Judikatura k datování písemných smluv
Uvedení data uzavření smlouvy není ze zákona povinný údaj, který by musel být uveden ve smlouvě. Z hlediska právní jistoty, a kvůli následným možným sporům, je však vhodné datum uzavření na smlouvě uvádět. Datum uvedené na smlouvě je orientačním údajem důležitým například pro počítání promlčecích lhůt nebo pro určení doby plnění.
Dle usnesení Krajského soudu v Ústí nad Labem ze dne 18.6.2002 sp. zn. 10Co 354 /2002: „Datum uvedené ve smlouvě časově identifikuje okamžik jejího uzavření a prokazuje, že smlouva byla uvedeného dne skutečně uzavřena. Prokáže – li se, že smlouvu účastníci uzavřeli ve skutečnosti jiného dne, než dne uvedeného ve smlouvě, je třeba zabývat se otázkou, zda simulací jiného data uzavření smlouvy nedošlo k obcházení zákona a zda smlouva není postižena absolutní neplatností.“
V souvislosti s uvedeným rozhodnutím lze očekávat, že pokud by se prokázalo, že účastníci uzavřeli smlouvu jiného dne, než dne uvedeného na smlouvě, je možné, že soud posoudí takový právní úkon, tedy tuto smlouvu, jako absolutně neplatný. Důsledkem neplatnosti smlouvy je zákonná povinnost stran vzájemně si vrátit plnění, která na základě neplatné smlouvy obdržely.
Eva Dvořáková, advokátní koncipientka
Norton Rose v.o.s., advokátní kancelář
Betlémský palác
Husova 5
110 00 Praha 1
Tel.: +420 257 199 025
Fax: +420 257 199 027
e-mail: prague@nortonrose.com
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz