Evropský průkaz zdravotního pojištění
Na všech cestách po zemích EU (turistika, dočasný pobyt mimo zemi pojištění) je potřeba mít s sebou Evropský průkaz zdravotního pojištění nebo Potvrzení dočasně nahrazující Evropský průkaz zdravotního pojištění, na jejichž základě budou refundovány eventuální náklady na nutnou zdravotní péči. Bez uvedeného formuláře bude nutné uhradit na místě všechny náklady za lékařské ošetření a tyto nárokovat až po návratu do země pojištění.
Od 1. června 2004 je zaveden Evropský průkaz zdravotního pojištění, na který mohou občané čerpat zdravotní péči ve všech zemích EU. Tento zdravotní průkaz je vydáván příslušnou zdravotní pojišťovnou. České zdravotní pojišťovny tedy již nevydávají formuláře E111, E110, E119, E128 - to vše je nahrazeno Evropským průkazem zdravotního pojištění. Tato změna vychází z novelizace nařízení Rady EHS 1408/71 a prováděcího nařízení Rady EHS 574/72.
V zemi ošetření bude občanu ČR poskytnuta péče podle práva daného státu - zde je potřeba mít na paměti rozdílnou výši spoluúčasti pacienta v různých zemích a obvykle nutnost určitých plateb v hotovosti.
V případě, že bude český občan v jiné zemi zaměstnán a bude tam i bydlet, bude ze svého výdělku odvádět platby na zdravotní a sociální pojištění a bude zcela pojištěn v této zemi dle jejích právních úprav.
Studentům před vycestováním na území jiného členského státu EU bude po předložení potvrzení o přijetí ke studiu na pobočce příslušné zdravotní pojišťovny vydán Evropský průkaz zdravotního pojištění. Ten je potřeba předložit buď přímo u lékaře, nebo v nemocnici nebo u místního nositele zdravotního pojištění.
Evropský průkaz zdravotního pojištění |
Potvrzení dočasně nahrazující Evropský průkaz |
|
![]() |
Komerční pojištění
Pokud se chcete vyhnout tomu, abyste na svůj účet nesl náklady na spoluúčast nebo převoz zpět do ČR, můžete před odjezdem uzavřít komerční cestovní zdravotní připojištění. V takovém případě je třeba při ošetření předložit v první řadě doklad o tomto komerčním připojištění. Vzhledem k tomu, že i plnění z komerčního připojištění muže být omezeno (například částkou), doporučujeme při krátkodobých pobytech na území jiného členského státu kombinaci obou způsobů, tzn. mít u sebe svůj Evropský průkaz zdravotního pojištění nebo Potvrzení dočasně nahrazující Evropský průkaz a zároveň si před odjezdem sjednat i komerční cestovní zdravotní připojištění.
Upozornění
• Je třeba počítat s tím, že ve většině států se za péči připlácí, a může proto po vás být vyžadováno zaplacení části účtů v hotovosti.
• Případný převoz zpět na území České republiky není kryt a musíte si jej sami zaplatit.
• V některých státech musíte zaplatit při ambulantním ošetření celý účet a s tímto účtem zajít na tamní zdravotní pojišťovnu (např. Francie) – viz postupy u jednotlivých zemí.
Další informace
- Informace o Evropském průkazu zdravotního pojištění a o Potvrzení dočasně nahrazujícím Evropský průkaz naleznete zde (Centrum mezistátních úhrad)
- Stáhněte si Průvodce pojištěnce po EU (Centrum mezistátních úhrad, PDF soubor)
- Česko-anglicko-německý slovníček pojmů z oblasti zdravotního pojištění naleznete zde (Centrum mezistátních úhrad)
- Právní předpisy EU týkající se sociálního zabezpečení naleznete zde (Ministerstvo práce a sociálních věcí)
Zdroj: Euroskop
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz