Je uspokojení pohledávek věřitelů Sberbank na dohled? V jakém pořadí dojde k jejich uspokojování?
Do 10. října 2022 probíhalo výběrové řízení na prodej obchodního závodu Sberbank CZ, a.s. v likvidaci (dále jen „Banka“), jehož součástí je také úvěrové portfolio Banky, které představuje nejhodnotnější položku její majetkové podstaty. Dle protokolu z jednání věřitelského výboru[1] insolvenční správkyně JUDr. Jiřina Lužová obdržela nabídku na odkup závodu Banky od České spořitelny, a. s., přičemž doposud probíhá vyjednávání o podmínkách prodeje.
Výše kupní ceny byla prozatím anonymizována, avšak insolvenční správkyně uvedla, že navržená kupní cena spolu s hotovostí v majetkové podstatě a očekávaným výnosem z ostatních aktiv dlužnice by měla stačit k uspokojení prvních dvou skupin věřitelů ze 100 % a třetí skupiny z více než 90 %.
Vzhledem k tomu, že insolvenční správkyně očekává uzavření jednání s Českou spořitelnou do 20. října 2022, lze důvodně předpokládat, že bude k uspokojování věřitelů přistoupeno již v první polovině příštího roku a i s ohledem na odkaz správkyně na předpokládané uspokojení jednotlivých skupin věřitelů, je tedy na místě otevřít téma uspokojování pohledávek a předestřít pořadí skupin pohledávek, které bude relevantní právě v případě, kdy nebudou do majetkové podstaty získány prodejem aktiv Banky prostředky v takové výši, aby uspokojily veškeré její závazky.
Pořadí pohledávek věřitelů Sberbank
Pohledávky věřitelů v konkursu jsou rozdělovány do několika skupin, u kterých zákon formuluje potřebné předpoklady, za jejichž splnění mohou být tyto pohledávky uspokojeny v insolvenčním řízení, v příslušném pořadí. V konkursním řízení, kdy nepostačí majetková podstata dlužníka k úplnému uhrazení veškerých jeho závazků, se pak tedy postupuje při vyplácení prostředků dle pořadí skupin.
Oproti běžným konkursním řízením se v rámci konkursního řízení finančních institucí, kam spadá právě i insolvenční řízení Banky jsou rozlišovány další specifické skupiny pohledávek, které jsou uspokojovány prioritně.
Pohledávky za majetkovou podstatou (§ 168 IZ) a pohledávky postavené na roveň pohledávkám za majetkovou podstatou (§ 169 IZ a § 374a IZ)
V každém insolvenčním řízení jsou nejprve uspokojovány pohledávky za majetkovou podstatou a pohledávky jim na roveň postavené. Sem patří například odměna insolvenčního správce, náklady spojené s udržováním a správou majetkové podstaty dlužníka, nebo pracovněprávní pohledávky dlužníkových zaměstnanců. Konkrétně v případě Banky budou v této skupině uspokojeny kromě odměny a hotových výdajů insolvenční správkyně také například mzdové náklady zaměstnanců, kterých má Banka doposud kolem 150, náklady na vedení účetnictví a v neposlední řadě také nemalé náklady na právní služby několika právních poradců správkyně, k jejichž výši se věřitelé staví s veškerou obezřetností.[2]
Pohledávky zajištěných věřitelů v rozsahu vyplývajícím z ocenění předmětů jejich zajištění (§ 167 odst. 1, 3 IZ a § 298 IZ)
Následně, přehlédneme-li pohledávky věřitelů zajištěných v trestním řízení (§ 167 odst. 2 IZ), které se v insolvenčním řízení Banky neobjeví, mají být uspokojovány pohledávky věřitelů, které byly zajištěny majetkem dlužníka, a to v rozsahu vyplývajícím z ocenění předmětů jejich zajištění (pohledávky zajištěné zástavním právem, zadržovacím právem, omezením převodu nemovitosti, zajišťovacím převodem práva atd.). Vzhledem k tomu, že lhůta pro podávání přihlášek ještě neuplynula (uplyne dne 26. října 2022) není zatím zcela jisté, zda jsou zajištěné pohledávky do insolvenčního řízení Banky přihlášeny. Do 16. září 2022, kdy byly v insolvenčním rejstříku zveřejněny první seznamy přihlášených pohledávek, však žádné zajištěné pohledávky přihlášeny nebyly.
Pojištěné pohledávky z vkladů podle zákona o bankách do výše limitu náhrad (§ 374 odst. 1 písm. c) a d) IZ)
Pořadí pohledávek za bankami a spořitelními a úvěrními družstvy se liší oproti pořadí uspokojování v běžném konkursu a řídí se speciálním ustanovení § 374 insolvenčního zákona. V případě Banky budou tedy dále uspokojovány pohledávky dle odstavce 1 písm. c) a d) zmíněného ustanovení, kterými jsou ve své podstatě pohledávky Garančního systému finančního trhu za vyplacené náhrady za pojištěné vklady, nebo pohledávky oprávněných osob, které měly možnost žádat po Garančním systému finančního trhu náhradu.
Pojištěné pohledávky z vkladů podle zákona o bankách přesahující limit pojištění (§ 374 odst. 1 písm. a) a b) IZ)
Následně jsou uspokojovány pohledávky dle odstavce 1 písm. a) a b) zmíněného ustanovení, kterými jsou pohledávky z vkladů fyzických osob, malých a středních podniků, které byly pojištěny, ale přesáhly limit pojištění dle § 41e odst. 2 zákona o bankách a dále pohledávky z vkladů fyzických osob, malých a středních podniků, které by byly pojištěny, ale byly přijaty ve státě, který není členem EU nebo Evropského hospodářského prostoru.
Obecné pohledávky
Po uspokojení těchto skupin jsou uspokojovány pohledávky ostatních nezajištěných věřitelů, tedy pohledávky nepodřízené, nezajištěné nebo považující se za nezajištěné, a nemající nárok na přednostní uspokojení. Sem patří zejména pohledávky z vkladů obcí, krajů, škol a velkých společností, které nejsou dle § 41c odst. 2 písm. f) zákona o bankách pohledávkami pojištěnými, a proto nespadají do některé z přenosnějších skupin.
Pohledávky uspokojované po úplném uspokojení veškerých pohledávek obecných
Po obecných pohledávkách rozlišuje insolvenční zákon také skupiny věřitelů, k jejichž uspokojování dochází velmi zřídka a to v případech, kdy v majetkové podstatě zbývají prostředky i po úplném uhrazení veškerých předchozích skupin pohledávek. Těmito jsou například pohledávky z nepreferovaných dluhových nástrojů za podmínek dle § 374b IZ, pohledávky podřízené dle § 172 odst. 1 a 2 a § 172 odst. 3 první věta IZ a v úplném závěru pohledávky vyplývající z vlastnictví nástrojů kapitálu dle § 374c IZ a pohledávky společníků dlužníka, které vyplývají z jejich účasti ve společnosti dle § 172 odst. 3 druhá věta IZ.
Závěr
Hovoří-li insolvenční správkyně o uspokojení prvních dvou skupin věřitelů ze 100 % a třetí skupiny z více než 90 % lze z logiky věci vyvozovat následující.
První skupinou pohledávek je míněna nepochybně skupina pohledávek za majetkovou podstatou a jim na roveň postavených, kam patří odměna insolvenční správkyně, náklady na správu majetku Banky a náklady na mzdy.
Vzhledem k tomu, že pohledávky zajištěné, které se v řízení možná ani nevyskytnou lze vnímat jako kategorii stojící mimo pomyslnou řadu věřitelů, jelikož tito jsou uspokojováni jen ze zpeněžení majetku, kterým byla jejich pohledávka zajištěna, lze předpokládat, že do druhé skupiny pohledávek, u nichž insolvenční správkyně očekává plné uspokojení, budou patřit pohledávky pojištěné dle § 374 IZ a to jak pohledávky z vkladů podle zákona o bankách do výše limitu náhrad tak pohledávky tento limit přesahující. Plného uspokojení by se tedy měl dočkat jak Garanční systém finančního trhu, který vyplatil pohledávky z pojištěných vkladů do zákonného limitu a nastoupil do práv takto uspokojených věřitelů, tak také například fyzické osoby, které za Bankou evidují pohledávku z pojištěného vkladu nad limit, který vyplácel Garanční systém finančního trhu.
Třetí a poslední uspokojovanou skupinu pohledávek, u které správkyně očekává uspokojení ve výši více než 90 %, pak tvoří právě pohledávky obecné, kam spadají pohledávky z vkladů obcí, krajů, škol a velkých společností, které se nepovažují za pohledávky pojištěné dle zákona o bankách a další pohledávky ostatních nezajištěných věřitelů Banky.
Takové jsou tedy prozatímní vyhlídky, avšak jaká bude přesná výše uspokojení jednotlivých skupin věřitelů a na kolik skupin pohledávek v průběhu uspokojování vůbec přijde řada, bude jasnější po netrpělivě očekávaném zpeněžení obchodního závodu Banky.
JUDr. Ing. Pavel Fabian,
advokát, insolvenční správce se zvláštním povolením
Michaela Horáková
FABIAN & PARTNERS, advokátní kancelář s.r.o.
Kancelář Brno:
Marešova 12
602 00 Brno
Kancelář Praha:
Revoluční 8, budova B1, 2. patro
110 00 Praha 1
Tel.: +420 530 331 766
Tel.: +420 246 063 127
e-mail: info@fabianpartners.cz
[1] Dostupný v insolvenčním rejstříku na listu B – 228
[2] Str. 17 a 18 zápisu z druhého jednání prozatímního věřitelského výboru, dostupné v ins. rejstříku na listu B-13
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz