Evropská ochranná známka
Na území ČR v současné době platí více než 526 000 ochranných známek. Každá z nich dává svému vlastníku právo zakázat kterékoli třetí osobě, aby bez souhlasu vlastníku užívala tuto známku nebo označení s ní zaměnitelné pro ty druhy výrobků nebo služeb, pro které je známka zapsána, případně pro výrobky či služby jim podobné.
Ochrana značky prostřednictvím ochranné známky je velmi silná a efektivní, neboť k úspěchu při uplatňování práv k ochranné známce v soudním řízení zpravidla stačí předložit soudu osvědčení o její registraci a prokázat užívání shodného či zaměnitelného označení žalovaným. Žaloba na porušování ochranné známky je tak zpravidla podstatně jednodušší než např. nekalosoutěžní žaloba, kdy je třeba tudíž prokázat řadu skutkových okolností, např. účast obou stran v hospodářské soutěži, jejich soutěžní vztah, vžitost určitého označení či produktu aj.
Na rozdíl od některých zahraničních právních řádů, zejména angloamerických, lze v ČR získat ochrannou známku v zásadě pouze prostřednictvím registrace. Registrovat lze buď známku národní s účinky pouze v ČR, nebo mezinárodní, která je účinná ve všech teritoriích, která přihlašovatel označí v přihlášce. V nedávné době přibyla k těmto dvěma klasickým možnostem ještě třetí možnost: registrace ochranné známky Společenství s účinky pro celou EU (včetně nových členských zemí).
Tyto evropské ochranné známky registruje Úřad pro harmonizaci ve vnitřním trhu ve španělském Alicante, ale přihlášku evropské známky lze podat také prostřednictvím Úřadu průmyslového vlastnictví ČR. Registrační řízení však probíhá vždy před Úřadem v Alicante, a trvá asi dva roky. V průběhu Úřad nejprve zkoumá, zda známka splňuje formální a věcné podmínky pro zápis do rejstříku, například zda je dostatečně distinktivní, zda není popisná nebo druhová, zda není klamavá aj.Ochrannou známkou Společenství se jinak může stát každé označení schopné grafického znázornění, které je způsobilé rozdělit výrobky nebo služby různých podniků; může to být např. označení tvořené slovy, písmeny, číslicemi, grafickými symboly, obrázky, ale dokonce např.i barvou, zvukem nebo vůní. Za určitých okolností lze jako známku registrovat i vnější vzhled, resp. tvar výrobku.
Dospěje-li Úřad k závěru, že známka vyhovuje kritériím pro zápis do rejstříku, přihlášku zveřejní. Zveřejnění přihlášky začíná běžet tříměsíční lhůta, během níž mohou proti přihlášce podat námitky majitelé starších práv, pokud se domnívají, že přihláška do těchto jejich práv zasahuje. Námitky mohou podat mj. vlastníci starších shodných známek chránících shodné výrobky nebo služby nebo známek zaměnitelných s ohledem na shodnost nebo podobnost samotných označení a shodnost nebo podobnost jimi chráněných výrobků nebo služeb. Důležité je, že se může jednat jak o starší známky evropské, tak o známky národní nebo mezinárodní chráněné v aspoň jednom členském státě EU. Existence jedné starší kolidující známky v kterémkoli státě EU tak může zabránit registraci komunitární známky v celé EU. Námitky dále mohou podat např. držitelé starších nezapsaných označení většího než lokálního významu a osoby, do jejichž práv zasahuje přihláška, která nebyla podána v dobré víře. V případě, že oprávněná osoba námitky nepodá nebo námitkám není vyhověno, lze i po registraci evropské známky navrhnout její zneplatnění na základě obdobných důvodů.
Známka je registrována až tehdy, pokud ve stanovené lhůtě nikdo námitky nepodá. Pokud námitky podány jsou, Úřad o nich vede dvouinstanční sporné řízení, jehož výsledkem je buď částečné či úplné zamítnutí přihlášky, nebo zamítnutí námitek a zápis ochranné známky do rejstříku.
Evropská ochranná známka má jednotné účinky v celé EU, které spočívají zejména v právu vlastníka známky zakázat užívání v obchodním styku označení shodného s ochrannou známkou nebo s ní s ohledem na podobnost označení a chráněných výrobků nebo služeb zaměnitelného. Spory týkající se porušení evropské ochranné známky projednávají speciální soudy určené členskými státy EU v rámci jejich vnitrostátního soudního systému. V České republice tyto spory projednává v první instanci Městský soud v Praze a o odvoláních rozhoduje Vrchní soud v Praze. Evropský soudní dvůr, případně Evropský soud první instance rozhodují pouze o případných předběžných otázkách předložených národními soudy k interpretaci evropských známkových předpisů a o přezkumu odvolacích rozhodnutí Úřadu v Alicante.
Nepopiratelnou výhodou evropské ochranné známky pro její vlastníky je, že na základě registrace jediné známky získávají jednotnou právní ochranu pro svou značku v celé EU. Kromě zvýšené právní jistoty vyplývající z jednotné právní úpravy namísto více než dvaceti pěti různých národních právních úprav, to znamená i podstatné snížení nákladů na registraci a udržování známek v jednotlivých členských státech i na související právní služby.
JUDr. Karel Čermák Jr., Ph.D., LL.M.
Advokátní a patentová kancelář Čermák Hořejš Myslil a spol.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz