Faktoring a jeho vliv na hodnotu společnosti
Faktoring lze považovat za jednu z metod krátkodobého financování, kdy dochází k odkupu smluvně sjednaných krátkodobých pohledávek dodavatele od faktoringové společnosti. Při faktoringu dodavatel předává faktury vystavené odběrateli přímo faktorovi, který přemění pohledávku dodavatele na okamžitý kapitál. Tento kapitál pak dodavatel může efektivně využít v rámci svého podnikání.
V praxi rozlišujeme faktoring regresní a bezregresní. V rámci bezregresního přebírá práva a rizika spojená s postoupením pohledávek faktor. Vlastnictví tak přechází na faktoringovou společnost, o faktoringu se účtuje na úrovni rozvahy a výkazu zisku a ztráty. V případě regresního faktoringu se faktoringová společnost snaží různými prostředky dosáhnout inkasa pohledávek, a to po určitou dobu (regresní doba). Při regresním faktoringu se účtuje pouze rozvahově. Text níže se věnuje výhodám a nevýhodám a vlivu na ocenění společnosti u bezregresního faktoringu.
Jak již bylo zmíněno, mezi výhody faktoringového financování patří bezpochyby peněžní prostředky, které má dodavatel po vystavení faktury téměř okamžitě k dispozici. S rychlým přístupem k hotovosti může firma lépe financovat investice nebo další rozvoj. Dalším přínosem je přesun administrativní zátěže na faktoringovou společnost, která přebírá činnosti spojené se správou a upomínáním pohledávek. Sjednání faktoringového financování je dále obecně jednodušší než získání bankovního úvěrování. Analýzu solventnosti odběratelů faktoringovou společností pak lze dodavatelem využít pro rozhodování o další spolupráci s nesolventními zákazníky.
Za nevýhodu faktoringu lze povařovat povinnost hradit smluvní poplatek za přebraná rizika a administrativní činnost. Dalším negativním faktorem může být skutečnost, že někteří klienti nevidí rádi, když se jim v případě dlužné částky ozve přímo faktoringová společnost místo jejich dodavatele.
Využívání faktoringu je výhodné pro společnosti se smluvenou delší dobou splatnosti pohledávek. Faktoring je také využíván společnostmi s vysokou obrátkovostí služeb nebo výrobků, případně podniky, u kterých hrozí riziko nesplacení (resp. prodlení) pohledávek od odběratelů.
Vliv faktoringu je při výnosovém ocenění spatřován především v nižší kapitálové náročnosti, tedy ve snížení výše pracovního kapitálu, resp. krátkodobých pohledávek. Nižší hodnota pohledávek má za příčinu zvýšení hodnoty peněžních prostředků, které mohou v rámci ocenění navyšovat hodnotu podniku v rámci neprovozního majetku (nad rámec provozních finančních prostředků potřebných k zajištění běžného chodu společnosti), případně mohou být využity v rámci investic. S příchodem faktoringu však dochází i ke zvýšení nákladů v podobě poplatků a úroků, což má dopad na výši provozního výsledku hospodaření, tedy i volného peněžního toku (free cash flow). V praxi dále můžeme narazit na situaci, kdy se zvýší riziko spojené s neplacením pohledávek. Faktoringová společnost pak zpravidla reaguje zvýšením faktoringových poplatků. Tato skutečnost může být ve výnosovém ocenění zohledněna v rámci finančního plánu (zvýšená predikce nákladů spojených s faktoringem), případně pak přímo v diskontní míře.
Závěrem lze shrnout, že při otázce způsobu financování činnosti podniku lze v určitých případech využít faktoringové financování, které má pozitivní dopad na cash flow a likviditu společnosti. Při správném využití volných prostředků je pak možné zvýšit efektivitu alokováním volných zdrojů. Při ocenění společnosti využívající faktoringové služby se pak hodnota odvíjí s ohledem na rizika spojená s faktoringem a jejich vliv na diskontní míru, dále pak na výši nákladů, investic, vývoj pracovního kapitálu a výši neprovozních peněžních prostředků.
Ing. Miloš Kačírek
Business Valuation Manager
Equity Solutions Appraisals s.r.o. - znalecká kancelář
Ovocný trh 573/12
110 00 Praha 1
Tel.: +420 222 314 447
e-mail: info@eqsa.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz