Insolvenční zákon
Od 1. července 2007 začne v České republice platit nová právní úprava řešící problémy spojené s úpadkem dlužníka. Tzv. Insolvenční zákon nahradí stávající zákon č. 328/1991 Sb. o konkursu a vyrovnání.
Insolvenční zákon se vztahuje na řešení úpadku a hrozícího úpadku dlužníka soudním řízením některým ze stanovených způsobů tak, aby došlo k uspořádání majetkových vztahů k osobám dotčeným dlužníkovým úpadkem a k co nejvyššímu a zásadně poměrnému uspokojení dlužníkových věřitelů a k oddlužení dlužníka. Toto soudní řízení zákon nazývá insolvenčním řízením a výslovně stanoví zásady, na nichž dané řízení spočívá. Je zdůrazněna spravedlnost, rychlost, hospodárnost a způsob vedení řízení tak, aby bylo dosaženo co nejvyššího uspokojení věřitelů. Objevuje se též zásada ochrany práv věřitele nabytých v dobré víře. Na druhou stranu jsou však věřitelé povinni zdržet se jednání směřujícího k uspokojení svých pohledávek mimo insolvenční řízení. Některé výjimky z této zásady však zákon stanoví.
Konkurs je způsob řešení úpadku spočívající v tom, že na základě rozhodnutí o prohlášení konkursu jsou zjištěné pohledávky věřitelů zásadně poměrně uspokojeny z výnosu zpeněžení majetkové podstaty s tím, že neuspokojené pohledávky nebo jejich části nezanikají, pokud zákon nestanoví jinak.
Reorganizací se řeší úpadek dlužníka, který je podnikatelem a reorganizace se týká jeho podniku. Reorganizace znamená postupné uspokojování pohledávek věřitelů při zachování provozu dlužníkova podniku. Základem pro takový postup je soudem schválený reorganizační plán. Jeho plnění je průběžně kontrolováno věřiteli. Podmínkou pro povolení reorganizace je celkový obrat dlužníka alespoň ve výši
Oddlužení je způsob řešení úpadku pro dlužníky, kteří nejsou podnikateli. Návrh na oddlužení také mohou podat pouze tyto osoby. Návrh na oddlužení se podává pouze na stanoveném formuláři. Vyhoví-li soud návrhu, lze oddlužení provést dvěma způsoby: zpeněžením majetkové podstaty nebo plněním splátkového kalendáře. Při oddlužení plněním splátkového kalendáře splácí dlužník po dobu 5 let nezajištěným věřitelům stanovenou částku ze svého příjmu, a to poměrně podle výše jejich pohledávek. Věřitelé zajištění např. zástavním právem jsou uspokojeni z výtěžku zpeněžení této zástavy.
Zvláštním způsobem řešení úpadku je případ řešení úpadku finančních institucí, kterému se věnuje hlava IV. Části druhé zákona.
Insolvenční zákon zřizuje tzv. insolvenční rejstřík. Ten je informačním systémem veřejné správy. Obsahuje seznam insolvenčních správců, seznam dlužníků a jejich spisy. Pro každého dlužníka se vede jeden insolvenční spis. Tento rejstřík je s výjimkou určitých údajů veřejně přístupný. Každý má právo do něj nahlížet a pořizovat z něj kopie a výpisy.
Ve společných ustanoveních zákon specifikuje svůj vztah ke státům Evropské unie. Pro případ insolvenčního řízení s evropským mezinárodním prvkem je stanoveno, že se řídí přímo použitelným předpisem práva ES, kterým je Nařízení Rady (ES) č. 1346/2000 o úpadkovém řízení, a ustanoveními právního řádu členského státu EU, na něž přímo použitelný předpis práva ES odkazuje.
Klára Veselá - Samková
Alžběta Krauzová
Advokátní kancelář JUDr. Klára Veselá - Samková
lawyers@lawyers.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz