Jak vymáhat úroky z prodlení z výživného – formulovat žalobní petit
Na plnění vyživovací povinnosti mnohdy žalují oprávnění sami bez pomoci profesionálů – advokátů. Jelikož mezi čtenáře epravo.cz nepatří jen právníci, bude proto užitečné přinést specifické návrhy (vzory) žalobního petitu, tedy požadovaného výroku soudu ohledně úroků z prodlení z výživného,[1] podobně, jak jsme tak předčasem učili v otázce úroků obecně.[2]
Žalovaný je povinen zaplatit žalobci částku (celková výše úroků)… Kč, a to do 3 dnů od právní moci tohoto rozhodnutí.
Pokud však bylo dohodnuto výživné pouze smluvně, což zásadně nepřichází v úvahu u dětí, potřebuje oprávněný rozhodnutí soudu nejen o povinnosti povinného zaplatit úroky z prodlení, ale též samotné výživné. Požadovaný výrok soudu proto uvede do žaloby např. takto:
Žalovaný je povinen zaplatit žalobci částku (celková výše dlužného výživného)… Kč, a dále úroky z prodlení
z částky (výše dohodnuté měsíční splátky výživného) ................ Kč s ......... % (repo sazba ČNB k prvnímu dni kalendářního pololetí, v němž byl žalovaný v prodlení se splátkou výživného, zvýšená o osm procentních bodů) úroků z prodlení p.a. (ročně) od ................... (první den prodlení žalovaného) do zaplacení;
…. (a takto podobně znovu ohledně všech neuhrazených splátek výživného); to vše do tří dnů od právní moci rozhodnutí."
Pokud povinný dlužné výživné (určené mu soudním rozhodnutím) nezaplatil ani se zpožděním, tedy nezaplatil vůbec (a vymáhá jej oprávněný např. exekučně, avšak chce, aby byly vymoženy i úroky z prodlení), vyčíslí úrok z prodlení za každou jednotlivou splátku do určitého data, nejspíš do dne sepsání nebo podání žaloby, a další úroky z prodlení již bude požadovat analogickou standardní formulací, jak už byla uvedena:
Žalovaný je povinen zaplatit žalobci částku (celková výše úroků k určitému dni X)… Kč,
a dále úroky z prodlení
z částky (výše soudem určené měsíční splátky výživného) ................ Kč ......... % (repo sazba ČNB k prvnímu dni kalendářního pololetí, v němž byl žalovaný v prodlení se splátkou výživného, zvýšená o osm procentních bodů) úroků z prodlení p.a. (ročně) od ................... (den X + 1) do zaplacení;
…. (a takto podobně znovu ohledně všech neuhrazených splátek výživného); to vše do 3 dnů od právní moci tohoto rozhodnutí.
Jestliže oprávněný žádá soud o úroky z prodlení z výživného, které bude splatné teprve v budoucnu,[3] pro případ, že by nebylo zaplaceno řádně a včas, nýbrž by se povinný dostal do prodlení s placením jednotlivých splátek, může žalobce formulovat žalobní petit takto:
„Žalovaný je povinen platit výživné na … ve výši … měsíčně předem vždy do každého 15. dne v měsíci k rukám … vždy s úrokem z prodlení ve výši zákonných úroků z prodlení platných ke dni, v němž nastalo prodlení s každou jednotlivou měsíční platbou (splátkou) výživného, a to od 16. dne příslušného měsíce do zaplacení.“
Richard W. Fetter,
autor je právníkem specializujícím se na občanské a pracovní právo
_____________________________________
[1] K této problematice viz dostupné na www, k dispozici >>> zde a zde.
[2] Dostupné na www, k dispozici >>> zde.
[3] K této problematice viz dostupné na www, k dispozici >>> zde.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz