Vývoj Evropské unie v roce 2000
Přinášíme Vám časový přehled významných událostí v EU od zahájení portugalského předsednictví po odmítnutí vstupu do EMU v dánském referendu minulý týden
1. ledna 2000 - Portugalsko se ujalo předsednictví v EU.
12. ledna 2000 - Evropská komise schválila návrh zákonodárných změn v oblasti bezpečnosti potravin; těžištěm 80 návrhů má být všeobecný potravinový zákon a zřízení evropského potravinového úřadu; návrhy směrnic hodlá EK na podzim předložit Radě EU.
18. ledna 2000 - Evropská komise schválila návrh programu svých vnitřních reforem; obsáhlý dokument doplněný akčním plánem o 84 bodech musí ještě projednat členské země a EP; EK ho hodlá schválit 1. března.
26. ledna 2000 - Evropská komise schválila návrh nařízení o sladění vízové politiky, obsahující seznam 134 zemí, jejichž občané budou muset mít při stupu na území EU vízum; poprvé se na seznamu neobjevilo Bulharsko a Rumunsko.
31. ledna 2000 - 14 zemí EU pohrozilo, že přeruší dvoustranné kontakty s rakouskou vládou, pokud do ní vstoupí krajně pravicová strana Svobodných (FPÖ).
3. února 2000 - Evropský parlament schválil rezoluci, v níž usoudil, že příchod Svobodných (FPÖ) do rakouské vlády povede k legitimizaci krajní pravice v Evropě, a vyzval všechny instituce EU k bdělosti tváří v tvář rasismu a xenofobii v Rakousku a jinde v Evropě.
4. února 2000 - 14 zemí EU zmrazilo bilaterální vztahy s Rakouskem; sankce zrušeny 12. září 2000.
9. února 2000 - Evropská komise schválila svůj program na období 2000-2005 (prioritou je rozšíření EU, s tím související reforma institucí, také zlepšení ochrany spotřebitelů vytvoření agentury pro bezpečnost potravin).
14. února 2000 - Zahájena mezivládní konference EU, která má do prosincového summitu v Nice připravit návrh revize Smlouvy o EU, tj. reformy institucí (tři hlavní body:hlasování kvalifikovanou většinou, rozdělení hlasů v radě a počet členů Evropské komise).
14. února 2000 - EU rozhodla pozastavit na šest měsíců embargo na leteckou dopravu z a do Jugoslávské svazové republiky (potvrzeno ministry zahraničí 20.3.2000; 10.7.2000 prodlouženo o devět měsíců, tj. do března 2001).
15. února 2000 - Evropská komise poprvé zbavila imunity svého člena, resp. bývalou komisařku Edith Cressonovou; reagovala na žádost belgické justice, která Cressonovou vyšetřuje v souvislosti s podvody za dob jejího působení v Komisi EU; EK zároveň zbavila povinnosti mlčenlivosti šest svých úředníků různých stupňů, které chce policie v tomto případu (Berthelot) vyslechnout.
23.-24. března 2000 - Summit EU v Lisabonu rozhodl mj. o pokračování selektivních sankcí vůči Jugoslávii, zabýval se školstvím a internetem a odstraněním nezaměstnanosti (během 10-20 let) a vytyčil si dlouhodobě vykazovat více než tříprocentní ekonomický růst; na nejvyšší úrovni (prezident Ernesto Zedillo) byla podepsána dohoda o volném obchodu s Mexikem; (závěry zasedání viz dokumenty db euro s klíčovým slovem summit).
3.-4. dubna 2000 - V Káhiře se na 1. summitu EU-Afrika setkali nejvyšší představitelé 52 zemí Afriky a 15 států EU; zúčastnil se mj. předseda Evropské komise Romano Prodi, vysoký představitel EU pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana či libyjský vůdce Muammar Kaddáfí; summit spolupořádala Organizace africké jednoty (OAJ).
10. dubna 2000 - Ve všech státech EU platí od tohoto dne povinnost označovat potravinářské výrobky s vyšším než jednoprocentním obsahem geneticky modifikovaných organismů (GMO).
1. května 2000 - Podle výroční zprávy (pro Evropský parlament, EP) ombudsmana EU Jacoba Södermana Evropská komise porušila vlastní pravidla, jež ji zavazují k otevřenosti a poskytování informací, když odmítla poskytnout informaci bavorské společnosti Lager; ve zprávě pro EP Söderman zhodnotil komisi pod vedením Romana Prodiho jako "zkostnatělou, hierarchickou a tajnůstkářskou" instituci.
19. května 2000 - Čína a EU se dohodly na smlouvě, která umožní Číně její vstup to Světové obchodní organizace (WTO).
21. května 2000 - Švýcaři se v referendu dvoutřetinovou většinou vyslovili pro sedm dvoustranných dohod, které EU a Švýcarsko podepsaly v červnu 1999 a které v některých oblastech vytvářejí režim podobný tomu, jaký panuje mezi EU a zbývajícími státy Evropského hospodářského prostoru (Norsko, Island, Lichtenštejnsko).
24. května 2000 - Evropská komise navrhla úplný zákaz používání růstových hormonů pro dobytek v EU a zákaz dovozu masa obsahujícího tyto hormony; komise zakázala pět druhů růstových hormonů v roce 1999; nyní k nim přibude "Oestradiol 17beta" a jeho deriváty, takže budou zakázány v podstatě všechny hormonální růstové přípravky.
25. května 2000 - Evropská komise doporučila Radě ministrů EU, aby formálně zahájila s Chorvatskem jednání, které by vedlo k uzavření dohody o přidružení.
29. května 2000 - Ministři spravedlnosti zemí EU, Norska a Islandu podepsali v Bruselu Úmluvu o právní pomoci v trestních věcech.
19. - 20. června 2000 - Summit EU v portugalské Feiře; dosaženo dohody o sladění předpisů upravujících zdanění příjmů z úspor (viz Závěry zasedání Evropské rady - dokument v db euro s klíčovými slovy summit a dokumenty).
29. června 2000 - Čtrnáct zemí EU požádalo Evropský soud pro lidská práva o jmenování tří osob, které by vypracovaly zprávu o dodržování lidských práv v Rakousku, na jejímž základě bude možné zrušit sankce, zavedené vůči Rakousku začátkem února; jména tří "moudrých" oznámena 12.7.2000 (bývalý finský prezident Martti Ahtisaari, ředitel Ústavu Maxe Plancka v německém Heidelbergu Jochen Frowein a bývalý španělský ministr zahraničí Marcelino Oreja).
1. července 2000 - Předsednictví v EU převzala Francie.
3. července 2000 - EU zveřejnila seznam 190 srbských podniků, jež budou vyjmuty ze sankčního režimu uplatňovaného s výjimkou Černé Hory a Kosova proti Jugoslávii; seznam má zatím omezenou platnost, a to od 1. července 2000 do 31. ledna 2001.
6. července 2000 - Evropský parlament přijal zprávu o hospodaření Evropské komise v roce 1998, kterou komisi v dubnu vrátil jako nedostatečnou.
11. července 2000 - Do ústředí EU zavítal první oficiální čínský představitel, premiér Ču Žung-ťi.
14. července 2000 - Světová obchodní organizace (WTO) zveřejnila zprávu o obchodní politice EU, kterou vydává každé dva roky; konstatovala v ní, že EU zachovává nadměrné bariéry vůči dovozu zemědělských produktů a textilu.
17. července 2000 - Evropská komise navrhla čtyři nová nařízení o hygieně potravin, která mají umožnit jednotně v celé EU sledovat přísné hygienické normy od prvovýroby až po obchod (viz dokument v db euro s klíčovými slovy dokumenty, zdraví, hygiena, potraviny);
- ministři financí EU jmenovali 10členný výbor moudrých, který má přemýšlet o sladění předpisů a burzovních aktivit v rámci EU.
8. září 2000 - Francouzský prezident Jacques Chirac převzal zprávu trojice "moudrých" o situaci v Rakousku, kteří v ní konstatovali, že zachování sankcí by bylo "kontraproduktivní".
12. září 2000 - 14 zemí EU zrušilo bilaterální sankce vůči Rakousku (zavedené 4. února), ale zdůraznilo nezbytnost "mimořádné ostražitosti" vůči krajně pravicové straně Svobodných (FPÖ) Jörga Haidera.
13. září 2000 - Evropská komise schválila v rámci své reformy Kodex dobrého administrativního chování, který vstoupí v platnost 1. listopadu (viz dokument v db euro s klíčovými slovy EK, reforma, kodex).
18. září 2000 - EU vyzvala Srby, aby v nadcházejících volbách (24. září) svrhli režim prezidenta Slobodana Miloševiče.
20. září 2000 - Evropská komise (EK) navrhla udělení bezcelního přístupu k veškerému zboží pocházejícímu z nejchudších zemí světa, kterých je nyní podle tabulek 48 a které jsou označované jako least developed countries (LDC); jedinou výjimkou mají být zbraně, na něž se žádné úlevy vztahovat nebudou.
- EK schválila návrh směrnice, která stanoví základní pravidla procedury vyřizování žádostí o azyl; jde o první ze série návrhů zákonů ke sladění azylové a imigrační politiky, na jejichž postupném přijetí se EU shodla na nejvyšší úrovni na podzim 1999 ve finském Tampere.
27. září 2000 - EK schválila návrh změn pravidel hospodářské soutěže, podle nichž budou moci a i národní úřady na ochranu hospodářské soutěže a soudy rozhodovat o tom, zda dochází či nedochází k omezení konkurence; opatření se netýká státní pomoci a fúzí.
28. září 2000 - Dánové v referendu odmítli vstup své země do EMU; proti euru hlasovalo 53,1 a pro euro 46,9 procenta voličů; účast v referendu činila 89,7 procenta.
Pramen: ČTK
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz