Jak zaplatit daně z příjmů, kdy a kam?
Blíží se datum 31. 3. 2004, což je podle platných právních předpisů běžný termín pro podání daňového přiznání k dani z příjmů fyzických a většinou i – u menších právnických osob (pokud právnická osoba nepodléhá povinnosti auditu) - k dani z příjmů právnických osob za rok 2003.
A protože datum 31. 3. 2004 připadá na den pracovní, a to středu, je to skutečně poslední den, kdy je možné včas podat daňové přiznání k dani z příjmů, a daň zaplatit, až na výjimky, upravené v zákoně.
Jednou z nich je zplnomocnit daňového poradce (osobu zapsanou v Komoře daňových poradců České republiky), aby vypracovala daňové přiznání za daňový subjekt. Daňový poradce musí zmocnění přijmout, a předmětnou plnou moc je třeba doručit na finanční úřad do data 31. 3. 2004. Potom se automaticky posouvá lhůta pro podání daňového přiznání a automaticky i platba daně běžně do 30. 6., což má pozitivní dopad na daňový subjekt , tj. firmu, které vyšla daňová povinnost, takže může svoje disponibilní finance o 3 měsíce déle zhodnocovat a používat pro svoje podnikání. Jako poznámku jenom uvádím, že se posouvá platba případných záloh, které někdy musí poplatník povinně platit. Povinnost platit zálohy se odvíjí v důsledku výše daně za předchozí zdaňovací období, nejběžněji za kalendářní rok, tedy podle výše daně za rok 2003 se odvíjí výše záloh pro rok 2004. Otázku vzniku a platby záloh si rozebereme v některém příštím tématu.
Poplatníci daní z příjmů mají tedy povinnost nejen přiznání podat, ale i daň zaplatit.
Nejběžnější formou zaplacení daně je:
- příkaz k úhradě,
- dále se dá platit daň hotově na pokladnách finančních úřadů, to je výhodné po poplatníky daně, kteří mají finanční úřad blízko, a mají například finanční hotovost z denních tržeb,
- lze i zaplatit daň složenkou, kterou si poplatník může vyzvednout většinou již předtištěnou u svého správce daně, anebo na poště nepředtištěnou, (u platby složenkou nám však narostou poplatky za poslání peněz, které jsou přímo úměrné zasílané částce peněz).
Za den platby se považuje den odepsání částky z účtu daňového poplatníka, resp. datum na poštovní složence.
Na územní České republiky je 222 Finančních úřadů, a každý poplatník platí daně svému tzv. místně příslušnému správci daně, tedy tam, kde je zaregistrován. Každý finanční úřad má svoje číslo účtu, kde je důležité jak jeho předčíslí před pomlčkou, tak i jeho tzv. matriková (kmenová) část. Předčíslí účtu určuje, která daň se platí.
Například:
- právnické osoby platí daň z příjmu (běžnou) na předčíslí 7704,
- fyzické osoby (většinou všichni ŽL) platí daň z příjmu na předčíslí účtu 721,
- předčíslí pro DPH (daň z přidané hodnoty) je 705,
- pokud má firma zaměstnance, tak co by plátce daně za svoje zaměstnance (poplatníky zálohy na daň z příjmů fyzických osob – závislé činnosti) odvádí jim sražené částky daně (ze mzdy) na předčíslí 713,
- daň z nemovitostí například se platí na předčíslí 7755,
- daň silniční na předčíslí 748.
Samozřejmě, pokud ze zákona vzniká poplatníkovi platit zálohy na daň, i tyto zálohy se platí na příslušná předčíslí. Potom poplatník sám jednoduše podle předčíslí zjistí ze svého účetnictví, kolik má na které dani zaplaceno.
To jsou snad nejběžnější typy daní, se kterými se podnikatel setká, a které musí platit.
Matriková část čísla účtu je pro každý finanční úřad jiná, avšak pro platby všech daní jednoho finančního úřadu stejná.
Důležitý je směrový kód banky, který finanční úřady mají 0710. To proto, že finanční úřady mají svoje účty u ČNB (České národní banky). Podnikatelé to někdy pletou se směrovým kódem Komerční banky, který je 0100. Potom se částka vrátí na jejich účet zpátky, a než znovu pošlou peníze na správný účet, mohou se dostat do prodlení s placením.
Dalším důležitým číslem je variabilní symbol, pod kterým daňový poplatník daň platí, neboť tím sděluje finančnímu úřadu svoji totožnost. Zjednodušeně se dá říci, že u fyzických osob je to vždycky rodné číslo člověka, a u právnických osob jejich IČO. Nejběžnější konstantní symbol pro platby daní je 1148.
Pozor na penále!
Pokud daňový subjekt (což může být poplatník, plátce daně a právní nástupce fyzické či právnické osoby, která je jako daňový subjekt vymezena zákonem), nezaplatí nejpozději v den splatnosti daně daň, je v prodlení. Místně příslušný správce daně mu vyměří penále. Penále se počítá za každý den prodlení, počínaje dnem následujícím po dni splatnosti až do dne platby včetně, a to ode dne původního dne splatnosti. Daňový dlužník je povinen zaplatit za každý den prodlení penále ve výši 0,1 % z nedoplatku daně. Nedoplatky na poplatcích a příslušenství daně se už nepenalizují. Penále takto stanovené se uplatní nejdéle za 500 dnů prodlení, za každý další den prodlení se uplatní penále ve výši 140 % diskontní úrokové sazby ČNR platné v první den kalendářního čtvrtletí.
Poznámka:
Pokud jinak solventní firma nemá dostatečnou finanční hotovost na zaplacení daně, je zákonný způsob, který lze ze závažných důvodů uplatnit, a sice požádat finanční úřad o povolení splátek. FÚ pokud žádosti vyhoví, stanoví splátkový kalendář.
Marie Valíková
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz