Jak uplatnit daňové zvýhodnění na vyživované děti v případě sporu
Tento příspěvek se zabývá tím, jak správně jako rodič dítěte uplatnit daňovou slevu na vyživované dítě, podmínkami toho uplatnění a možnostmi, jaké se nabízí rozvedeným rodičům nebo nesezdaným rodičům v případě rozchodu. Ukazuje, jak postupovat v případě existence sporu o uplatnění slevy mezi rodiči, kdy slevu na dítě chtějí uplatnit oba rodiče.
Rodič, který fakticky sdílí domácnost se svými dětmi má právo na finanční podporu od státu v podobě daňového zvýhodnění pro děti. Slevu na dítě může však uplatnit pouze jeden z poplatníků, kteří žijí s dětmi ve společné domácnosti. Zde může vzniknout u rozvedených rodičů problém, který z nich slevu na dítě uplatní.
Pravidla pro uplatnění daňového zvýhodnění na vyživované děti stanovuje § 35c zákona č. 586/1992 Sb., zákon o daních z příjmů (dále jen „ZDP“).
Daňové zvýhodnění na dítě pro rok 2022:
- První dítě – 15 204 Kč
- Druhé dítě – 22 320 Kč
- Třetí a další dítě 27 840 Kč
Jelikož daňové zvýhodnění náleží vždy pouze jednomu z rodičů, je třeba získat od druhého rodiče potvrzení od zaměstnavatele, ve kterém plátce daně (zaměstnavatel druhého z rodičů) uvede, na které děti uplatňuje daňové zvýhodnění a v jaké výši, nebo že daňové zvýhodnění neuplatňuje. Pokud druhý rodič není zaměstnán, pak je potřeba získat čestné prohlášení o neuplatnění slevy na dítě.
Aby si rodič mohl slevu na dítě uplatnit, je třeba aby jeho příjmy v zaměstnání či podnikání za předchozí kalendářní rok přesáhly šestinásobek minimální měsíční mzdy (pro rok 2022 je minimální měsíční mzda stanovena na 16 200 Kč, je tedy třeba překročit částku 97 200 Kč). Tuto částku je vak třeba získat ze závislé činnosti nebo ze samostatné činnosti, tj, z aktivních činností. Nelze tedy považovat podmínku za splněnou při dosažení částky z např. příjmů z nájmu.
Nutnou podmínkou, která musí být pro uplatnění slevy na dítě splněna je podmínka společně hospodařící domácnosti dítěte a daňového poplatníka. Společně hospodařící domácnost je definována v § 21e ZDP a kterou se pro účely zákona o daních z příjmů (nesouvisí např. s nárokem na sociální dávky) rozumí společenství fyzických osob, které spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby.
Uplatnění slevy na dani v případě rozvodu či rozchodu nesezdaných rodičů:
- Pokud bude dítě svěřeno do péče jednoho rodiče např. matce, otec, přestože mu bude stanoven styk, nesplňuje podmínku společně hospodařící domácnosti a nemůže si tak slevu na dítě uplatnit. [1]
- Pokud ještě není určena péče o dítě soudem, je určující faktický stav, tedy ve které domácnosti dítě žije a kdo z rodičů se o něj stará. Trvalý pobyt tedy nebude rozhodující. V tomto případě bude nutné prokázat kdy zanikla společná domácnost a odkdy žije dítě s jedním z rodičů ve společné domácnosti.
- U střídavé péče může dítě tvořit společně hospodařící domácnost s oběma rodiči (fakticky žije ve dvou domácnostech). V takovém případě však soud nerozhoduje o tom, se kterým z rodičů bude dítě trvale žít ve společné domácnosti. Rodiče se v tom případě musí dohodnout, se kterým z nich tvoří dítě společně hospodařící domácnost v daném zdaňovacím období, případně lze také uplatnit střídavou slevu na dani, kdy se rodiče dohodnou, po které měsíce tvořili s dítětem společně hospodařící domácnost. Slevu na dani tak mohou rodiče např. uplatnit oba tak, že za první pololetí roku uplatní slevu na dani na dítě jeden z rodičů a za druhé pololetí druhý z rodičů. Pokud mají rodiče ve střídavé péči např. 2 děti, je možné se domluvit na tom, že každý rodič bude uplatňovat slevu jen na jedno z dětí. Tato dohoda by měla být ideálně sepsána písemně.
Jak postupovat v případě sporu rodičů ohledně uplatnění slevy na dítě?
Pokud se rodiče nebudou schopni dohodnout na rozdělení pro uplatnění daňového zvýhodnění, sleva propadne. Jedná se tedy o možnost uplatnění slevy nikoli povinnost.
V případě trvajícího sporu může jeden z rodičů podat žalobu o určení, že sleva na dani na vyživované dítě náleží jednomu z rodičů (žaloba o určení společně hospodařící domácnosti). Žalobu je nutné podat v místě, kde má žalovaný své bydliště. V případě podání žaloby pak žalobce musí zaplatit soudní poplatek ve výši 2 000 Kč.
Žalobce, který se domáhá určení, že sleva na dítě náleží jemu bude muset soudu doložit následující skutečnosti:
- odkdy spolu rodiče nevedou společnou domácnost a který z rodičů výlučně pečoval o dítě v příslušném roce.
- Uvést jak své příjmy, tak příjmy žalovaného (mělo by se jednat o příjmy v minimální výši 97 200 Kč)
- Důkaz o tom, že se žalující strana snažila s žalovaným domluvit na uplatnění slevy na dítě a s jakým výsledkem
- Zda žalující strana uplatnila daňové zvýhodnění po uplynutí zdaňovacího období v daňovém přiznání
Shrnutí:
Je třeba myslet na to, že pokud se rodiče nedohodnou, nemusí uplatnit slevu ani jeden z nich. Jedná se však o nezanedbatelnou částku 15 204 Kč (u jednoho dítěte) např. u matky samoživitelky, kde otec na potřeby dítěte nepřispívá. Je i v zájmu dítěte, aby rodič, který na potřeby dítěte nepřispívá poskytl součinnost k získání této daňové slevy.
Tereza Procházková,
paralegal
Advokátní kancelář ONDŘEJOVÁ
Příčná 8
110 00 Praha 1
Tel.: +420 777 086 287
e-mail: tereza.prochazkova@ondrejova.cz
[1] Obecně není vyloučeno, aby nárok na daňové zvýhodnění uplatnil i rodič, který nemá vyživované dítě svěřeno do výlučné péče, je-li prokázáno, že o dítě fakticky pečuje např. v rámci rozšířeného styku. Není totiž vyloučeno, aby dítě bylo členem dvou či více domácností svých odděleně žijících rodičů, podstatné je, aby se nejednalo jen o občasné návštěvy, ale skutečně trvalé soužití, třebaže u jednoho z rodičů v poměru k celkové déle roku po dobu kratší než u rodiče druhého. (judikát z roku 2021, k dispozici >>> zde).
Aktualizováno 8.12.2022
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz