Jedenácté ústavně-právní přikázání: Platy soudcům nikdy nesnížíš?
Pěti-koaliční vláda Petra Fialy nyní navrhuje, aby platy politiků, soudců a státních zástupců zůstaly od února stejně vysoké jako loni. Tedy de facto zmražení platů.
Krok nutno pokládat za logický, jelikož naše veřejné finance, zejména díky Covidu 19 jsou v hodně nedobré kondici. A vlastně i krok předvídatelný, jelikož obě předvolební koalice (Spolu i Piráti/STAN) slibovaly úspory. Což se nyní sice pomalu, ale jistě snaží trochu plnit.
Proti zmíněnému zmrazení platů státních zástupců brojí jak justiční špičky, tak i vrcholní představitelé Unie státních zástupců (USZ).
USZ navrhované zmrazení pokládá dokonce za rozporné s ústavním pořádkem. Zmrazení je pokládáno za atak na nezávislost soudců (resp. státních zástupců).
Přiznám se, že s touto (byť lidsky pochopitelnou) obranou mám docela problém. Pokud je společnost v ekonomických problémech, což více než dva biliony státního dluhu potvrzují, tak musíme přece solidárně držet při sobě.
Opravdu lze z pozice spodních deseti milionů krajně obtížně pochopit, proč by soudcům a státním zástupcům měly dnes růst platy, když všude jinde se platy zmrazují? Skutečným napadením justiční nezávislosti by bylo, kdyby se všem okolo přidávalo a soudcům nebo státním zástupcům se měly platy snižovat. Proti tomu by měl opravdu zasáhnout náš soud soudů tedy Ústavní soud ČR.
Ale to dnes neplatí, platy ministrů, senátorů, úředníků nebo poslanců a dalších veřejných zaměstnanců budou s největší pravděpodobností rovněž dočasně zakonzervovány.
Jako právního teoretika mne nevídaně rozčiluje argumentace, že pokud by došlo k avizovanému zmrazení platů soudců (resp. státních zástupců), tak by prý byli náchylnější ke korupci. Nezbývá mi než zvolat: sancta simplicitas!
Přijímání úplatků je snad trestné, i když berete třeba dvacet tisíc hrubého, jako noční hlídač. Jak pak se asi musí cítit například úředníci státní správy nebo samosprávy rovněž s vysokoškolským vzděláním (často i právního směru, leckdy jde o bývalé fakultní spolužáky s dnešními soudci), kteří berou přibližně třetinové platy než soudci, a kterým byly rovněž zmrazeny? Takže oni by dostaly signál, že si své platy mohou vylepšovat pomocí různých úplatků? To snad ne.
Sečteno – jsme na jedné lodi a musíme si solidárně utáhnout opasky všichni. Padni komu padni.
JUDr. Petr Kolman, Ph.D.,
VŠ pedagog, právník a publicista
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz