Jsem členem družstva, na které podal jeho obchodní partner pro nezaplacení faktury žalobu k soudu. Zajímalo by mne, kdo za družstvo v soudním řízení vystupuje, může to být i někdo jiný než členové jeho představenstva?
Družstvo je dle § 222 zák. č. 513/1991 Sb. , obchodního zákoníku, právnickou osobou.
S ohledem na skutečnost, že úprava jednání za právnickou osobu v občanském soudním řízení má jinou povahu než hmotněprávní úprava jednání jménem právnické osoby stanovená např. v § 13 obchodního zákoníku, není možné použít způsob jednání jménem družstva uvedený v obchodním rejstříku. Namísto toho je nutné aplikovat speciální úpravu stanovenou zák. č. 99/1963 Sb. , občanským soudním řádem.
Dle § 21 občanského soudního řádu za právnickou osobu jedná:
a) její statutární orgán; tvoří-li statutární orgán více fyzických osob, jedná za právnickou osobu jeho předseda, popřípadě jeho člen, který tím byl pověřen, nebo
b) její zaměstnanec (člen), který tím byl statutárním orgánem pověřen, nebo
c) vedoucí jejího odštěpného závodu nebo vedoucí jiné její organizační složky, o níž zákon stanoví, že se zapisuje do obchodního rejstříku, jde-li o věci týkající se tohoto závodu (složky), nebo
d) její prokurista, může-li podle udělené prokury jednat samostatně.
Z uvedeného vyplývá, že za družstvo bude v civilním soudním řízení jednat především předseda představenstva, popř. jeho jiný pověřený člen, a to bez ohledu na způsob jednání jménem družstva zapsaný v obchodním rejstříku či uvedený ve stanovách družstva. Dále se v praxi často vyskytuje, že namísto statutárního orgánu či člena statutárního orgánu jedná za právnickou osobu její člen, který byl statutárním orgánem k takovémuto jednání pověřen, tedy v tomto případě člen družstva k tomu pověřen představenstvem.
I přes výše uvedené se však způsob jednání za právnickou osobu uvedený v § 21 občanského soudního řádu nepoužije tehdy, stanoví-li občanský soudní řád nebo zvláštní zákon, že za právnickou osobu jednají jiné osoby. Zmiňovaným zvláštním zákonem bude v případech obchodních společností a družstev nejčastěji obchodní zákoník.
U družstva bude ustanovením, které se namísto § 21 občanského soudního řádu v takovém případě použije, ustanovení § 241a obchodního zákoníku. Dle tohoto ustanovení je každý člen oprávněn podat jménem družstva žalobu proti členovi představenstva nebo proti členovi jiného orgánu podílejícího se na řízení družstva nebo jeho organizační jednotky o náhradu škody, kterou družstvu způsobil. Jiná osoba než člen družstva, který žalobu podal, nebo osoba jím zmocněná nemůže v řízení činit úkony jménem družstva či za družstvo.
Důležitou skutečností, kterou je vždy třeba mít na zřeteli v případě zastoupení (bez významu přitom je, zda se jedná o zastoupení smluvní či na základě zákona) je to, že zastupovat jiného nemůže ten, kdo sám není způsobilý k právnímu úkonu, o který jde, ani ten, jehož zájmy jsou v rozporu se zájmy zastoupeného.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz