K umoření blankosměnky
V případě řízení o umoření blankosměnky, ve které není vyplněn údaj splatnosti, se nepoužije speciální dvouměsíční lhůta pro zveřejnění usnesení soudu a předložení umořované listiny jako u „běžných“ směnek, ale obecná jednoletá lhůta určená pro umořování ostatních listin.
Podle § 185m odst. 4 občanského soudního řádu se pak „lhůta podle odstavce 3 počítá, není-li umořovaná listina ještě splatná, od prvního dne její splatnosti. Jestliže je umořovaná listina již splatná, počítá se tato lhůta ode dne vyvěšení usnesení.“
Blankosměnka, ve které není vyplněn údaj splatnosti, není dosud splatná a dvouměsíční lhůta dosud nemohla začít běžet. Pokud by soud postupoval striktně podle § 185m odst. 4 občanského soudního řádu a aplikoval ho i na blankosměnky, ve kterých lhůta splatnosti není uvedena, nebylo by možné blankosměnku nikdy umořit, protože lhůta pro předložení blankosměnky nezačne nikdy běžet.
Zvláštností blankosměnky a hospodářským důvodem její oblíbenosti je možnost jejího použití i po době přesahující promlčecí lhůty. V zájmu právní jistoty subjektů, kterých se blankosměnka nějak týká, je však nutné v případě její ztráty nebo zničení postavit právní vztahy těchto subjektů najisto.
Účelem umoření blankosměnky je poskytnout ochranu hmotněprávnímu nároku spojenému se ztracenou nebo zničenou blankosměnkou tím, že výrokem o umoření budou navrhovateli zachována práva ze ztracené blankosměnky. Současně může být jejím umořením sníženo riziko jejího zneužití třetí osobou, která získá kontrolu nad směnkou protiprávně (v případě její ztráty či zničení).
Z výše uvedených důvodů je zřejmé, že je dán silný právní zájem zúčastněných subjektů, aby umoření blankosměnky bylo možné. Jestliže však není možné její umoření podle speciálního ustanovení o umoření „běžných“ směnek, jak je vyloženo výše, je na umořování blankosměnek nutno aplikovat obecné ustanovení § 185m odst. 2 občanského soudního řádu o umořování ostatních listin, které stanoví jednoletou lhůtu pro zveřejnění usnesení soudu.
Blankosměnka navíc z právního hlediska není ještě směnkou, ale pouze jejím neúplným zárodkem. Právní řád však její existenci na několika místech předvídá a za určitých okolností s ní zachází jako s listinou, kterou je třeba předložit k uplatnění práva (např. Čl. I § 10 zákona směnečného a šekového).
Z výše uvedených důvodu bude tedy usnesení soudu o umoření blankosměnky obsahovat v souladu s § 185m odst. 2 občanského soudního řádu výzvu, aby se ten, kdo má blankosměnku, přihlásil do jednoho roku (a nikoliv do dvou měsíců) od vydání usnesení u soudu.
Mgr. Viktor Pakosta,
advokát
Haškovcová&Co.
advokátní kancelář
Václavské nám. 823/33
110 00 Praha 1
Tel.: +420 226 807 069
Fax: +420 224 238 706
e-mail: office@haskovcova.com
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz