Je mi zaměstnavatel oprávněn poukázat mzdu na můj bankovní účet v případě, že nebudu moci být v den výplaty na pracovišti a pracovní smlouva se o této možnosti nezmiňuje?
Poskytování mzdy a odměny za pracovní pohotovost upravuje zákon č. 1/1992 Sb. , o mzdě, odměně za pracovní pohotovost a o průměrném výdělku. Třebaže problematiku způsobu výplaty upravuje i podpůrně zákoník práce, má právní úprava obsažená v zákoně o mzdě aplikační přednost, a proto se předmětná ustanovení zákoníku práce nepoužijí.
Dle obecných ustanovení zákona o mzdě náleží zaměstnanci za vykonanou práci mzda, která se sjednává zpravidla v pracovní smlouvě, popř. ve smlouvě kolektivní či jiné obdobné smlouvě (např. v tzv. manažerských smlouvách).
Mzdou může být peněžitá či nepeněžitá (tzv. naturální mzda). Za mzdu se však nepovažují další plnění poskytovaná v souvislosti se zaměstnáním, zejména náhrady mzdy, odstupné, cestovní náhrady, výnosy z kapitálových podílů (akcií) nebo dluhopisů a odměna za pracovní pohotovost.
Dle § 11 odst. 3 zákona o mzdě se mzda vyplácí v pracovní době a na pracovišti, nebylo-li v kolektivní smlouvě nebo v pracovní smlouvě dohodnuto jinak. Nemůže-li se zaměstnanec dostavit k výplatě z vážných důvodů, zašle mu zaměstnavatel mzdu v den stanovený pro její výplatu, popřípadě nejpozději v nejbližší následující pracovní den na svůj náklad a nebezpečí, pokud se se zaměstnancem nedohodli jinak.
Na žádost zaměstnance je zaměstnavatel povinen při výplatě mezd, popřípadě jiných peněžitých plnění ve prospěch zaměstnance, po provedení případných srážek ze mzdy podle příslušných právních předpisů poukázat částku určenou zaměstnancem na svůj náklad a nebezpečí na jeden účet zaměstnance u banky nebo spořitelního či úvěrního družstva, a to nejpozději v pravidelném termínu výplaty mzdy, pokud se zaměstnancem nesjedná písemně jiný termín.
Z uvedeného vyplývá následující závěr. V případě, že v pracovní smlouvě není smluvena povinnost zaměstnavatele poukazovat zaměstnanci mzdu na bankovní účet vedený ve prospěch zaměstnance (zaměstnavatel je tak ovšem povinen dle zákona o mzdě činit pouze ve vztahu k jednomu takovému účtu), popř. o poukazování mzdy na bankovní účet zaměstnanec kdykoliv za trvání pracovního poměru zaměstnavatele nepožádá (není rozhodné, zda tak zaměstnanec učiní ústně či písemně), není zaměstnavatel oprávněn vyplácet zaměstnanci mzdu tímto způsobem.
To platí i za předpokladu, že se zaměstnanec nemůže z vážných důvodů dostavit k výplatě mzdy Za takovýto vážný důvod se přitom považuje kupř. pracovní neschopnost zaměstnance. Ani tehdy tak není zaměstnavatel oprávněn poukázat splatnou mzdu na bankovní účet absentujícího zaměstnance. Zákon o mzdě mu namísto toho ukládá povinnost zaslat zaměstnanci mzdu v den stanovený pro její výplatu, popřípadě nejpozději v nejbližší následující pracovní den, a to na náklad a nebezpečí zaměstnavatele. Uvedené samozřejmě platí jen za předpokladu, že pracovní smlouva nebo kolektivní smlouva neobsahuje jinou právní úpravu, popř. pokud zaměstnanec zaměstnavatele nepožádá o poukázání mzdy, jejíž výplaty se nemůže zúčastnit, přímo na bankovní účet zaměstnance. Musí tak ale učinit dříve, než mu zaměstnavatel mzdu zašle dle výše uvedeného.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz