K časově omezené možnosti dodavatele rozporovat zadávací dokumentaci
V souvislosti s novou úpravou veřejných zakázek obsaženou v zákoně č. 134/2016 Sb. , o zadávání veřejných zakázek (dále jen „ZVZ 2016“), došlo mimo jiné i ke změnám v úpravě podávání námitek proti zadávací dokumentaci. Konkrétně již neplatí, že tyto námitky lze podat nejpozději do 5 dnů od skončení lhůty pro podání nabídek, tak jako tomu bylo v případě předešlé právní úpravy dle § 110 odst. 3 zákona č. 137/2006 Sb. , o veřejných zakázkách (dále jen „ZVZ 2006“). Nově je zvyšován tlak na ostražitost dodavatele v tom smyslu, že dle § 242 odst. 4 ZVZ 2016 platí, že tyto námitky proti zadávací dokumentaci musejí být podány nejpozději do skončení lhůty pro podání nabídek.
K výše uvedenému se pak vyjádřil i Nejvyšší správní soud ve svém rozhodnutí č.j. 4 As 97/2016 – 37 ze dne 29.7.2016, jenž judikoval, že: „Pokud žalobkyně nejdříve z obsahu zadávací dokumentace vycházela a podala nabídku, nemůže následně po svém vyloučení z výběrového řízení dovozovat, že toto kritérium bylo „vadné“ a že jí nebyl zřejmý účel a důvod tohoto kritéria. Pokud žalobkyni skutečně nebyla tato podmínka jasná a měla za to, že umožňuje dvojí výklad, resp. že její splnění může být dosaženo různými způsoby […], měla toto řešit podáním námitek, případně alespoň požadovat dodatečné informace k zadávacím podmínkám ve smyslu § 49 ZVZ. Pokud tak neučinila, nemůže zpětně dovozovat, že jí měl zadavatel sdělit, z jakého důvodu přistoupil ke stanovení tohoto technického požadavku, aby tomu účelu mohla přizpůsobit svou nabídku.“
Ačkoliv se výše uvedený projednávaný případ týkal právní úpravy uvedené v ZVZ 2006, neexistuje důvod, proč by výše uvedená koncentrace neměla platit i pro právní úpravu dle ZVZ 2016.
V daném případě tak lze doporučit dodavatelům řešit nejasnosti v zadávacích podmínkách co nejdříve a pamatovat na to, že lhůty k podání námitek jsou hmotně-právní a nikoli procesně-právní, což znamená, že námitky musejí být zadavateli ve stanovené lhůtě doručeny a nepostačí ve stanovené lhůtě pouhé předání k poštovní přepravě. Z tohoto důvodu lze doporučit využít komunikaci prostřednictvím datové schránky, kdy dle § 211 odst. 6 ZVZ 2016 platí, že při komunikaci uskutečňované prostřednictvím datové schránky je dokument doručen dodáním do datové schránky adresáta, což je v případě komunikace prostřednictvím datových schránek okamžik časově se výrazně blížící okamžiku odeslání datové zprávy.
Mgr. Antonín Hajdušek,
právník
ARROWS advokátní kancelář, s.r.o.
V Jámě 699/1
110 00 Praha 1
Tel.: +420 725 992 682
e-mail: hajdusek@arws.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz