Jak je to s pracovními poměry existujícími souběžně vedle sebe
V naší společnosti není neobvyklé, že pracující není subjektem pouze jednoho pracovního poměru, ale že ve stejném čase je, ať už z jakéhokoli důvodu, zároveň subjektem pracovního poměru jiného. Takovéto pracovní poměry, tedy poměry, které existují vedle sebe, se označují jako souběžné <A id=3 target=_blank href="http://www.epravo.cz/1965/65">pracovní poměry</A>
Jak je to s pracovními poměry existujícími souběžně vedle sebe
V naší společnosti není neobvyklé, že pracující není subjektem pouze jednoho pracovního poměru, ale že ve stejném čase je, ať už z jakéhokoli důvodu, zároveň subjektem pracovního poměru jiného. Takovéto pracovní poměry, tedy poměry, které existují vedle sebe, se označují jako souběžné pracovní poměry.
Na souběžné pracovní poměry pamatuje ve svých ustanoveních i zákoník práce, který v § 69 stanoví základní princip pro jejich hodnocení. Pokud dojde k situaci, že si zaměstnanec sjedná několik pracovních poměrů, posuzují se práva a povinnosti, které z nich vyplývají, samostatně.
Souběžné pracovní poměry je možno odlišit podle toho, zda je lze posuzovat buď jako poměr hlavní a poměr vedlejší existující vedle sebe nebo jako dva či více vedle sebe existujících poměrů, z nichž ani jeden není hlavní a posuzují se rovnocenně.
V prvním případě koná zaměstnanec za trvání pracovního poměru, v němž je zaměstnán po stanovenou týdenní pracovní dobu, výjimečně práce také v dalším pracovním poměru. Jde o hlavní a vedlejší pracovní poměr. Vedlejší pracovní poměr lze sjednat pouze na kratší než stanovenou týdenní pracovní dobu. Vzhledem k tomu, že vláda nestanovuje žádným nařízením maximální rozsah pracovní doby ve vedlejším pracovním poměru, může teoreticky dojít k situaci, kdy zaměstnanec bude subjektem tolika vedlejších pracovních vztahů, že součet jejich pracovní doby převýší i 24 hodin denně. Prakticky je ovšem takový případ vyloučen pro objektivní nemožnost zaměstnance plnit povinnosti z těchto pracovních poměrů.
Někteří zaměstnanci si sjednávají pracovní poměr na tu dobu, kdy čerpají dovolenou na zotavenou z hlavního pracovního poměru. Tento případ se jako vedlejší pracovní poměr neposuzuje. Zákoník práce upravuje i skončení vedlejšího pracovního, které je samozřejmě upraveno odlišně od skončení hlavního pracovního poměru. Vedlejší pracovní poměr může rozvázat výpovědí jak zaměstnavatel tak zaměstnanec z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Výpovědní doba činí 15 dnů a začíná dnem, v němž byla výpověď doručena.
Z výše uvedeného vyplývá, že není možné, aby zaměstnanec byl subjektem dvou pracovních poměrů uzavřených na stanovenou týdenní pracovní dobu („pracovních poměrů hlavních“) a z těchto pracovních poměrů plnil své povinnosti, protože to není v silách zaměstnance. Může však dojít k tomu, že zaměstnanec bude subjektem dvou pracovních poměrů uzavřených na stanovenou týdenní pracovní dobu za situace, že z jednoho takového poměru bude dlouhodobě uvolněn pro výkon druhého pracovního poměru.
Zaměstnanec také může mít více pracovních poměrů, z nichž žádný není hlavní a žádný vedlejší, protože žádný z nich není uzavřen na stanovenou týdenní pracovní dobu. Tyto pracovní poměry jsou na sobě nezávislé a posuzují se dle obecné úpravy stanovené zákoníkem práce.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz