Insolvence bankovního domu Sberbank. Dosavadní průběh úpadku Banky. Propad likvidity Banky
Znepokojující zprávy o narůstajícím napětí mezi Ruskem a Ukrajinou a vyjádření představitelů mezinárodních společenství o zamýšleném uvalení sankcí na Rusko, pokud konflikt mezi státy vyvrcholí vojenským napadením, vzbudily v klientech skupiny bank Sberbank, vlastněných mateřskou společností Sberbank Rusko, jejímž většinovým vlastníkem je Centrální banka Ruské federace, obavy z možného omezení dispozice s jejich aktivy a masivními výběry depozit z jejich bankovních účtů, okamžitě způsobili nenávratný propad likvidity banky, což vedlo k její úplné paralýze.
Správní řízení o odnětí bankovní licence
Dne 25. února 2022 uzavřela banka své pobočky a dne 28. února 2022 zahájila Česká národní banka (dále jen „ČNB“) s její českou pobočkou správní řízení o odnětí bankovní licence, která byla následně, pro neschopnost plnit své závazky vůči věřitelům, bance skutečně odejmuta dne 14. dubna 2022.
Likvidace
Dalším krokem po pravomocném odnětí bankovní licence, byl návrh ČNB na zrušení banky s likvidací, jemuž bylo Městským soudem v Praze vyhověno a dne 2. května 2022 vstoupila společnost Sberbank CZ, a.s. (dále jen „Banka“) do likvidace. Likvidátorkou byla jmenována JUDr. Jiřina Lužová. Jelikož likvidátorka neobdržela ve stanovené lhůtě takové nabídky na odkup úvěrového portfolia, nejhodnotnějšího majetku dlužníka, na základě kterých by jeho zpeněžením spolu s ostatními aktivy banky bylo možné uhrazení všech dluhů banky a tedy k dokončení likvidace solventní cestou, podala za Banku insolvenční návrh.
Insolvence
Banka se objektivně nachází v úpadku, a to v obou jeho formách dle § 3 zákona č. 182/2006 Sb. , o úpadku a způsobech jeho řešení (dále jen „insolvenční zákon“), v platební neschopnosti i předlužení, neboť má více věřitelů (odst. 1 písm. a), má peněžité závazky po dobu delší 30 dnů po lhůtě splatnosti (odst. 1 písm. b) a tyto závazky není schopna plnit (odst. 1 písm. c), jelikož zastavila platby podstatné části svých peněžitých závazků (odst. 2 písm. a), současně je neplní po dobu delší 3 měsíců po lhůtě splatnosti (odst. 2 písm. b) a souhrn jejích závazků převyšuje hodnotu jejího majetku o stovky milionů[1] (odst. 4 věta 2.) a vzhledem k odebrání bankovní licence není možno předpokládat, že bude Banka moci ve správě majetku nebo v provozu podniku pokračovat (odst. 4 věta 3.).
Insolvenční řízení bylo zahájeno podáním insolvenčního návrhu dne 29. července 2022 a je vedeno u Městského soudu v Praze pod sp. zn. MSPH 95 INS 12575 / 2022.[2] Doposud byla v rámci probíhajícího řízení jmenována ze zvláštní části seznamu insolvenčních správců předběžná insolvenční správkyně, likvidátorka Banky, JUDr. Jiřina Lužová, které byl soudem určen, rozsah činností, zahrnujících mimo jiné také jednání s podle § 61 odst. 1 insolvenčního zákona ustanoveným prozatímním sedmičlenným[3] věřitelským výborem, ve kterém se nachází například ČNB a Garanční systém finančního trhu, který v souladu s povinnostmi jemu uloženými v § 41a a násl. zákona č. 21/1992 Sb. , o bankách, průběžně hradí pojištěné pohledávky jednotlivých klientů Banky a v rámci insolvenčního řízení si z tohoto titulu bude uplatňovat svůj regresní nárok.
O úpadku Banky bylo rozhodnuto dne 26. srpna 2022 usnesením zveřejněným v insolvenčním rejstříku na č. l. A-72 spisu. Současně byl na majetek Banky prohlášen konkurs a na den 6. října 2022 bylo nařízeno přezkumné jednání.
Jaký bude další průběh insolvenčního řízení?
Speciální zákonná úprava
Na úpadek banky, v případech, kdy zanikne bankovní licence[4], se podle § 367 odst. 1 písm. a) insolvenčního zákona použijí ustanovení části druhé, hlavy IV., dílu 1. insolvenčního zákona, která zapracovávají příslušné předpisy Evropských společenství. Dle odst. 3 téhož ustanovení, není-li stanoveno jinak, použijí se při postupu podle tohoto dílu, v případě úpadku banky, které zanikla bankovní licence, též ustanovení ostatních částí zákona a ustanovení ostatních hlav části druhé zákona, s výjimkou ustanovení upravujících moratorium, reorganizaci a oddlužení, jelikož úpadek takovéto instituce lze řešit pouze konkursem.
Předběžná opatření
Insolvenční soud před prohlášením úpadku Banky pověřil insolvenční správkyni aby do 22. srpna 2022 zjistila veškerý majetek Banky, provedla opatření k přezkoumání účetnictví Banky a zajistila soupis majetkové podstaty.
Předběžné opatření spočívající v provedení auditu účetnictví Banky bylo pro následující postup v insolvenčním řízení klíčové, neboť se dle § 373 odst. 1 insolvenčního zákona, pohledávky věřitelů vyplývající z účetnictví dlužníka pokládají za přihlášené k okamžiku prohlášení konkursu.
Seznam věřitelů, jejichž pohledávka vyplývá z účetnictví Banky, byl zveřejněn v insolvenčním rejstříku dne 15. srpna 2022 na č. l. A-56 spisu a veškeré pohledávky zde uvedené jsou tedy pohledávkami přihlášenými do insolvenčního řízení k okamžiku prohlášení konkursu, tedy k 26. srpnu 2022.
Pohledávky ze zákona přihlášené a pohledávky pojištěné
Všem věřitelům, jejichž pohledávky vyplývají z účetnictví dlužníka a kteří se pokládají za věřitele řádně přihlášené dle § 373 odst. 1 insolvenčního zákona, bude v souladu s § 373 odst. 2 insolvenčního zákona, bez zbytečného odkladu, nejpozději však do 60 dnů ode dne prohlášení konkursu, insolvenční správkyní zasláno oznámení[5] ve kterém bude mimo jiné uvedena výše pohledávky, charakter pohledávky, nebo pořadí ve kterém bude pohledávka uspokojena.[6]
Toto oznámení, by měli obdržet všichni, z účetnictví Banky známí věřitelé, tedy i ti, kteří čerpali náhradu za pojištěnou pohledávku z Garančního systému finančního trhu. Výše nároku věřitele na čerpání této náhrady musí být z oznámení zřejmá, i když k výplatě náhrady již došlo, neboť tato se do výše uvedeným způsobem přihlášených pohledávek nezapočítá. Věřitelé, jejichž vklady byly pojištěny dle § 41c zákona o bankách, kteří doposud o náhradu za pojištěnou pohledávku nepožádali, tak mohou stále učinit, a to prostřednictvím pobočky Komerční banky, a.s. během tří let od zahájení výplat, tedy do 9. března 2025.
Pohledávky věřitelů, jejichž vklady byly pojištěny a kteří čerpali náhradu za pojištěnou pohledávku od Garančního systému finančního trhu, bude v insolvenčním řízení vůči Bance uplatňovat regresně právě Garanční systém finančního trhu, jehož pohledávky budou dle § 374odst. 1 insolvenčního zákona uspokojovány přednostně před pohledávkami ostatních nezajištěných věřitelů spolu například také s pohledávkami fyzických osob, malých a středních podniků, z té části vkladů, která přesáhla limit pojištění podle § 41e odst. 2 zákona o bankách.
Dle § 41e odst. 2 zákona o bankách totiž byla fyzickým osobám, malým a středním podnikům, z Garančního systému finančního trhu poskytnuta náhrada za pojištěné pohledávky pouze do výše odpovídající částce 100.000 EUR.
Modelově to tedy znamená, že věřiteli, fyzické osobě, která měla pojištěné pohledávky z vkladů u Banky ve výši například 150.000 EUR, poskytl na požádání Garanční systém finančního trhu náhradu za pojištěnou pohledávku pouze ve výši 100.000 EUR, kterou si nyní regresně uplatní v insolvenčním řízení vůči Bance a zbývajících 50.000 EUR je pohledávkou věřitele, fyzické osoby, vůči Bance, vyplývající z účetnictví Banky, tedy pohledávkou ze zákona přihlášenou a obě dvě tyto pohledávky, pohledávka Garančního systému finančního trhu i věřitele, fyzické osoby, budou z majetku Banky uspokojovány přednostně před pohledávkami ostatních nezajištěných věřitelů v případě, že by z majetkové podstaty nebylo možno uhradit všechny závazky Banky.
Takový věřitel, fyzická osoba, je adresátem výše uvedeného oznámení a v případě, kdy by se dozvěděl, že z účetnictví Banky vyplývá jeho pohledávka v nesprávné výši, může proti tomuto ve lhůtě 4 měsíců ode dne prohlášení konkursu uplatnit u insolvenčního správce písemnou námitku. V takovém případě pak může dle § 373 odst. 6 insolvenčního zákona, věřitel který se do 2 měsíců po uplynutí lhůty uvedené v odstavci 4 nedohodl s insolvenčním správcem písemně na výši nebo charakteru své pohledávky, uplatnit své právo žalobou na určení u insolvenčního soudu do 3 měsíců po uplynutí lhůty k písemné dohodě a zahájit tím incidenční spor.
Zpeněžení úvěrového portfolia Banky
Cílem insolvenčního řízení, je bezpochyby dosažení co nejvyššího uspokojení věřitelů, k čemuž dojde za předpokladu, že bude za výhodných podmínek zpeněžen majetek dlužníka a to především jeho nejcennější položka, úvěrové portfolio. Úvěrové portfolio je však velmi specifickým aktivem, neboť se ve své podstatě jedná o data o úvěrových pohledávkách vyplývajících z úvěrových smluv, která jsou evidována a spravována pomocí hlavního bankovního systému, jehož užívání je v bankovním sektoru standardní praxí. Evidovaná data se dynamicky aktualizují, dochází k průběžným úhradám pohledávek, a mění se tady evidované dlužné částky, narůstají úroky apod. Vzhledem k množství evidovaných pohledávek, celkovému objemu dat a složitosti operací, jimiž je realizována jejich běžná aktualizace není možné evidovat aktuální úvěrové portfolio v jiném operačním programu, nebo tyto evidovat jinak, například ručně.
Likvidátorka v insolvenčním návrhu upozornila na následky uplatněných mezinárodních sankcí uvalených na Banku, jako blokovanou entitu s ohledem na její vlastnickou strukturu, v jejichž důsledku nemá být možné poskytovat Bance plnění z licenčních smluv, čímž Banka přijde o možnost využívat právě tyto klíčové softwarové program potřebné pro evidenci aktuálních dat o svém úvěrové portfoliu. Následkem odepření přístupu k tomuto klíčovému operačnímu systému ztratí Banka možnost správy úvěrového portfolia a bude nemožné provést jeho zpeněžení.
Na žádost likvidátorky však americký úřad OFAC[7] udělil z uplatňovaných sankcí výjimku, na základě které mohou dodavatelé Banky poskytovat licence k těmto klíčovým operačním systémům, avšak pouze do 12. prosince 2022. Do tohoto data tedy musí dojít ke zpeněžení úvěrového portfolia a přenosu dat Banky do systémů kupujících.
Postup věřitelů Banky v insolvenčním řízení
Pojištěné pohledávky
Věřitelé Banky, jejichž vklady byly pojištěny dle § 41c zákona o bankách, kteří doposud o náhradu za pojištěnou pohledávku nepožádali, tak můžou stále učinit, a to prostřednictvím pobočky Komerční banky, a.s., do 9. března 2025.
Vyplacena jim bude dle § 41e odst. 2 zákona o bankách Garančním systémem finančního trhu náhrada maximálně do výše odpovídající ekvivalentu 100.000 EUR. Veškeré vklady nad tuto částku pak budou uspokojovány přednostně dle § 374 insolvenčního zákona, před pohledávkami ostatních nezajištěných věřitelů v průběhu insolvence. Věřitelé uvedení v § 41c odst. 2 zákona o bankách, jejichž pohledávka pojištěna nebyla, např. obce, kraje, městské části hlavního města Prahy, budou uspokojováni v průběhu insolvenčního řízení nepřednostně.
Pohledávky vyplývající z účetnictví
Pohledávky věřitelů Banky, které vyplývají z jejího účetnictví, se pokládají za řádně přihlášené dle § 373 odst. 1 insolvenčního zákona a není tedy nutné je přihlašovat přihláškou. Seznam věřitelů, jejichž pohledávka vyplývá z účetnictví Banky, byl zveřejněn v insolvenčním rejstříku dne 15. srpna 2022 na č. l. A-56 spisu.
Zda jsou věřitelé právě takto přihlášeni, neboť jejich pohledávka z účetnictví Banky vyplývá, si mohou ověřit v tomto seznamu a dále jim bude zasláno insolvenční správkyní oznámení o jejich pohledávce dle § 373 odst. 2 insolvenčního zákona.
Věřitel by měl zkontrolovat, zda údaje v tomto oznámení odpovídají jím evidovanému stavu. Zda výše pohledávky odpovídá výši jím evidované, zda je pohledávka například správně označena jako pohledávka zajištěná a podobně. V případě, nejistoty, zda je pohledávka evidována správně, což může mít vliv na okamžik a poměr jejího uspokojování, například pokud by měla být uspokojována z předmětů zajištění nebo přednostně před ostatními pohledávkami, doporučuji vyhledat právní poradenství.
Námitky a incidenční spory
V případě, že z účetnictví banky bude vyplývat pohledávka věřitele v jiné výši, nebo bude nesprávně zařazena, může proti oznámení ve lhůtě 4 měsíců ode dne prohlášení konkursu (do 27. prosince 2022) uplatnit u insolvenční správkyně písemnou námitku s náležitostmi dle § 373 odst. 4 insolvenčního zákona. Pokud se na základě námitky věřitel s insolvenčním správcem ve stanovené lhůtě písemně na výši nebo charakteru své pohledávky nedohodne, může uplatnit své právo žalobou na určení u insolvenčního soudu do 3 měsíců po uplynutí lhůty k písemné dohodě (do 27. března 2023) a zahájit tak incidenční spor. Pro jednání s insolvenční správkyní o námitkách vůči evidované výši nebo charakteru pohledávky a pro poradenství a zastupování v incidenčních sporech je taktéž výhodou vyhledat právní pomoc.
Pohledávky přihlašované přihláškou
Věřitelé, jejichž pohledávky z účetnictví Banky z jakéhokoli důvodu nevyplynou, nebudou uvedeni ve zveřejněném seznamu přihlášených věřitelů dle § 373 odst. 1 a nebude jim zasíláno oznámení o jejich pohledávce. Tito věřitelé pak musí uplatnit svoji pohledávku přihláškou dle § 173 insolvenčního zákona u insolvenčního soudu. Mohou tak učinit však pouze ve lhůtě dvou měsíců od rozhodnutí o úpadku, tedy do 26. října 2022. Pokud tak neučiní ve stanovené lhůtě, k pohledávce věřitele se již nebude přihlížet a nebude v insolvenčním řízení uspokojována. Na řádné přihlášení pohledávky klade insolvenční zákon přísná kritéria, proto obzvláště v případech, kdy se jedná o vyšší sumy pohledávek, doporučuji taktéž vyhledat služby advokátních kanceláří.
Přihlašované pohledávky mohou být insolvenční správkyní buď přezkoumány v přihlašované výši s přihlašovanými vlastnostmi (pohledávka vykonatelná, zajištěná, podřízená apod.) nebo mohou být popřeny částečně, nebo úplně. Pokud insolvenční správkyně pohledávku přihlašovaného věřitele popře, je zde opět možnost zahájení incidenčního sporu.
Schůze věřitelů a věřitelský výbor
Věřitelé mají v insolvenčním řízení právo dohlížet na průběh insolvenčních řízení a spolurozhodovat o zpeněžení majetkové podstaty. V případech, kdy má dlužník více než 50 přihlášených věřitelů, je ustanoven věřitelský výbor, který má nejméně 3 a nejvýše 7 členů, přičemž těmito jsou právě někteří z dlužníkových věřitelů. Věřitelský výbor chrání společný zájem věřitelů a v součinnosti s insolvenčním správcem přispívá k naplnění účelu insolvenčního řízení. Demonstrativní výčet činností věřitelského výboru je uveden v § 58 odst. 2 insolvenčního zákona. Nejvýznamnější pravomocí věřitelského výboru je udělit souhlas se zpeněžením majetku dlužníka.
Na základě žádosti v insolvenčním návrhu likvidátorky Banky byl dle § 61 odst. 1 insolvenčního zákona jmenován prozatímní věřitelský výbor, který by mohl uložit souhlas se zpeněžením majetku, bylo-li by k němu možno přistoupit ještě před první schůzí věřitelů, na které bude prozatímní věřitelský výbor buď potvrzen, nebo bude jmenován nový.
Schůze věřitelů, kterou svolává a řídí insolvenční soud, se mohou účastnit všichni přihlášení věřitelé. V případě schůze věřitelů Banky bude jejím cílem především rozhodnout buď o ponechání prozatímního věřitelského výboru ve funkci,[8] nebo zvolit věřitelský výbor nový. Pro účely účasti a hlasování na schůzi věřitelů za účelem jmenování věřitelského výboru se mohou věřitelé samozřejmě nechat právně zastoupit.
JUDr. Ing. Pavel Fabian,
advokát, insolvenční správce
Michaela Horáková
FABIAN & PARTNERS, advokátní kancelář s.r.o.
Kancelář Brno:
Marešova 12
602 00 Brno
Kancelář Praha:
Revoluční 8, budova B1, 2. patro
110 00 Praha 1
Tel.: +420 530 331 766
Tel.: +420 246 063 127
e-mail: info@fabianpartners.cz
[1] Dle insolvenčního návrhu podaného JUDr. Jiřinou Lužovou, likvidátorkou a v současnosti insolvenční správkyní, souhrn závazků Sberbank CZ, a.s. v likvidaci převyšoval hodnotu jejího majetku ke dni 30. června 2022 přibližně o 151.000.000 Kč a ke konci července 2022 se mělo jednat o částku přibližně 605.000.000 Kč.
[2] Insolvenční řízení Sberbank CZ, a.s. v likvidaci možno sledovat v insolvenčním rejstříku k dispozici >>> zde.
[3] Vzhledem k vysokému počtu věřitelů, soud postupoval podle ust. § 56 odst. 1, 2, věta první, insolvenčního zákona a jmenoval prozatímní věřitelský výbor s celkovým počtem 7 členů.
[4] nebo povolení podle zvláštních právních předpisů upravujících jejich činnosti
[5] obsah oznámení přesně stanoví § 373 odst. 2 insolvenčního zákona
[6] zda jde o věřitele s pohledávkou za majetkovou podstatou (§ 168), věřitele s pohledávkou na roveň postavenou pohledávce za majetkovou podstatou (§ 169), věřitele s pohledávkou s právem na uspokojení ze zajištění, věřitele s pohledávkou jinak zajištěnou, věřitele s podřízenou pohledávkou (§ 172 odst. 2) nebo zda je pohledávka spojena s výhradou vlastnictví k předmětu plnění ze závazkového vztahu
[7] zkráceně Office of Foreign Assets Control
[8] jeho členové se stanou členy věřitelského výboru dle§ 62 odst. 2 insolvenčního zákona
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz