Institut vykázání jako preventivní opatření
Vykázání osoby ze společného obydlí je preventivním opatřeným sloužícím k ochraně zdraví a života osoby ohrožené domácím násilím. Toto preventivní opatření může být uloženo Policií České republiky, a to bez ohledu na to, zda jednání násilné osoby má znaky trestného činu. Následně může být jednání násilné osoby kvalifikováno jako trestný čin, či pokud jednání dané osoby nenaplnilo všechny znaky skutkové podstaty trestného činu, nedosahovalo tedy takové intenzity, věc je postoupena správnímu orgánu k přestupkovému řízení.
Jedná se o jeden z mnoha způsobů řešení domácího násilí, ač nikoliv z dlouhodobého hlediska. Tento způsob dočasného řešení probíhajícího domácího násilí přinesl zákon č. 135/2006 Sb. , (zákon, kterým se mění některé zákony v oblasti ochrany před domácím násilím) a od 1. 1. 2007 je Policie České republiky, zjistí-li, že se v daném případě s největší pravděpodobností jedná o domácí násilí, oprávněna násilnou osoby vykázat ze společného obydlí.
Právní úpravu postupu policie nalezneme v hlavě VII. zákona č. 273/2008 Sb. , o Policii České republiky.
Pokud lze důvodně předpokládat, že se násilná osoba dopustí útoku proti životu, zdraví, svobodě či zvlášť závažného útoku proti lidské důstojnosti, je policie oprávněna násilnou osobu vykázat z bytu nebo společně obývaného domu, který sdílí s ohroženou osobou, a taktéž jeho bezprostředního okolí. Policie určí rozsah územního prostoru, na který nesmí vykázána osoba vstoupit (např. nesmí vstoupit do perimetru 100 metrů od bytu/ domu). Policie může také určit, že se násilná osoba nesmí k osobě ohrožené přiblížit, např. na 100 metrů.
Vykázané a ohrožené osobě je vykázání oznámeno policistou ústně, když tento také vyhotoví potvrzení o vykázání. Obsahem potvrzení je totožnost vykázané a ohrožené osoby, vymezení prostoru, do kterého nesmí vykázaná osoba po dobu platnosti vykázání vstoupit, poučení o právech a povinnostech, označení a adresa policejního útvaru, kde si je možné vyzvednout úřední záznam o vykázání. Pokud vykázána osoba či dokonce ohrožená osoba odmítne z jakéhokoliv důvodu převzít a podepsat potvrzení o vykázání, policejní orgán tuto skutečnost zaznamená do úředního záznamu.
Policie může násilnou osobu vykázat i v její nepřítomnosti. Poučení o právech a povinnostech je vykázané osobě poskytnuto při prvním možném kontaktu s ní. Policie vykázané osobě předá, je-li to vzhledem k okolnostem možné, potvrzení o vykázání. Není-li to možné, vykázaná osoba je policií poučena o možnosti si na příslušném policejním útvaru převzít potvrzení o vykázání, včetně kopie úředního záznamu o vykázání.
Policejní orgán je povinen poučit vykázanou osobu o jejím právu podat námitky proti rozhodnutí o vykázání, a to přímo na místě, či písemně do 3 dnů ode dne následujícího po převzetí potvrzení o vykázání. V případě, že vykázaná osoba podá námitky proti rozhodnutí o vykázání na místě, tak tyto policista zaznamená do potvrzení o vykázání a bez zbytečného odkladu je předá místně příslušnému krajskému ředitelství policie, které o důvodnosti/ nedůvodnosti námitkách rozhodne. Písemné námitky proti rozhodnutí o vykázání adresuje a zašle vykázaná osoba ve stanovené lhůtě 3 dnů místně příslušnému krajskému ředitelství policie. V případě, že místně příslušné krajské ředitelství policie shledá, že podmínky pro vykázání nebyly splněny, vykázání ukončí a o této skutečnosti vyrozumí bez zbytečného odklad vykázanou i ohroženou osobu.
Doba vykázání je 10 dnů a začíná běžet dnem jeho provedení. Dobu vykázání lze v průběhu vykázání prodloužit, a to podáním předběžného opatření dle § 400 a násl. zákona č. 292/2013 Sb. , o zvláštních řízeních soudních, ve znění pozdějších předpisů. Soud je povinen o návrhu ohrožené osoby rozhodnout do 48 hodin a může vykázané osobě například uložit, aby dočasně opustila byt či dům, do domu či bytu nevstupovala, nezdržovala se v bezprostředním okolí domu či bytu, zdržela se setkávání s ohroženou osobou a nepokoušela se ohroženou osobu kontaktovat. Předběžné opatření soudu trvá jeden měsíc ode dne vykonatelnosti a lze jej na návrh ohrožené osoby prodlužovat i opakovaně, avšak nejdéle na dobu jednoho roka, a to za podmínky, že bylo zahájeno řízení ve věci samé (např. řízení o rozvodu manželství, o úpravě poměrů nezletilých dětí, o úpravě práva k bytu).
Naopak dobu vykázání nelze jakkoliv zkrátit, a to ani se souhlasem ohrožené osoby.
Vykázaná osoba má právo vzít si z bytu či domu věci osobní potřeby, osobní doklady, osobní cennosti, věci sloužící k výkonu povolání či podnikání. Jedenkrát za dobu vykázání je vykázaná osoba oprávněna si, za asistence policie, vyzvednout další osobní věci, osobní doklady, osobní cennosti, věci sloužící k výkonu povolání či podnikání. Dále má vykázaná osoba také právo ověřovat si platnost vykázání, a to na tísňové lince 158.
Naopak vykázaná osoba je povinna neprodleně opustit prostor vymezený policistou, zdržet se vstupu do domu či bytu, zdržet se styku a navazování kontaktu s ohroženou osobou a vydat policistovi na jeho výzvu klíče od domu či bytu.
Policejní orgán na místě poskytne vykázané osobě informace o možnostech dalšího ubytování a v souvislosti s náhradním ubytován vykázané osobě poskytne i nezbytnou součinnosti. Od vykázané osoby si také vyžádá informace o adrese pro doručování písemností.
Ohroženou osobu policejní orgán poučí o možnosti využít psychologických, sociálních či jiných služeb v oblasti pomoci obětem domácího násilí a předá jí kontakty na příslušné instituce v místě jejího bydliště, včetně kontaktů na linky s nepřetržitým provozem.
Policejní orgán nejpozději do 24 hodin od vstupu do domu či bytu zašle kopii úředního záznamu o vykázání místně příslušnému intervenčnímu centru, soudu, který je příslušný k případnému rozhodnutí o předběžném opatření a pokud v domě či bytě žilo také nezletilé dítě, tak i místně příslušnému orgánu sociálně-právní ochrany dětí.
Ve lhůtě tří dnů ode dne vydání rozhodnutí o vykázání provede policejní orgán v bytě či domě kontrolu, zda vykázaná, ale i ohrožená osoba dodržuje rozhodnutí o vykázání.
Mgr. Denisa Kartusová,
advokát
Advokátní kancelář Kartusová Legal
Vodičkova 791/41
110 00 Praha 1
Tel.: +420 777228557
e-mail: kartusova@kartusovalegal.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz