Jaké oprávnění má strážník obecní policie?
Jedním z významných práv obce v samostatné působnosti je možnost zřídit pro zabezpečování místních záležitostí veřejného pořádku obecní policii jako organizační složku obce a to na základě obecně závazné vyhlášky obecního zastupitelstva. Pracovníci obecní policie se nazývají strážníci a na rozdíl od příslušníku Policie ČR nejsou ve služebním poměru, ale v jejich případě jde o pracovní poměr k obci
Strážník obecní policie je k výkonu své činnosti vybaven řadou oprávnění. Od osoby, která může přispět k objasnění skutečností důležitých pro odhalení přestupku a jeho pachatele nebo jiného správního deliktu a také pro zjištění skutečného stavu věci je strážník oprávněn požadovat potřebná vysvětlení a v případě potřeby ji i vyzvat, aby se ve stanovenou dobu dostavila na určené místo k sepsání zápisu o podaném vysvětlení. Takováto osoba je povinna požadované vysvětlení podat. Jedině v případě, že by osoba takovým vysvětlením sobě, svému příbuznému v pokolení přímém, svému sourozenci, osvojiteli, osvojenci, manželu nebo druhu anebo jiným osobám v poměru rodinném nebo obdobném, jejichž újmu by právem pociťovala jako vlastní, způsobila nebezpečí trestního stíhání nebo nebezpečí postihu za přestupek, může podání vysvětlení odmítnout.
Strážník je také oprávněn požadovat prokázání totožnosti ve stanovených případech a to pokud vůči dané osobě provádí úkon k plnění úkolů obecní policie nebo jde o osobu, která je podezřelá ze spáchání trestného činu, přestupku či jiného správního deliktu nebo jde o osobu, která odpovídá popisu osoby hledané policií. Totožnost musí prokázat i osoba, od které je strážník oprávněn požadovat vysvětlení.
Dalším oprávněním strážníka je oprávnění předvést na policii osobu podezřelou ze spáchání přestupku, pokud není osoba schopna hodnověrně prokázat svou totožnost a věc nelze vyřídit na místě v blokovém řízení a osobu, u které se při zjišťování její totožnosti prokáže, že je osobou hledanou policií nebo osobu, která odpovídá popisu osoby hledané policií a neprokázala hodnověrně svoji totožnost.
Oprávnění odebrat zbraň má strážník u osoby na místě veřejně přístupném, je-li to nezbytné v zájmu ochrany veřejného pořádku, života a zdraví osob nebo bezpečnosti majetku a hrozí-li, že zbraně může být užito k násilí nebo pohrůžce násilím. Také u osoby, kterou strážník předvádí nebo omezuje na osobní svobodě je oprávněn se přesvědčit, zda-li nemá u sebe zbraň, kterou by mohla ohrozit svůj život nebo zdraví anebo život a zdraví jiných osob a případně ji i odebrat. Vedle oprávnění odebrat zbraň může strážník odebrat i věc pokud existuje důvodný předpoklad, že v řízení o přestupku bude vysloveno její propadnutí.
Strážník je oprávněn, pokud to vyžaduje účinné zabezpečení plnění úkolů obecní policie přikázat každému, aby na nezbytně nutnou dobu nevstupoval na určená místa nebo se na nich nezdržoval.
V případě, že se vyskytnou obavy, že je ohrožen život nebo zdraví osoby nebo pokud hrozí větší škoda na majetku, zákon přiznává strážníkovi otevřít byt nebo jiný nebytový prostor. Strážník také může vstupovat do živnostenských provozoven a v provozní či prodejní době do všech jejich prostor určených pro zákazníky.
Strážník může užít i technických prostředků k zabránění odjezdu vozidla tzv. „botiček“ a to u vozidel, které bylo ponecháno na místě, kde je ponechání vozidla zakázáno zákazem vyplývajícím z místní úpravy silničního provozu nebo pokud stojí vozidlo na chodníku, kde to není povoleno či je-li vozidlem proveden neoprávněný zábor veřejného prostranství a řidič se v blízkosti vozidla nezdržuje. Strážník může i zastavit vozidlo, pokud jeho řidič spáchal přestupek proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu neuposlechnutím zákazu vjezdu.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz