Je možné darovat obchodní podíl ve společnosti s ručením omezeným? Co za údaje musí smlouva obsahovat?
Obchodní podíl ve společnosti s ručením omezeným nemůže být převeden ani smlouvou kupní, ani darovací. Důvodem je skutečnost, že (a) převod obchodního podílu se vždy musí řídit obchodním zákoníkem, (b) obchodní podíl není věcí movitou, ale tzv. jinou majetkovou hodnotou, (c) kupní smlouvu dle obchodního zákoníku lze použít pouze u koupě věcí movitých a (c) smlouvu darovací obchodní zákoník neupravuje.
I přes všechno, co je uvedeno v předchozím odstavci, obchodní podíl převést lze, a to i bezplatně. Děje se tak speciální smlouvou, kterou obchodní zákoník pro tyto účely předpokládá. Konkrétně se jedná o tzv. smlouvu o převodu obchodního podílu. Pokud chce proto tazatel převést na jiného bezplatně svůj obchodní podíl, musí s dotyčnou osobou uzavřít právě tuto smlouvu. Nesmí v ní však opomenout uvést, že jde o převod bezplatný.
Právní úpravu převodu obchodního podílu (v mnoha ohledech po výtce dosti kusou) lze nalézt v ustanovení § 115 obchodního zákoníku (zákon č. 513/1991 Sb. ). Jak mimo jiné vyplývá z tohoto ustanovení, v některých případech je nutné vyžádat si k převodu obchodního podílu (úplatnému i bezúplatnému) souhlas valné hromady společnosti.
Nyní již ale k tomu, co všechno musí smlouva o převodu obchodního podílu upravovat. Její obsah lze zčásti vysledovat z odstavce třetího ustanovení § 115, zčásti jej musela dovodit soudní praxe.
Smlouva o převodu obchodního podílu musí mít písemnou formu a podpisy obou smluvních stran (tj. jak toho, kdo obchodní podíl převádí, tak toho, kdo obchodní podíl nabývá) musí být úředně ověřeny. V opačném případě je smlouva neplatná a nemá žádné právní účinky.
Nezbytným obsahem této smlouvy jsou údaje o převodci a nabyvateli, jakož i specifikace samotného převáděného obchodního podílu. Obchodní podíl je dobré ve smlouvě popsat takovým způsobem, aby z ní bylo zřejmé, o jaký obchodní podíl na které společnosti s ručením omezeným se jedná, jaká je výše tohoto podílu, jaký vklad do základního kapitálu společnosti mu odpovídá a v jakém rozsahu je tento vklad splacen.
Další nezbytnou náležitostí smlouvy o převodu obchodního podílu je údaj o tom, zda je o převod úplatný či bezúplatný. Jde-li o převod úplatný, je nutné specifikovat, za jakou cenu se obchodní podíl převádí.
Není-li nabyvatel obchodní podílu společníkem společnosti, ve které má obchodní podíl nabýt, je dále nutné, aby ve smlouvě prohlásil, že přistupuje k její společenské smlouvě, jakož i ke stanovám (pokud je společnost vydala).
Je samozřejmé, že kromě výše uvedených podstatných náležitostí se v obsahu smlouvy objevují i další ustanovení. Typicky půjde o ustanovení řešící splatnost ceny za převod obchodního podílu, možnost zrušení smlouvy odstoupením apod.
Závěrem je vhodné upozornit na to, že účinky převodu obchodního podílu nastávají vůči společnosti, ve které má nabyvatel obchodní podíl nabýt, až dnem, kdy je jí doručena účinná smlouva o převodu obchodního podílu.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz