Historický majetek obcí
Doslechl jsem se, že se připravuje zákon týkající se tzv. historického majetku obcí, čeho přesně by se měl zákon týkat? Lze se domáhat historického majetku obce, který doposud ze zákona na obec nepřešel?
V současné době se projednává v Poslanecké Sněmovně senátní návrh zákona o přechodu některých dalších věcí z majetku České republiky do vlastnictví obcí. Cílem navrženého zákona je vrátit zpět do vlastnictví obcí zbylou část jejich majetku, vyvlastněného a následně zestátněného ke dni 31. prosince 1949.
I přes snahy vlády v roce 1994 bezúplatně smluvně převést na obce jejich historický majetek, který nepřešel přímo ze zákona č. 172/1991 Sb. , o přechodu některých věcí z majetku České republiky do vlastnictví obcí a přes novelizaci zmiňovaného zákona v roce 2000, existuje k dnešnímu dni stále ve vlastnictví státu majetek, který historicky patřil obcím. Z převážné míry půjde o lesní a zemědělské pozemky, které k dubnu 1991 byly v majetku bývalé České a Slovenské Federativní republiky a které obce historicky nabyly v období od vzniku samosprávy do 2. světové války z běžných právních důvodů, zejména koupí. Na obce tedy paradoxně nepřešlo vlastnictví k některým nemovitostem, které obce získaly a užívaly právě proto, že se o jejich nabytí zasloužily svým hospodařením a které tvořily ekonomickou základnu místní samosprávy. Přijetím navrhovaného zákona by došlo ze zákona k přechodu předmětných nemovitostí do vlastnictví obcí dnem jeho účinnosti. Navrhované datum účinnosti je 1. ledna 2008.
Nachází-li se na území obce nemovitost, která je shora vymezeným historickým majetkem obce, tedy nepřešla-li na základě dosavadní právní úpravy z vlastnictví státu do jejího majetku, je na základě současné právní úpravy v případě zájmu obce o tuto nemovitost třeba postupovat podle zákona č. 219/2000 Sb. , o majetku České republiky a jejím vystupování v právních vztazích. Obec tak může zažádat o její bezúplatný převod za stejných podmínek, jakoby se jednalo o jakýkoliv jiný majetek ve vlastnictví státu. I v tomto případě je tedy třeba, aby stát vyslovil nepotřebnost předmětné nemovitosti z hlediska plnění svých úkolů a veřejný zájem na jejím bezúplatném převodu do majetku obce. Jelikož se jedná zejména o zemědělské a lesní pozemky, zpravidla by se vyžadoval souhlas Ministerstva financí, případně též Ministerstva životního prostředí, jedná-li se o pozemek ve zvláště chráněném území a jeho ochranném pásmu. V současné době tak na převod shora vymezeného historického majetku obce z majetku státu nemá obec přímý nárok. Je jen na zvážení příslušných orgánů státu, zda k němu přivolí nebo nikoliv, přičemž ve svém rozhodování jsou vázány zejména zákonem o majetku České republiky a jejím vystupování v právních vztazích.
Václav Bezděkovský
Advokátní kancelář HOLEC, ZUSKA & Partneři
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz