Finanční asistence v novém kabátě
20. července 2009 vstoupila v účinnost novela obchodního zákoníku publikovaná ve Sbírce zákonů pod č. 215/2009. Potřeba přijetí příslušné novely obchodního zákoníku vyplývá z transpozice novely druhé evropské obchodněprávní směrnice do českého práva, která měla být do českého právního řádu promítnuta nejpozději 15. dubna 2008. Tato novela obchodního zákoníku stojí za pozornost především s ohledem na rozsáhlé změny v oblasti finanční asistence.
Zásadní změnou, kterou novela obchodního zákoníku přinesla, je skutečnost, že se finanční asistence dostala z režimu zakázané operace, která způsobuje neplatnost právních úkonů, do režimu povolené operace, pokud budou splněny podmínky uvedené v zákoně. Podmínky, za kterých je finanční asistence povolena, se liší podle několika různých kritérií. Hlavním kritériem je, jakou právní formu má společnost, která finanční asistenci poskytuje.
U společnosti s ručením omezeným je finanční asistence povolena, pokud (i) je poskytnuta za podmínek obvyklých v obchodním styku, (ii) nepřivodí společnosti bezprostředně úpadek a pokud (iii) společnost nevykazuje neuhrazené ztráty (což v současné době ekonomické krize může být vcelku limitující faktor). Z důvodu transparentnosti, zákon zdůrazňuje povinnost jednatele jednat při výkonu své funkce s péčí řádného hospodáře. Z důvodu ochrany práv společníků musí také jednatel společnosti o poskytnutí finanční asistence vypracovat písemnou zprávu, která se zakládá do sbírky listin společnosti. Jednatel ve zprávě musí mj. uvést podmínky, za kterých bude finanční asistence poskytnuta, a zdůvodnit, proč je poskytnutí finanční asistence v zájmu společnosti. Následně musí být poskytnutí finanční asistence schváleno na valné hromadě, a to alespoň prostou většinou hlasů přítomných společníků. Novela dále počítá s tím, že společenská smlouva společností s ručením omezeným může zpřísnit podmínky pro poskytnutí finanční asistence, např. požadavkem kvalifikovaného souhlasu společníků, apod.
U akciové společnosti jsou zákonné podmínky pro poskytnutí finanční asistence rozsáhlejší. Dle zákona musí být možnost poskytnutí finanční asistence výslovně předem povolena ve stanovách dané akciové společnosti. Kromě toho i zde je finanční asistence povolena pouze (i) za podmínek obvyklých v obchodním styku, (ii) za předpokladu, že nepřivodí společnosti bezprostředně úpadek a dále musí být také (iii) vytvořen zvláštní rezervní fond ve výši poskytnuté finanční asistence. I u akciové společnosti musí poskytnutí finanční asistence schválit valná hromada, přičemž v případě akciové společnosti se musí jednat o předchozí souhlas alespoň dvou třetin hlasů všech akcionářů. Představenstvo společnosti musí vedle vypracování písemné zprávy také prošetřit finanční způsobilost osoby, které je finanční asistence poskytována.
Příslušná novela obchodního zákoníku ovšem neobsahuje bližší vysvětlení některých nových termínů např. „finanční způsobilost osoby“, což bude v praxi působit aplikační problémy. Stejně tak bude pro praxi komplikované posoudit, zda v situaci, pokud jsou za pomoci finanční asistence získávány od společnosti poskytující finanční asistenci akcie, je cena těchto akcií spravedlivá. Znění těchto dvou nových podmínek, které nejsou jinde v českém právu blíže definovány, vychází bez dalšího z transponované druhé evropské obchodněprávní směrnice, ve které se v její anglické jazykové verzi spravedlivou cenou akcí rozumí jejich „fair price“ a finanční způsobilostí pak „credit standing“.
Nová právní úprava finanční asistence bude ve výsledku jistě odbornou veřejností i ekonomickými subjekty přivítána a vnímána pozitivně. Nicméně lze také očekávat rozsáhlejší diskuse ohledně výkladu jednotlivých ustanovení novely a rozdílnost pohledů na jednotlivé podmínky pro poskytování finanční asistence. Bude proto zajímavé sledovat, jak se k výkladovým otázkám budou ve své judikatuře stavět české soudy.
Mgr. Markéta Janáčková
advokátka
Charles Square Center
Karlovo náměstí 10
120 00 Praha 2
Česká republika
Tel: +420 225 335 333
Fax: +420 225 335 444
E-mail: wl@weinholdlegal.com
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz