Informace o skutečných majitelích právnických osob, svěřenských fondů a obdobných struktur možná budou zveřejněny
Evropskému parlamentu byla Komisí předložena další změna evropské legislativy týkající se shromažďování a zveřejňování informací o skutečných majitelích právnických osob, svěřenských fondů a obdobných struktur.
V závěru loňského roku začaly v České republice platit zákony, jimiž byla do tuzemského práva převzata tzv. směrnice pro boj proti praní peněz č. (EU) 2015/849.
Změna zákona o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob zavedla pro právnické osoby zapsané ve veřejném rejstříku a pro svěřenské fondy povinnost vést a aktualizovat zákonem stanovené údaje o jejich skutečných majitelích a povinnost dát je zapsat do tzv. evidence skutečných majitelů, resp. do evidence svěřenských fondů, které vzniknou k
1. lednu 2018.
Právnické osoby zapsané v obchodním rejstříku by měly navrhnout příslušnému rejstříkovému soudu zápis fyzických osob, které jsou jejich skutečnými majiteli, do konce roku 2017 (na formuláři stanoveném vyhláškou Ministerstva spravedlnosti, která dosud nebyla vydána). Ostatní registrované právnické osoby by tak měly učinit do konce roku 2019. Návrh na zápis svěřenského fondu existujícího k 1. lednu 2018 do evidence musí být podán do šesti měsíců od tohoto data, jinak jeho správa zanikne. Osoba, která byla určena před 1. lednem 2018 jako obmyšlený svěřenského fondu zřízeného k soukromému účelu, musí být navržena k zápisu do evidence v téže lhůtě, jinak její určení zaniká.
Komisí připravený návrh – ve znění změn navržených parlamentními výbory - se, kromě jiného, dotýká i evidence údajů o skutečných majitelích.
Navrhována jsou mimo jiné tato opatření:
- Hranice vlastnického či akciového podílu, který je indikátorem přímého či nepřímého vlastnictví právnické osoby určitou fyzickou osobou, se snižuje na 10%. Původně se snížení týkalo jen tzv. pasivních nefinančních subjektů dle směrnice č. 2011/16/EU, pro projednání v parlamentních výborech však byla tato změna rozšířena na veškeré právnické osoby.
- Fyzické osoby, které splňují kritéria skutečného majitele právnické osoby, budou povinny informovat právnickou osobu, zda jednají svým jménem a na svůj účet, či v zastoupení jiné fyzické osoby a odhalit totožnost této osoby. Obdobně totéž platí pro osoby ve vrcholném vedení právnické osoby.
- Vybrané informace o skutečných majitelích právnických osob zapsaných ve veřejném rejstříku budou veřejně dostupné prostřednictvím centrálního rejstříku příslušného členského státu a prostřednictvím systému propojených rejstříků členských států. Vybrané informace zahrnují jméno, datum narození, státní příslušnost, zemi bydliště, kontaktní údaje (kromě adresy bydliště), a skutečnosti zakládající postavení skutečného majitele.
- Povinnost zapsat do rejstříku své skutečné majitele budou mít i právnické osoby sídlící ve třetích zemích, pokud si v členském státě EU otevřou bankovní účet, požádají o úvěr, získají vlastnictví nemovité věci anebo se zúčastní obchodní transakce, jejíž právní účinky závisí na dodržení určitých kvalifikovaných formálních požadavků (např. formy notářského zápisu).
- Nepodaří-li se zjistit skutečného majitele právnické osoby, nebudou již jako skuteční majitelé evidovány fyzické osoby v jejím vrcholném vedení. Povinná osoba zaznamená, že skutečný majitel neexistuje a povede záznamy o dalších pokusech jej zjistit. Povinné osoby musí zaznamenat i případné pochybnosti o osobě skutečného majitele.
- Sankce za nesplnění povinností zapsat přesné a úplné informace o skutečném majiteli právnické osoby do příslušné evidence bude možné uložit i fyzickým osobám, které jsou zodpovědné za porušení této povinnosti.
- Vybrané informace o skutečných majitelích svěřenských fondů a obdobných struktur, které obsahují majetek, jenž patří osobě, která podniká jako správce fondu/struktury za účelem dosažení zisku, budou veřejně dostupné stejně jako u právnických osob.
- Pokud zakladatelem, správcem, dohlížitelem či obmyšleným u svěřenského fondu a obdobné struktury je právnická osoba, za skutečné majitele budou pokládáni také skuteční majitelé těchto právnických osob.
- Vybrané informace o skutečných majitelích budou v evidenci dostupné ještě po dobu 10 let po výmazu dotčeného subjektu z rejstříku.
- Vnitrostátní právní předpisy mohou určit, v jakých výjimečných případech nebudou vybrané informace o konkrétním skutečném majiteli zcela či zčásti evidovány nebo zpřístupněny (zejm. s ohledem na jeho bezpečnost, nezletilost či jinou nezpůsobilost).
- Není-li zjištěn skutečný majitel, anebo existují-li o něm důvodné pochybnosti, nesmí povinná osoba s klientem navázat obchodní vztah a existující obchodní vztah musí ukončit.
Navrhováno je také, aby byla povinnost hloubkové kontroly rozšířena i na stávající klienty povinných osob, u nichž bude prováděna souběžně s jejich prověřováním pro účely automatické výměny informací o finančních účtech dle směrnice č. 2011/16/ EU.
Návrh dále například stanoví postupy zesílené hloubkové kontroly vůči klientům usazeným ve vysoce rizikových třetích zemích, a požaduje zvýšený dohled vůči pobočkám a dceřiným společnostem finančních společností a skupin umístěným v těchto třetích zemích. Komise také sestaví seznam politicky exponovaných osob usazených na území EU.
Dále je navrhováno, aby členské státy zavedly centrální registr nebo systém umožňující příslušným orgánům určit majitele bezpečnostní schránky. Návrh dále vyžaduje zřízení centrální evidenci nemovitostí, v níž budou také informace o skutečných majitelích nemovitostí, a centrální evidence smluv o životním pojištění. Podrobněji budou také upravena pravidla mezinárodní spolupráce a výměny informací.
Jan Procházka
Hana Erbsová
Ambruz & Dark Deloitte Legal s.r.o., advokátní kancelář
Karolinská 654/2
186 00 Praha 8
Tel.: +420 246 042 100
Fax: +420 246 042 030
e-mail: legalcz@deloittece.com
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz