Jak zjistit výši darovací daně
Darovací daň je upravena stejně s daní dědickou a daní z převodu nemovitosti v zákoně č. 357/1992 Sb. (dále jen zákon). Předmětem darovací daně je bezúplatné nabytí majetku na základě právního úkonu, a to jinak než smrtí zůstavitele. Majetkem se rozumí jak movitý a nemovitý majetek, tak i jiný majetkový prospěch. Darovací dani podléhá rovněž i nabytí movitého majetku, který je darován z ciziny nabyvateli do tuzemska, nebo z tuzemska nabyvateli v cizině, anebo je darován v cizině nebo pořízen v cizině z prostředků darovaných nabyvateli v cizině, byl-li darovaný nebo pořízený movitý majetek dovezen nabyvatelem do tuzemska.
Zákon obsahuje i ustanovení (§ 6 odst. 3) vyjmenovávající případy, které darovací dani nepodléhají. Jedná se o plnění nebo bezúplatné převody majetku na základě povinnosti stanovené právním předpisem, důchody vyplácené na základě smlouvy o důchodu, bezúplatná nabytí majetku, která jsou příjmem a jsou předmětem daně z příjmů, dotace, příspěvky a podpory ze státního rozpočtu, z rozpočtu okresních úřadů, územních samosprávných celků, státních fondů nebo jiných peněžních fondů státu nebo územních samosprávných celků, jakož i z veřejných rozpočtů a jiných peněžních fondů cizího státu. To se netýká peněžních fondů spravovaných podnikatelskými subjekty a darovací dani nepodléhají také prostředky poskytnuté pojišťovnami na zábranná opatření a prevenci.
Povinen k zaplacení darovací daně je obdarovaný a v případě darování do ciziny je poplatníkem darovací daně vždy dárce. Výše daně, kterou zaplatíme za darování podléhající dani je závislá na dvou okolnostech: jednak na základu daně – tedy na ceně darovaného majetku snížené o prokázané dluhy a cenu jiných povinností, které se váží k předmětu daně, o cenu majetku osvobozeného od daně darovací a o clo a daň placené při dovozu v případě, že se jedná o movité věci darované nebo dovezené z ciziny a na vztahu obdarovaného k dárci.
Pro účely výpočtu daně dědické zákon zařazuje obdarované osoby do tří skupin. Zařazení odráží zmíněný vztah poplatníka/obdarovaného k dárci. Do I. skupiny patří příbuzní v řadě přímé a manželé. Do II. skupiny patří příbuzní v řadě pobočné, a to sourozenci, synovci, neteře, strýcové a tety, a manželé dětí (zeťové a snachy), děti manžela, rodiče manžela, manželé rodičů a osoby, které s dárcem žily nejméně po dobu jednoho roku před převodem ve společné domácnosti a které z tohoto důvodu pečovaly o společnou domácnost nebo byly odkázány výživou na dárce. Do III. skupiny patří ostatní fyzické osoby a právnické osoby.
Chceme-li si vypočítat výši darovací daně, musíme nejdříve posoudit, do jaké skupiny obdarovaných osob patříme a podle toho zjistit ze zákona konkrétní sazby daně (I. skupina - § 12 zákona, II. skupina - §13 zákona, II.skupina - § 14 zákona). V I. skupině, je-li cena daru do 1 000 000 Kč činí sazba daně 1,0% ze základu daně, ve II. skupině, je-li cena daru do 1 000 000 Kč činí sazba daně 3,0% a ve III. skupině, je-li cena daru do 1 000 000 Kč činí sazba daně 7,0%. Přesahuje-li základ daně (cena daru snížená o zákonem uvedené částky - viz výše) 1 000 000 Kč, posuzuje se sazba daně podle konkrétní částky (procentní sazba se s vyšším základem daně zvyšuje). Pro podrobný výpočet odkazuji na zákon a jeho zmíněná ustanovení.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz