K novele, která dá od 1. 1. 2022 konečně smysl přijetí závazku podezřelého/obviněného, že se zdrží řízení motorových vozidel na kratší dobu, než je stanovená zkušební doba
Přijetí závazku podezřelého/obviněného, že se během zkušební doby zdrží řízení motorových vozidel, bývá obvyklou podmínkou podmíněného odložení podání návrhu na potrestání nebo podmíněného zastavení trestního stíhání v případech, kdy je trestní řízení vedeno o trestném činu spáchaném v souvislosti s řízením motorového vozidla (srov. 179g odst. 2 písm. a § 307 odst. 2 písm. a) zákona č. 141/1961 Sb. , trestního řádu (dále jen „trestní řád“)).
Dnem právní moci rozhodnutí, pro jehož účely se držitel řidičského oprávnění zavázal zdržet se řízení motorových vozidel, nebo kterým bylo rozhodnuto o přijetí nového závazku zdržet se řízení motorových vozidel během zkušební doby podmíněného odložení podání návrhu na potrestání nebo podmíněného zastavení trestního stíhání, pak daná osoba podle § 94a zákona č. 361/2000 Sb. , o silničním provozu (dále jen „zákon o silničním provozu“) pozbývá řidičské oprávnění.[1]
Jestliže podezřelý/obviněný v průběhu zkušební doby stanovené v rozhodnutí o podmíněném odložení podání návrhu na potrestání podle § 179g trestního řádu, nebo o podmíněném zastavení trestního stíhání podle § 307 trestního řádu, vedl řádný život, splnil povinnost nahradit způsobenou škodu, vydat bezdůvodné obohacení nebo jinou povinnost, k jejímuž splnění se zavázal, a vyhověl i dalším uloženým omezením, rozhodne státní zástupce/soud, že se osvědčil. Jinak, a to popřípadě i během zkušební doby, rozhodne o tom, že se neosvědčil, a dále postupuje podle příslušných ustanovení trestního řádu, tedy buď se pokračuje v řízení směřujícím k podání návrhu na potrestání (případně je rovnou podán tento návrh), nebo se pokračuje v trestním stíhání; výjimečně lze vzhledem k okolnostem případu a osobě podezřelého/obviněného postupovat tak, že se nerozhodne o tom, že se neosvědčil, ale podmíněné odložení podání návrhu na potrestání nebo podmíněné zastavení trestního stíhání se ponechá v platnosti a současně se stanoví další podmínky, mimo jiné může jít o přijetí nového závazku nebo prodloužení stávajícího závazku zdržet se určité činnosti (v daném případě řízení motorových vozidel).
V návaznosti na rozdílné výklady nižších soudů v otázce, zda závazek zdržet se určité činnosti musí trvat po celou zkušební dobu, anebo zda může být kratší, Nejvyšší soud ve své judikatuře z dikce ustanovení § 179g a § 307 dovodil, že trestněprávní úprava umožňuje, aby byl přijat závazek podezřelého/obviněného, že se zdrží řízení motorových vozidel, i v kratším trvání, než je zkušební doba[2].
Ustanovení § 102 zákona o silničním provozu však ve vztahu k podmíněnému odložení podání návrhu na potrestání nebo podmíněnému zastavení trestního stíhání jako podmínku vrácení řidičského oprávnění v současném znění stanoví pouze existenci rozhodnutí o osvědčení nebo neosvědčení ve zkušební době. I když tedy orgán činný v trestním řízení přijme závazek podezřelého/obviněného zdržet se řízení motorových vozidel v kratším trvání, příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností může za stávající právní úpravy rozhodnout o vrácení řidičského oprávnění až po uplynutí stanovené zkušební doby. Přijetí závazku na dobu kratší, než je délka zkušební doby, tak pro podezřelého/obviněného v současné době nemá žádný faktický smysl, což ovšem řada podezřelých/obviněných s překvapením zjišťuje až u přepážky při podání žádosti o vrácení řidičského oprávnění.
To nyní s účinností od 1. 1. 2022 změní novela zákona o silničním provozu provedená zákonem č. 220/2021 Sb. , která odstraní uvedenou diskontinuitu obou předpisů tím, že nové znění ustanovení § 102 zákona o silničním provozu již bude vázat vrácení řidičského oprávnění alternativně též na uplynutí doby závazku zdržet se řízení motorových vozidel i před uplynutím zkušební doby, nebo rozhodnutí o tom, že zbytek závazku zdržet se řízení motorových vozidel pro účely podmíněného odložení podání návrhu na potrestání nebo podmíněného zastavení trestního stíhání nebude vykonán. Stejný novelizační zákon rovněž s účinností od 1. 1. 2022 mění dikci ustanovení § 179g odst. 3 a § 307 odst. 4 trestního řádu, v nichž bude s ohledem na stávající judikaturu nově výslovně stanoveno, že zkušební doba může být stanovena delší, než je doba, po kterou se podezřelý, resp. obviněný zavázal zdržet se určité činnosti. Možnost vrácení řidičského oprávnění po uplynutí závazku před uplynutím zkušební doby bude otevřena pro všechny podezřelé/obviněné, kteří požádají o vrácení řidičského oprávnění po Novém roce, i když byl závazek spočívající ve zdržení se řízení motorových vozidel přijat před účinností novely.
PhDr. Mgr. Daniel Novopacký
Autor působí na katedře trestního práva Policejní akademie České republiky v Praze a je vedoucím autorského kolektivu připravujícího komentář k zákonu č. 361/2000 Sb. , o silničním provozu pro vydavatelství Wolters Kluwer/ASPI.
[1] Proto trestní řád v § 179g odst. 6, resp. 307 odst. 5 stanoví orgánům činným v trestním řízení povinnost v takovém případě poučit podezřelého/obviněného o povinnosti odevzdat řidičský průkaz a o tom, že právní mocí rozhodnutí pozbude řidičského oprávnění. Pro odevzdání řidičského průkazu pak platí podmínky stanovené v § 113 odst. 5 zákona o silničním provozu.
[2] (srov. např. usnesení Nejvyššího soudu ze dne 13. 8. 2014, sp. zn. 7 Tdo 906/2014 a usnesení Nejvyššího soudu ze dne 29. 4. 2015, sp. zn. 5 Tdo 106/2015)
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz