Funkční období členů představenstva
Je možné ve společenské smlouvě uvést nebo na valné hromadě společnosti odhlasovat to, že je jednatel společnosti neodvolatelný? Limituje něco délku funkčního období jednatele?
Uvedenou otázku řeší komplexní úprava zákona č. 513/1991 Sb. , obchodního zákoníku. Jak plyne z ustanovení § 133 odst. 1 obchodního zákoníku, statutárním orgánem společnosti s ručením omezeným je jeden nebo více jednatelů. Jednatele jmenuje valná hromada z řad společníků nebo jiných fyzických osob. Jak mimo jiné dále vyplývá z obchodního zákoníku, na úpravu postavení jednatelů společnosti s ručením omezeným se obdobně užijí ustanovení obchodního zákoníku upravující práva a odpovědnost členů představenstva akciové společnosti (viz § 135 odst. 2 obchodního zákoníku: „ustanovení § 194 odst. 2 první až páté věty, odstavce 4 až 7 a § 196a se použijí obdobně“).
Z citovaného ustanovení § 135 odst. 2 obchodního zákoníku tudíž vyplývá, že se na právní úpravu postavení statutárního orgánu společnosti s ručením omezeným nedá aplikovat ustanovení § 194 odst. 1 obchodního zákoníku, které mimo jiné stanoví, že funkční období jednotlivých členů představenstva určují stanovy a nesmí přesáhnout pět let. Neurčí-li stanovy funkční období člena představenstva, je jeho funkční období pět let.
S ohledem na dosud uvedené je proto možné v této otázce uzavřít, že funkční období jednatele společnosti s ručením omezeným je časově neomezené.
Uvedený závěr však nelze brát absolutně, neboť obchodní zákoník se na druhou stranu nikterak nebrání tomu, aby společenská smlouva (zakladatelská listina) společnosti s ručením omezeným či její valná hromada při jmenování jednatele do funkce stanovila, že délka funkčního období jednatele je časově omezena. Je tedy možné (zpravidla ve společenské smlouvě společnosti s ručením omezeným) například stanovit, že délka funkčního období jednatele činí 5 let.
V případě, že se takovéto omezení skutečně uplatní, je vhodné na tomto místě upozornit na ustanovení § 194 odst. 2 obchodního zákoníku věty páté. Z jeho obdobného užití pro potřeby jednatele společnosti s ručením omezeným plyne, že funkce jednatele zaniká volbou nového jednatele, nejpozději však uplynutím tří měsíců od uplynutí jeho funkčního období. S tím koresponduje ustanovení § 194 odst. 2 obchodního zákoníku věty první, dle kterého jestliže jednatel zemře, odstoupí z funkce, je odvolán nebo jinak skončí jeho funkční období, musí valná hromada společnosti do tří měsíců zvolit jednatele nového. Sankcí za porušení této povinnosti je v krajním případě zrušení společnosti s ručením omezeným soudem a nařízení její likvidace.
Jde-li o otázku neodvolatelnosti jednatele z funkce statutárního orgánu společnosti s ručením omezeným, je nutné odkázat na již zmíněné ustanovení § 133 odst. 3 obchodního zákoníku, tedy že jednatele jmenuje valná hromada z řad společníků nebo jiných fyzických osob. Uvedenému koresponduje ustanovení § 125 odst. 1 písm. f) obchodního zákoníku, dle kterého do působnosti valné hromady společnosti s ručením omezeným patří jmenování, odvolání a odměňování jednatelů.
Z předchozího odstavce je proto zřejmé, že obchodní zákoník vylučuje nemožnost odvolat jednatele společnosti s ručením omezeným ze své funkce, přičemž tento závěr se uplatní i tehdy, bude-li neodvolatelnost jednatele plynout ze společenské smlouvy (zakladatelské listiny) společnosti. V takovém případě bude navíc společenská smlouva v této své části neplatná pro rozpor se zákonem. Odvolat jednatele přitom může valná hromada společnosti s ručením omezeným bez toho, že by musel uvádět důvod, proč tak činí.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz