Jakým způsobem se budou posuzovat vyšší nároky z hlediska sociálního a zdravotního pojištění ?
V zákoně o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti (589/1992 Sb.) a zákoně o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění (592/1992 Sb.) se změnila definice vyměřovacího základu zaměstnance.
Tato definice nově zní: „Vyměřovacím základem je úhrn příjmů, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob podle zákona o daních z příjmů a nejsou od této daně osvobozeny a které mu zaměstnavatel zúčtoval v souvislosti se zaměstnáním, které zakládá účast na nemocenském nebo důchodovém pojištění. Zúčtovaným příjmem se pro účely věty první rozumí plnění, jehož hodnota je na příslušném účtu zaměstnavatele účtována jako náklad nebo úbytek prostředků a které bylo v peněžní nebo nepeněžní formě poskytnuto zaměstnanci nebo předáno v jeho prospěch.“
Novinkou tedy je, že nová definice vyměřovacího základu odkazuje na předmět daně z příjmů fyzických osob. Nadále však platí, že do vyměřovacího základu se nezahrnují: náhrada škody, odstupné, věrnostní příplatek horníků, odměny vyplácené podle zákona o vynálezech a zlepšovacích návrzích, jednorázová sociální výpomoc poskytnutá zaměstnanci a plnění poskytnutá po skončení zaměstnání např. k životnímu jubileu.
Ing. Josef Ježek, daňový poradce
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz