Jak na zakázky v novém programovém období
Dne 15. ledna 2014 byl usnesením vlády č. 44 schválen Soubor metodických dokumentů k oblastem monitorování, zadávání veřejných zakázek, publicity a komunikace a přípravě řídící dokumentace programů v programovém období let 2014 až 2020. Jedním z těchto metodických dokumentů je i „Metodický pokyn pro oblast zadávání zakázek pro programové období 2014-2020“, (dále jen „Metodický pokyn pro oblast VZ“), který byl zpracován Odborem práva veřejných zakázek a koncesí Ministerstva pro místní rozvoj ČR.
Současně se schválením Souboru metodických dokumentů uložila vláda ministru pro místní rozvoj upravit tento soubor ve spolupráci s předsedou vlády, 1. místopředsedou vlády a ministrem financí, ministry práce a sociálních věcí, školství, mládeže a tělovýchovy, zemědělství, průmyslu a obchodu, dopravy, životního prostředí a primátorem hlavního města Prahy, a to ve vazbě na schválené znění evropské legislativy týkající se Evropských strukturálních a investičních fondů a dalších souvisejících předpisů a o jeho aktuálním znění informovat členy vlády. V případě Metodického pokynu pro VZ se žádné věcné úpravy nepředpokládají, protože tento pouze v úvodních ustanoveních odkazuje na evropské předpisy týkající se Evropských strukturálních a investičních fondů a tyto dále nerozvádí na rozdíl od ostatních metodických pokynů.
Vláda dále uložila ministrům pro místní rozvoj, práce a sociálních věcí, školství, mládeže a tělovýchovy, zemědělství, průmyslu a obchodu, dopravy a životního prostředí, kteří odpovídají za řízení jednotlivých operačních programů, postupovat při řízení a implementaci programů spolufinancovaných v souladu se schválenými metodickými pokyny. V rámci jednotlivých operačních programů tedy musí dojít k přijetí povinností upravených v Metodickém pokynu pro oblast VZ a jednotliví příjemci dotací poskytnutých v novém programovém období budou povinni při výběru dodavatelů postupovat podle tohoto metodického pokynu, resp. podle pravidel v něm obsažených.
Metodický pokyn pro oblast VZ se sestává ze tří hlavních částí – první část obsahuje obecná ustanovení, druhá část obsahuje úpravu výběrových řízení, třetí část upravuje kontrolu zadávacích a výběrových řízení.
Stěžejní částí metodického pokynu je jeho část druhá, která upravuje zadávání zakázek, jejichž zadávání procesně neupravuje ZVZ. Druhové členění jednotlivých zakázek odpovídá ZVZ, dle předpokládané hodnoty člení Metodický pokyn pro oblast VZ zakázky pouze na „zakázky malé hodnoty“, které odpovídají zakázkám malého rozsahu, tedy s předpokládanou hodnotou do 2 000 000 Kč bez DPH v případě zakázek na dodávky a služby a 6 000 000 Kč bez DPH v případě zakázek na stavební práce, ostatní zakázky jsou souhrnně označovány jako tzv. „zakázky vyšší hodnoty“.
Jedním z hlavních cílů Metodického pokynu pro oblast VZ je jeho přehlednost a jednoduchost, zároveň však i variabilita postupu zadavatele, pokyn tedy v zásadě umožňuje všem zadavatelům obdobné postupy jako ZVZ. Zadavatel může veřejné zakázky malé hodnoty zadat v otevřené výzvě, na elektronickém tržišti nebo v uzavřené výzvě, zakázky vyšší hodnoty pak pouze v otevřené výzvě nebo na elektronickém tržišti. Procesní postup zadání zakázky v otevřené výzvě odpovídá otevřenému řízení, kdy na základě podmínek stanovených v zadávací dokumentaci, která je v průběhu lhůty pro podání nabídky uveřejněna na profilu zadavatele nebo na webových stránkách příslušného operačního programu, zadavatel posuzuje a hodnotí podané nabídky. Uzavřená výzvy se od výzvy otevřené liší pouze způsobem zahájení výběrového řízení, kdy tato není uveřejněna, ale adresně zaslána určitým dodavatelům. V případě zadávání zakázky na elektronickém tržišti pak zadavatel postupuje podle pravidel příslušného elektronického tržiště.
Určitým benefitem oproti zadávání podle ZVZ je možnost téměř neomezeného doplňování podaných nabídek v průběhu hodnocení, samozřejmě za předpokladu dodržení zásad transparentnosti, nediskriminace a rovného zacházení a za předpokladu neměnnosti nabídkové ceny a ostatních údajů týkajících se jiných dílčích hodnotících kritérií (je-li hodnotícím kritériem ekonomická výhodnost nabídky).
V současné chvíli Ministerstvo pro místní rozvoj ČR průběžně poskytuje součinnost jednotlivým řídícím orgánům při zpracování jejich programových dokumentů.
Mgr. Martin Čech,
Odbor práva veřejných zakázek a koncesí
Ministerstvo pro místní rozvoj
Staroměstské náměstí 6
110 15 Praha 1
Tel.: +420 224 861 111 (ústředna)
Fax: +420 224 861 333 (centrální)
ID datové schránky: 26iaava
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz