Jak si zajistit ochranu domény
Ochrana doménových jmen nabývá v dnešní době, kdy se moderní technologie neustále vyvíjejí, na stále větším významu. Doménové jméno představuje pro mnoho společností klíčový prvek jejich online přítomnosti a mnohdy bývá i hodnotným aktivem, jehož ztráta by měla pro společnost vážné důsledky. Pro dosažení co nejlepší ochrany a zabezpečení doménového jména je potřeba dodržovat několik základních pravidel, která jsou často jednoduchá, nevyžadují významné finanční ani časové náklady a mohou poskytnout efektivní ochranu proti potenciálním rizikům.
Registrace doménového jména
Zakoupení doménového jména je dnes snadné a dostupné díky široké nabídce registrátorů poskytujících službu registrace domény. Jakmile je doména zaregistrována a jsou uhrazeny všechny potřebné poplatky, stává se registrující osoba vlastníkem domény se všemi právy a povinnostmi, které k tomu náleží. Již samotná registrace doménového jména poskytuje značnou míru ochrany, jelikož bez výslovného souhlasu vlastníka není možné zaregistrovanou doménu využít, převést, ani u ní provádět jakékoliv změny. Přestože se registrace domény může zdát jako jednoduchý administrativní úkon, je důležité dbát na několik aspektů, které mohou mít zásadní vliv na dlouhodobé vlastnictví domény a její bezpečné užívání.
Výběr osoby vlastníka
Jedním z nich je vhodný výběr osoby nebo subjektu, na kterého bude doménové jméno registrováno. Optimálním řešením je registrace domény přímo na společnost, a nikoliv na jednotlivce, jako například na společníky, jednatele nebo dokonce zaměstnance společnosti. Registrací domény na právnickou osobu se totiž výrazně snižuje riziko, že s případným odchodem společníka, jednatele či zaměstnance se zkomplikuje přístup k doméně, což může negativně ovlivnit chod celé společnosti – zejména pokud společnost doménu využívá k prodeji svých výrobků nebo služeb (např. u e-shopů).
Ochrana přístupových údajů
Důležité je také věnovat pozornost tomu, jaké údaje jsou při registraci domény uváděny. Vlastnický e-mail a přístupové údaje k doméně by měly být pečlivě chráněny a přístup k nim by měli mít výhradně k tomu oprávněné osoby (např. jednatelé společnosti). Používání obecných e-mailových adres, ke kterým má přístup širší okruh osob (např. zaměstnanců či administrativních pracovníků), může být značně rizikové a je vhodné se mu vyhnout. Pro předejití nežádoucím změnám v registraci domény (např. při vzniku vnitřních sporů ve společnosti) je rovněž vhodné zvážit uzamčení doménového jména. Uzamčení doménového jména s koncovkou .cz umožňuje registrátor CZ.NIC, přičemž v takovém případě lze provádět změny pouze po předchozí autorizaci opatřené úředně ověřeným nebo elektronickým podpisem zvolené oprávněné osoby. Takovéto opatření poskytuje vlastníkovi další úroveň ochrany proti neoprávněným úpravám či zásahům do práv k doméně.
Prodlužování registrace domény
Dalším klíčovým prvkem ochrany doménového jména je pravidelné prodlužování registrace domény. Včasné neprodloužení registrace totiž může vést ke ztrátě vlastnictví domény, což může být velmi nepříjemné, zejména pokud by příslušnou doménu mezitím získal někdo jiný. Pro minimalizaci rizika ztráty domény z důvodu opomenutí prodloužení její registrace je vhodné doménu registrovat na delší časové období (např. na několik let dopředu), a současně zajistit, že registrátor bude včas a pokud možno opakovaně vlastníka upozorňovat na blížící se expiraci domény. Tímto způsobem lze efektivně minimalizovat riziko nechtěné ztráty domény a zajistit si tím nepřetržitou kontinuitu vlastnických práv k doméně.
Registrace domény jako ochranné známky
Za účelem zajištění ještě vyšší úrovně ochrany doménového jména je vhodné provést jeho registraci jako ochranné známky. Registrace domény jako ochranné známky poskytuje vlastníkovi nejen účinné právní nástroje ochrany před konkurencí, ale také významně posiluje jeho postavení na trhu. Doménové jméno je možné zaregistrovat jako ochrannou známku na několika úrovních, v závislosti na konkrétních potřebách společnosti a dosahu jejích podnikatelských aktivit. V České republice lze zaregistrovat tzv. národní ochrannou známku, která poskytuje ochranu na území ČR. Pokud obchodní aktivity společnosti přesahují hranice České republiky, lze využít registraci tzv. ochranné známky EU, která zajišťuje ochranu na celém území Evropské unie. V případě potřeby je samozřejmě možné zvážit i registraci na úrovni dalších zemí mimo Evropskou unii.
Proces registrace ochranné známky se liší v závislosti na konkrétní zemi, ve které je registrována. V České republice je proces relativně jednoduchý a obvykle trvá několik měsíců. Přihláška k registraci národní ochranné známky se podává na Úřad průmyslového vlastnictví, přičemž poplatek za registraci až do tří tříd výrobků nebo služeb Niceského třídění činí 5 000 Kč. Po úspěšném zápisu do rejstříku ochranných známek je národní ochranná známka platná po dobu deseti let, s možností jejího opakovaného prodloužení vždy o dalších deset let. Naproti tomu přihláška ochranné známky EU se podává k Úřadu Evropské unie pro duševní vlastnictví (EUIPO), přičemž poplatek za zápis této ochranné známky je také vcelku příznivý. Základní poplatek pokrývající jednu třídu výrobků a služeb Niceského třídění je 850 EUR, poplatek za druhou třídu výrobků a služeb je 50 EUR a poplatek za třetí a každou další třídu výrobků a služeb činí 150 EUR. Celkem je tak možné za poplatek v celkové výši 900 EUR získat ochranu ve vztahu ke dvěma třídám výrobků a služeb, která bude pokrývat všechny členské státy Evropské unie.
Závěr
Ochrana doménového jména je v dnešním digitálním světě velice důležitá pro každou společnost, která určitým způsobem působí v online prostoru. Kromě základních opatření, jako je správná registrace, důsledná správa přístupových údajů a včasná obnova, může registrace doménového jména jako ochranné známky poskytnout velice silnou úroveň právní ochrany. V kombinaci s preventivními opatřeními je pak možné s relativně nízkými náklady zajistit účinnou ochranu doménového jména tak, aby mohlo podnikateli dlouhodobě sloužit jako cenný nástroj k prezentaci jeho výrobků či služeb a k získávání nových klientů.
JUDr. Jiří Matzner, Ph.D., LLM.
Vedoucí partner, zakladatel advokátní kanceláře Matzner & Vítek
Anny Letenské 34/7
120 00 Praha 2
Tel.: +420 222 254 555
e-mail: info@matznervitek.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz