- podzim 1999 mezinárodní konference „International Criminal Court – Power of law instead of law of power“. Tento projekt jako první svého druhu v České republice nabídl studentům práva z Evropy a odborné veřejnosti možnost získat ucelený prohled na problematiku Mezinárodního trestního soudu, aniž by opomíjel sporné body a odlišné postoje jednotlivých států k některým otázkám. Většina z přednášejících se přímo podílela na práci Přípravné komise OSN či měla zkušenosti s ad hoc tribunály pro bývalou Jugoslávii a Rwandu (prof. R. Clark – delegát státu Samoa v Přípravné komisi OSN, prof. O. Triffterer – děkan PF Univerzity v Salzburku, doc. D. Jílek). Sborník z této konference se v nejbližší době objeví v elektronické podobě na těchto stránkách.
- jaro 1999, jaro 2000 veletrh pracovních příležitostí pro studenty brněnských vysokých škol „KONTAKT 1999“, „VPP 2000“
- v rámci ELSA Brno také funguje Klub lidských práv, který organizuje pravidelné diskuze
V současné době probíhá on-line seminář „Právní argumentace a interpretace“ s prof. JUDr. Pavlem Höllanderem, soudcem Ústavního soudu ČR (podrobnosti na diskuze.hyperlink.cz). Kromě pravidelných akcí, seminářů a přednášek v současné době připravujeme konferenci na téma „Novela Obchodního zákoníku“.
ELSA Brno
Právnická fakulta MU
Veveří 70, 602 00 Brno
Tel: 05 - 41 559 327
Fax: 05 - 41 210 604
e-mail: elsa@law.muni.cz
Za MKTG ELSA Brno: Marie Janšová (jansmarie@email.cz)
Gabriela Molnárová (molnarov@law.muni.cz)
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz