Financování soudních sporů – cesta nejen hromadných žalob
Financování soudních sporů neboli „litigation funding“. Nenápadný pojem, který ovšem v posledních letech čím dál tím více rezonuje mezi právnickou odbornou veřejností po celé Evropě. Ačkoliv je toto odvětví spojováno zejména s hromadným uplatňování nároků poškozených v obřích kauzách týkajících se porušení pravidel hospodářské soutěže, využití služeb „litigation fundera“ je výhodné i pro jednotlivé soudní spory – tzv. „single cases“.
Výhody financování v oblasti hromadných sporů jsou v současné době již obecně rozšířené. Poškozeným jsou hrazeny veškeré náklady, které jim vzniknou při uplatnění jejich nároku na náhradu škody, a to vše výměnou za menšinový podíl na celkové vysouzené částce. Poškození tedy mají k dispozici nástroj, jímž mají šanci na dosažení jinak velmi obtížně dosažitelného cíle, a to s minimem rizika na jejich straně. Litigation funding ovšem nejsou jen miliardové zahraniční spory s tisíci poškozených po celé Evropě. Při správně nastavených parametrech spolupráce je litigation funding i výhodným nástrojem v případě klasických soudních sporů, kdy proti sobě stojí jeden žalobce a jeden žalovaný.
V tuzemské právní kultuře není nijak neobvyklým jevem situace, kdy je klient přesvědčený o tom, že právo stojí na jeho straně, nicméně z různých důvodů se zdráhá nárok uplatňovat. Zaměříme-li se na spory s vysokou hodnotou plnění, pak potenciální žalobce musí uhradit nemalý soudní poplatek, průběžně hradit služby specializovaného advokáta, ale i náklady na znalecké posudky, které často jsou klíčovým důkazem potřebných pro úspěch v řízení. Podstatnou část těchto nákladů je nadto potenciální žalobce povinen dát ze svého již na začátku sporu, a to bez jistoty, že ve sporu uspěje a vynaložené náklady mu budou alespoň částečně nahrazeny. K těmto nákladům také musíme připočíst riziko toho, že pokud potenciální žalobce ve sporu neuspěje, vznikne mu povinnost nahradit také povětšinou citelnou částku za právní zastoupení protistrany. V konečném součtu je výše všech těchto nákladů ve spojení se samotným rizikem sporu, natolik negativním faktorem, že soudní spor vůbec není zahájen a klient svůj nárok nikdy neuplatní.
Je to právě tento okamžik rozhodování, zda soudní spor zahájit, ve kterém litigation funder a jeho nabídka financování soudního sporu vstupuje do hry. Stejně jako v případě hromadných kauz, i zde je princip spolupráce jednoduchý. Litigation funder se zaváže za klienta uhradit náklady na vedení sporu, a to buď v celé, nebo v předem domluvené výši, výměnou za podíl na vysouzené částce. Na rozdíl od hromadných nároků zde nic nebrání tomu, aby spor i nadále vedl klientův dosavadní právní zástupce, kterému klient důvěřuje, a se kterým třeba již v minulosti úspěšně spolupracoval.
Takováto spolupráce s litigation funderem je výhodná pro všechny zúčastněné strany – klienta, klientova právního zástupce i samotného litigation fundera. Klientovi spolupráce předně přináší ochranu jeho financí, vylepšuje cash flow či jeho hospodářské výsledky, avšak zejména jej chrání před rizikem případného neúspěchu ve sporu a zbytečných nákladů s tím spojených. Advokátní kanceláři spolupráce přináší nejenom jistotu, že její odměna bude uhrazena řádně a včas, ale především také nové obchodní příležitosti, které spoluprací s litigation funderem může získat. Nespornou výhodou pro všechny zúčastněné je rovněž to, že litigation funder může v dané kauze kromě financí poskytnout i své široké know-how ať již z oboru finančnictví, ekonomie nebo práva, čímž může pomoci klientovi získat ve sporu mnohem silnější pozici a tím i dosáhnout například rychlejšího mimosoudního vyrovnání s protistranou.
Modelový příklad financování
Výhody financování sporu třetí stranou můžeme demonstrovat na zjednodušeném finančním modelu žaloby o zaplacení částky 50.000.000,- Kč.
Při hodnotě sporu 50.000.000,- Kč se soudní poplatek vyhoupne na částku 2.100.000,- Kč. Dále je nutno počítat s průběžným hrazením odměny právního zástupce, kterou pro přehlednost započítáme v tarifní výši 64.300,- Kč za úkon. U řízení takovéhoto rozsahu lze reálně očekávat až 10 až 15 úkonů advokáta v obou stupních řízení, tedy celková výše odměny může činit až 964.000,- Kč + DPH. K tomu je nutno dále připočíst náklady na znalecký posudek ve výši 50.000,- Kč. Celkově se případné náklady žalobce mohou dostat na částku vyšší než 3.100.000,- Kč. Připočteme-li i nebezpečí náhrady výdajů protistrany v případě neúspěchu, dostaneme se na částku která může přesáhnout i 4.000.000,- Kč.
Žalobce tedy musí jen pro zahájení sporu v hodnotě 50 milionů korun mít připraveno více než cca 2,5 milionu korun a pro další průběh sporu musí mít alokováno dalšího 1,5 milionu i pro případ neúspěchu. I v situaci, kdy klient má tyto prostředky pro vedení sporu, tuto částku nemůže použít pro své další podnikání nebo investice, a zároveň riskuje, že o tyto finanční prostředky nenávratně přijde, pokud se svého nároku nedomůže. Vlivem nepomíjivé nepředvídatelnosti rozhodování právních sporů, tak celý soudní spor nakonec může pro žalobce skončit v červených číslech.
Oproti tomu v situaci, kdy žalobce využije služeb litigation fundera, se za žádných okolností nedostane do ztráty a jeho riziko klesá na absolutní minimum. Náklady v celé jejich výši totiž budou uhrazeny litigation funderem, zatímco klient může své vlastní finance využít k rozvoji svého podnikání nebo je i jinak dále zhodnocovat. I v případě, že se nakonec nepodaří žalovanou částku získat, ekonomická pozice nebo výsledek hospodaření klienta se oproti začátku sporu nemění, neboť litigation funder uhradí také případné náklady právního zastoupení protistrany. V této situaci tedy ekonomicky „neprohrává“ klient, ale pouze a jen litigation funder.
Závěr
Litigation funding již pár let není pouze americkou nebo západoevropskou záležitostí a financování soudních sporů i v rámci tzv. single cases se rozšířilo i v centrální Evropě. Stále více advokátů se snaží zajistit financování soudních sporů pro své klienty, neboť klientovi mohou maximalizovat jeho šanci na úspěch za současné minimalizace rizik, zatímco oni sami získávají nové obchodní příležitosti. Vzhledem ke svým nepopiratelným ekonomickým i právním výhodám je litigation funding celosvětově se rapidně rozvíjejícím fenoménem, u kterého jsme pevně přesvědčeni, že má prokazatelné přínosy nejen pro samotné účastníky právních sporů, ale v dlouhodobém měřítku bude mít pozitivní dopad i na tuzemskou právní kulturu jako takovou.
Mgr. David Kostelka
Partner
Ondřej Drahorád
Project Assistant
LitFin s.r.o.
V Jirchářích 147/3
110 00 Praha 1 -Nové Město
Tel.: +420 606 286 589
e-mail: info@litfin.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz