Justiční akademie má novou ředitelku
Justiční akademie je organizační složka státu spadající do rezortu ministerstva spravedlnosti. Existuje od roku 2002, navazuje na tradice dříve existující Justiční školy a jejím úkolem je poskytovat vzdělávání soudcům a státním zástupcům, vyšším soudním úředníkům, právním a justičním čekatelům, asistentům a dalším zaměstnancům justice.
Sídlo Justiční akademie je v Kroměříži a další pracoviště v Praze a Stráži pod Ralskem. Od 1. května 2008 stojí v čele Justiční akademie poprvé žena – JUDr. Daniela Kovářová.
Rozhovor s JUDr. Danielou Kovářovou:
Pozorný čtenář EPRAVO či jiných právnických časopisů je s Vaším jménem i publikační činností seznámen. Přesto byste nám mohla říci, co jste dělala předtím, než jste se stala ředitelkou Justiční akademie:
Absolvovala jsem Právnickou fakultu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně (nyní Masarykova univerzita) v Brně. Po složení advokátních zkoušek jsem až do současné doby měla vlastní advokátní praxi v Plzni zaměřenou na trestní právo, rodinné právo a smluvní agendu. V letech 2005 až 2008 jsem vedla odbor výchovy a vzdělávání České advokátní komory a připravovala jsem vzdělávání pro advokáty a advokátní koncipienty. Také jsem vyučovala a přednášela, zejména problematiku odměňování advokátů a etiku.
Proč jste se přihlásila do výběrového řízení na ředitele Justiční akademie?
Domnívala jsem se, že zkušenosti s přípravou vzdělávání pro advokáty mohu použít i ve prospěch vzdělávání soudců a státních zástupců. Justiční akademie, podle mých informací i zjištění, za první dny působení funguje na velmi slušných základech a mým úkolem je stávající slušnou úroveň zlepšovat a zvyšovat. Byla bych ráda, kdyby Justiční akademie více a pružněji reagovala na potřeby praxe i požadavky soudců a státních zástupců, aby nabídla široké spektrum akcí nejen co do délky nabízeného vzdělávání a obsahu, ale i co do formy a umístění v celé republice. Chtěla bych rozšířit nabídku vzdělávacích akcí v regionálních učebnách, které se nacházejí povětšinou v sídlech krajských soudů a mohly by svou znalostí místního prostředí nejen reagovat na krajové rozdíly v požadavcích, ušetřit cestovní náklady a čas a současně vyjít vstříc požadavkům na jednodenní akce konané v místě pracoviště. Také bych ráda více akcí umístila do Prahy a pro případné vícedenní akce zajistila i odpovídající ubytování.
Jakou činnost vyvíjí Justiční akademie a kolik má zaměstnanců?
Činnost Justiční akademie lze rozdělit do několika skupin. První skupinu tvoří kvalifikační vzdělávání – v této oblasti Justiční akademie zajišťuje studium pro vyšší soudní úředníky a vyšší úředníky státního zastupitelství, asistenty soudců, právní a justiční čekatele. Druhou skupinu tvoří celoživotní vzdělávání soudců, státních zástupců a zaměstnanců soudů a státních zastupitelství, které nabízí nejen široké spektrum pozitivních právních disciplín, ale i semináře z komunikačních strategií, manažerského řízení, mediální tréninky i výuku cizích jazyků. Třetí skupinu tvoří akce, které Justiční akademie spolupořádá s partnerskými subjekty, organizacemi a právnickými institucemi. Jde o celou řadu různých projektů, konferencí, seminářů na různá aktuální témata, za účasti významných osobností českých i zahraničních. Ve všech oblastech má stěžejní význam Rada justiční akademie, na jejíchž bedrech leží odborná stránka výchovné a vzdělávací činnosti Justiční akademie. Spolupracujeme také s celou řadou institucí v Evropě i mimo ni, jsme aktivním členem sítě EJTN (evropská síť vzdělávacích zařízení v justici) a sítě Lisbon Network (celoevropská síť vzdělávání v justici v rámci Rady Evropy). Předpokládám, že poté, co se Česká republika letos stala členem ERA, se bude rozšiřovat spolupráce i s touto evropskou právnickou vzdělávací institucí. Všechny aktivity zajišťují 74 zaměstnanci a téměř dvě stovky externích spolupracovníků a lektorů.
Vím, že Vaše plány s Justiční akademií se neomezují jen směrem dovnitř Justiční akademie, ale i navenek.
Domnívám se, že Justiční akademie by si zasloužila větší pozornost ze strany veřejnosti. Mám teď na mysli v první řadě veřejnost právnickou, proto bych byla ráda, kdyby Justiční akademie participovala také na akcích pořádaných profesními právnickými komorami – Českou advokátní komorou, Notářskou komorou, Exekutorskou komorou, Soudcovskou unií, Unií státních zástupců. O pořádání společných akcí už jednáme. Předpokládám také užší spolupráci s právnickými fakultami; již nyní spolupracuje Justiční akademie na mnoha akcích a projektech s Právnickou fakultou v Olomouci i Právnickou fakultou v Brně. Byla bych také ráda, pokud by Justiční akademie pořádala více akcí napříč právnickými profesemi, při nichž by nad společnými problémy diskutovali soudci se státními zástupci, advokáty, notáři či exekutory. V druhé řadě bych byla ráda, kdyby se o existenci Justiční akademie dověděla i široká veřejnost, neboť například připravované bakalářské studium oboru vyšší justiční úředník by mohlo být velmi zajímavé pro zájemce, kteří nebyli úspěšní v přijímacím řízení na právnické fakulty.
Co nám můžete říci o tomto studiu?
Jde o denní studium v bakalářském studijním programu studijního oboru vyšší justiční úředník, který by měla Právnická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci realizovat v prostorách Justiční akademie. V měsíci dubnu odsouhlasila Vědecká rada fakulty akreditační materiál, který bude předmětem jednání Akreditační komise. V případě jeho schválení jsme připraveni na otevření studia pro první stovku uchazečů již v akademickém roce 2008 – 009, přičemž dvě třídy by měly být otevřeny v Kroměříži a jedna v Praze.
Bydlíte nedaleko Plzně a máte dvě malé děti. Jak vypadá Váš pracovní týden:
V současné době, kdy pronikám do vnitřních vztahů v akademii, jsem tři dny v týdnu v Kroměříži, kde spím v hlavní budově Justiční akademie, a další dva dny trávím v Praze a na různých jednáních po celé republice. Musím v této souvislosti poděkovat za vstřícný přístup ze strany předsedů soudů všech stupňů, vedení profesních komor i ministerstva spravedlnosti, neboť všichni tito představitelé justice jsou mi velmi nápomocni při seznamování se s problematikou a inspirují mě v krocích, které plánuju.
Pokud jde o rodinu – nedovedu si představit, že bych tuto práci zvládala bez podpory manžela a dětí a pomoci armády chův a příbuzných, kteří jsou připraveni pomoci se složitou rodinnou logistikou. Existence chůvy a pomocnice v domácnosti ovšem pro mou rodinu není nic nového, protože nás nezastupitelným způsobem provázejí od narození mých dětí.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz