K běhu lhůt podle občanského zákoníku
Běh lhůt je obecně upraven v § 645 a násl. zákona č. 89/2012 Sb. , občanský zákoník (dále jen „OZ“). Kromě známých ustanovení o přerušení běhu a stavení lhůt jsou nově upraveny i dosud z praxe neznámé skutkové podstaty.
Naproti tomu, aby promlčecí lhůta začala znovu běžet, je nutné „výslovně“ odmítnout v jednání pokračovat. Tato formulace může pro praxi znamenat značné obtíže, jelikož je následně velice těžké prokázat, že dlužník skutečně výslovně odmítnul v jednání pokračovat. Mediace podle § 6 odst. 1 písm. b) ZM končí také, pokud se strany konfliktu s mediátorem nesešly po dobu delší než 1 rok. S takovým ustanovením bohužel § 647 OZ nepočítá a neřeší tak případy, kdy jsou strany nečinné po delší dobu. Dle jazykového výkladu by v případě nečinnosti stran promlčecí lhůta nezačala nikdy znovu plynout. Je tedy zájmem dlužníka vždy výslovně ukončit jakékoliv dohody o mimosoudním jednání, aby promlčecí lhůta začala znovu běžet, a držet si o této komunikaci pečlivé záznamy. Uvidíme, jak se s tímto ustanovením vypořádá následná judikatura v případech, kdy jednání mezi stranami tzv. vyšuměla do ztracena.
Důvodová zpráva k § 647 OZ odkazuje na III.–7:304 DCFR, který stanoví odlišné formální nároky: „pokud smluvní strany jednají o právu nebo o okolnostech, z nichž nárok týkající se práva může vzniknout, promlčecí lhůta neskončí dříve než za jeden rok od poslední komunikace v rámci těchto jednání“[1] a na § 203 BGB, kde se promlčecí lhůta pozastavuje, dokud smluvní strany jednají ohledně nároku nebo okolností, ze kterých nárok vzniká, dokud jedna ze stran neodmítne pokračovat v jednání; právo se nepromlčí dříve než za tři měsíce po odpadnutí překážky.
Z obou výše uvedených myšlenkových vzorů ale neplyne tak jednoduchý způsob dohody o mimosoudním jednání a relativně náročně prokazatelné ukončení jednání. Dle mého názoru se jedná o nevyvážené ustanovení, které by bylo do budoucna vhodné upravit a stanovit pro dohodu o mimosoudním jednání alespoň minimální formální nároky.
Věřiteli v návaznosti na toto ustanovení svědčí i § 652 OZ, které stanoví, že pokračuje-li běh promlčecí lhůty po odpadnutí některé z překážek uvedených v § 646 až 651, neskončí promlčecí lhůta dříve než za šest měsíců ode dne, kdy začala znovu běžet. Pokud tedy věřitel dosáhne v posledních šesti měsících běhu promlčecí lhůty uzavření dohody o mimosoudním jednání i jen na několik hodin, po výslovném odmítnutí v těchto jednáních pokračovat promlčecí lhůta neskončí dříve než za dalších šest měsíců. Jen pro úplnost je nutné dodat, že tato ustanovení se uplatní obdobně i na prekluzivní lhůty na základě § 654 odst. 2 OZ.
Je tak na zvážení, zda do budoucna neuvažovat o zpřísnění podmínek pro formu dohody o mimosoudním jednání a o úplném vyloučení těchto ustanovení z použití na prekluzi. Nicméně do té doby je vhodné doporučit dlužníkům vyhýbat se jakýmkoliv dohodám o mimosoudním jednání s věřitelem zejména v posledních měsících běhu promlčecí (prekluzivní) lhůty.
Jana Kubová
Weinhold Legal, v.o.s. advokátní kancelář
Florentinum
Na Florenci 15
110 00 Praha 1
Tel.: +420 225 385 333
Fax: +420 225 385 444
e-mail: wl@weinholdlegal.com
--------------------------------------------------------------------------------
[1] Str. 1202 DCFR dostupné na www, k dispozici >>> zde.