Jaké má účinky, ve vztahu ke společníkům společnosti s ručením omezeným, prohlášení konkursu na společnost v případě, že společníci nemají zcela splacený svůj vklad do základního kapitálu společnosti?
Jedna ze základních povinností každého společníka společnosti s ručením omezeným, tedy povinnost splatit plnou výši svého vkladu do základního kapitálu společnosti, k níž se ve společenské smlouvě zavázal, je právně upravena § 113 zákona č. 513/1991 Sb. , obchodního zákoníku.
Dle tohoto ustanovení je společník povinen splatit vklad za podmínek a ve lhůtě určené ve společenské smlouvě, nejpozději však do pěti let od vzniku společnosti nebo od převzetí závazku ke zvýšení vkladu nebo k novému vkladu.
Této povinnosti přitom nemůže být společník zproštěn, ledaže jde o snížení základního kapitálu prominutím dluhu.
Obchodní zákoník v této souvislosti dále stanoví povinnost jednatele společnosti oznámit rejstříkovému soudu bez zbytečného odkladu splacení celého vkladu každého společníka.
Společník, který ve lhůtě stanovené společenskou smlouvou, nejvýše však v pětileté lhůtě, nesplatil předepsanou hodnotu peněžitého vkladu, je povinen platit úrok z prodlení ve výši
20 % z nesplacené částky, nestanoví-li společenská smlouva jinak.
Z uvedeného pravidla však zákonodárce připustil výjimku v případě prohlášení konkursu na majetek společnosti.
Dle § 14 odst. 1 písm. g) zákona č. 328/1991 Sb. , o konkursu a vyrovnání, má mimo jiné prohlášení konkursu za účinek to, že nesplatné pohledávky úpadce a jeho závazky, které mají být uspokojeny z podstaty, se považují v konkursu za splatné. Z toho vyplývá, že se stává okamžitě splatnou i pohledávka (právo) úpadce (společnosti v konkursu) za společníky této společnosti na splacení plné výši vkladu do jejího základního kapitálu tvořícího součást konkursní podstaty.
To platí i tehdy, pokud společenská smlouva autonomně upravuje splatnost této pohledávky.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz