Jak vypočítat životní minimum občana a rodiny
Podle Listiny základních práv a svobod (v souladu s jejím článkem 30 odst. 2) má každý, kdo je v hmotné nouzi, právo na takovou pomoc, která je nezbytná pro zajištění základních životních podmínek. V této souvislosti zákonodárce zavedl institut životního minima, jehož úpravu nalezneme v zákoně č. 463/91 Sb., o životním minimu a který lze definovat jako společensky uznanou minimální hranici příjmu občana, pod níž nastává stav jeho hmotné nouze.
Podle Listiny základních práv a svobod (v souladu s jejím článkem 30 odst. 2) má každý, kdo je v hmotné nouzi, právo na takovou pomoc, která je nezbytná pro zajištění základních životních podmínek. V této souvislosti zákonodárce zavedl institut životního minima, jehož úpravu nalezneme v zákoně č. 463/91 Sb., o životním minimu a který lze definovat jako společensky uznanou minimální hranici příjmu občana, pod níž nastává stav jeho hmotné nouze. Za životní minimum občana nebo občanů, jejichž příjmy se posuzují společně, se považuje úhrn částek stanovených zákonem o životním minimu k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb a k zajištění nezbytných nákladů na domácnost. Částka životního minima se tedy skládá ze dvou složek, jednak z částky potřebné k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb občana, která je stanovena v různé výši s přihlédnutím k věku a to ve výši 1.600 Kč, jde-li o dítě do 6 let věku, ve výši 1.780 Kč, jde-li o dítě od 6 do 10 let věku, ve výši 2.110 Kč, jde-li o dítě od 10 do 15 let věku, ve výši 2. 310 Kč, jde-li o nezaopatřené dítě od 15 do 26 let věku, a ve výši 2.190 Kč u ostatních občanů a z částky potřebné k zajištění nezbytných nákladů na domácnost. Tato je odstupňována podle počtu osob v domácnosti žijících a je stanovena ve výši 1.580 Kč, jde-li o jednotlivce, ve výši 2. 060 Kč, žijí-li v domácnosti 2 osoby, ve výši 2.560 Kč, žijí-li v domácnosti 3 nebo 4 osoby a ve výši 2.870 Kč, žije-li v domácnosti 5 nebo více osob.
Pokud žije v domácnosti více osob, jejichž příjmy se posuzují podle výše stanovených pravidel společně, započítává se částka potřebná k úhradě nezbytných nákladů na domácnost pouze jednou. ( např. životní minimum rodiny se dvěma dětmi ve věku 5 a 12 let je 10.650 Kč ( 1.600 Kč za dítě ve věku 5 let + 2.110 Kč za dítě ve věku 12 let + 2 x 2.190 za rodiče + 2.560 za domácnost) Pokud chceme zjistit životní minimum jedné z těchto osob, určí se součtem částky potřebné k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb občana a poměrné částky potřebné k zajištění nezbytných nákladů na domácnost.
Podle zákona se za společně posuzované osoby považují nezaopatřené děti, rodiče nezaopatřených dětí za které se považují i osoby, jimž byly nezaopatřené děti svěřeny do péče nahrazující péči, manžel rodiče nebo uvedené osoby, vdovec nebo vdova po rodiči nebo uvedené osobě a druh (družka) rodiče nebo uvedené osoby. Dále jsou společně posuzovanými osobami manželé nebo druh a družka (pokud soužití trvá alespoň 3 měsíce), nezaopatřené děti nezaopatřených dětí. U všech těchto osob musí být splněna podmínka, že spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby.
Výše životního minima je důležitá především pro oblast státní sociální podpory, vzhledem k tomu, že většina příspěvků vyplácených podle zákona o státní sociální podpoře (např. přídavek na dítě, sociální příplatek, příspěvek na bydlení aj.) je vyplácena občanům a rodinám jen za podmínky, že celkový příjem nepřesáhne stanovenou hranici odvozenou od násobku životního minima občana nebo rodiny.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz