Havel vrátil 18 zákonů, poslanci ho většinou přehlasovali
Prezident Václav Havel využil od roku 1993, kdy byl zvolen do čela samostatné České republiky, osmnáctkrát možnost vrátit parlamentu přijatý zákon
Prezident Václav Havel využil od roku 1993, kdy byl zvolen do čela samostatné České republiky, osmnáctkrát možnost vrátit parlamentu přijatý zákon. Poslanci však jeho veto v naprosté většině případů přehlasovali a třináctkrát zákon znovu schválili. Havel ve třech případech podal Ústavnímu soudu návrh na zrušení zákona. Vyplynulo to z informací zveřejněných na internetových stránkách prezidentské kanceláře.
Nejvíce zákonů, konkrétně pět, prezident Poslanecké sněmovně vrátil v loňském roce. Zákon o odpadech, volební zákon, zákon o sdružování v politických stranách, zákon o České národní bance a takzvaný lustrační zákon však členové dolní komory znovu schválili. V případě volebního zákona, zákona o sdružování v politických stranách a zákona o České národní bance však Havel na svých výtkách trval, a obrátil se proto na Ústavní soud. Ten jeho námitkám většinou vyhověl.
Oproti federální československé Ústavě již nemůže prezident sám předkládat parlamentu zákony. Platná Ústava tak počítá s hlavou státu jako institucí, která završuje schvalování zákonů. Po projednání v obou parlamentních komorách zákony posuzuje a podepisuje prezident. Sněmovně může kromě ústavního zákona vrátit kteroukoli přijatou právní normu. Na její prostudování má 15 dnů. Poslanci poté hlasují o vráceném zákonu znovu. Ke schválení je zapotřebí nadpoloviční většiny, tedy nejméně 101 členů dolní komory.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz