Kapitálový trh zažije možná ještě v roce 2007 legislativní revoluci
Již v roce 2004 byla na úrovni EU přijata směrnice č. 2004/39/ES o trzích finančních nástrojů (MiFID), která by měla způsobit relativně radikální změnu v rámci práva kapitálových trhů členských států EU.
Česká republika je jako členský stát EU povinna MiFID implementovat do právního řádu do listopadu 2007. Návrh novely zákona č. 256/2004 Sb. , o podnikání na kapitálovém trhu, v platném znění, která by měla implementovat směrnici MiFID, byl již dříve připraven Ministerstvem financí a následně diskutován s širokou odbornou veřejností. Dle neoficiálních informací však tento návrh bude předložen k projednání vládě ČR nejdříve v průběhu měsíce července či srpna. Proto lze předpokládat, že MiFID nebude v České republice včas implementován v rozporu s požadavky EU.
Jaké největší změny by měla připravovaná novelizace přinést? Cílem směrnice je zlepšit transparentnost nabízených služeb, podpořit konkurenční prostřední a zvýšit ochranu investorů. Konkrétně se jedná zejména o změny související s obchodováním s cennými papíry a s pravidly jednání se zákazníky.
Jednou ze základních změn je změna v rozsahu hlavních a doplňkových služeb, např. poradenství je nově přesunuto z doplňkových do hlavních služeb. Poskytování doporučení a analýz však zůstává v režimu doplňkových investičních služeb. Proto je to nutné tyto 2 služby rozlišit. Poradenství (advice) je pojmově individualizované, vychází z individuálních potřeb klienta. Naopak doporučení (recommendation) není osobním doporučením a je primárně určeno zejména pro veřejnost nebo se předpokládá její uveřejnění.
Důležitou součástí MiFIDu je i požadavek na provádění pokynů zákazníka za nejlepších podmínek. Obchodník s cennými papíry bude v budoucnu povinen zavést a trvale uplatňovat postupy pro dosažení nejlepšího možného výsledku pro zákazníka. Aplikace tohoto pravidla však může v praxi činit jisté potíže (pro některé z klientů bude rozhodující cena, pro jiného zase naopak rychlost realizace pokynu, atd.).
Další podstatnou změnou upravenou v rámci MiFIDu je nové třídění zákazníků na drobné, profesionální a způsobilou protistranu. Typ zákazníka musí být obchodníkem s cennými papíry zohledněn při poskytování informací o investičních službách a nástrojích, propagaci služeb a obecně komunikaci se zákazníkem. Dle návrhu novely zákona o podnikání na kapitálovém trhu by mezi profesionální zákazníky mohl být na žádost začleněn i zákazník splňující alespoň 2 ze 3 kritérií (objem obchodů, velikost majetku a praxe). Drobný zákazník definován explicitně není. Taková definice však dle mého názoru ani není potřeba, neboť lze dovodit že drobný zákazník je ve vztahu k profesionálnímu zákazníku vymezen negativně, jako fyzická nebo právnická osoba, která není považována za profesionálního zákazníka.
Dle návrhu novely bude dále explicitně umožněn outsourcing jednotlivých činností obchodníka s cennými papíry. Při zvažování a případné realizaci outsourcingu však bude potřeba respektovat podmínku, aby jím nedošlo k ohrožení podmínek pro udělení povolení obchodníka s cennými papíry k činnosti.
WEINHOLD LEGAL
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz