Kauza Kajínek: O čem tři svědci promluvili ?
Mediálně nejznámější český vězeň
Jiří Kajínek se včera po šesti letech vrátil ke Krajskému soudu v
Plzni, který ho v červnu 1998 odsoudil na doživotí za
dvojnásobnou vraždu. Soud ale nebude zatím rozhodovat o Kajínkově
vině či nevině, ale o tom, zda na základně nových svědectví
obnoví proces. Dva ze tří včerejších svědků u soudu přímo tvrdili,
že Kajínek tehdy nevraždil. Třetí uvedl, že věděl o svědcích,
kteří střelbu z vězení viděli, ale nikdy o tom nevypovídali.
Doživotí dostal Kajínek za vraždy podnikatele Štefana Jandy, jeho osobního strážce Juliána Pokoše a postřelení Vojtěcha Pokoše v roce 1993. Vraždy si prý objednal plzeňský podnikatel Antonín Vlasák, jehož Janda vydíral. Kajínek vinu vždy popíral a jeho advokát nyní přišel s tvrzením, že má nové důkazy o nevině.
První svědek, patnáctkrát trestaný Jan Oros soudu popsal, jak údajně viděl vraždy v oken plzeňské vazební věznice, kde v té době seděl. Vylíčil, že spatřil menšího muže, který třikrát vystřelil na bílé auto. Pak utíkal po pěšince pryč, ale vzápětí se vrátil oklikou a zamíchal se mezi lidi, kteří se shromáždili na místě střelby. Střelec byl podle Orose menší postavy a nemohl to být Kajínek. Před soudem vypovídá Oros až nyní, protože dříve prý měl strach z policie.
I další svědek je přesvědčený, že Kajínek nevraždil, protože osudný den v Plzni vůbec nebyl. Jaroslav Ďurči včera soudu tvrdil, že Kajínek se tehdy zdržoval u něj doma v Praze. Před lety ale vypověděl, že Kajínka na místo činu přivezl. Rozporuplné výpovědi odůvodnil policejním nátlakem v minulosti. V přípravném řízení se tehdy na nátlak přiznal, ale u soudu už pak nikdy nevypovídal.
Vlasák, jehož obžaloba vinila, že si Kajínka na vraždu najal, byl odsouzen pouze za vydírání. Strávil tři roky ve vazbě. Obvinění popírá. Včera řekl, že již před lety věděl, že někteří vězni viděli střelbu z oken věznice. Nikdy to ale neřekl policii ani státní zástupkyni - prý jim nedůvěřoval. Nevypovídal ani u soudu.
Jednání začalo ráno za mimořádných bezpečnostních opatření i za velké pozornosti medií a veřejnosti. Okolí soudu střežily desítky maskovaných policejních ozbrojenců se samopaly a brokovnicemi, všude stála služební auta. Policisté dokonce uzavřeli ulici přiléhající k soudní budově. Až do začátku jednání nebylo jasné, zda soudce nevyhoví žádosti Kajínkova advokáta o neveřejný proces. Právník totiž tvrdil, že jeho klientovi někdo vyhrožuje smrtí. O případném obnovení procesu rozhoduje nový senát v čele se soudcem Tomášem Boučkem. Je jedním z mála plzeňských soudců, který dosud neměl s kauzou nic společného.
Třiačtyřicetiletý Kajínek za posledních šest let viditelně zešedivěl. Proces snáší s klidem a poměrně usměvavou tváří, i když je spoután na nohou i rukou. Před každým vyjádřením se radí s advokátem. Vystupuje velmi zdvořile a uhlazeně. Nikdo by v něm na první pohled dvojnásobného vraha nehledal. Z klidu ho nevyvedou ani maskovaní ozbrojenci střežící každý pohyb.
Šanci dostat se do mimořádně střežené jednací síně měli dnes kromě aktérů případu jen lidé, kteří si předem opatřili vstupenky. Byli to především novináři, což s nelibostí nesli někteří Kajínkovi příznivci. Malá jednací síň totiž pojala ani ne polovinu zájemců. Kajínkovi příznivci se přitom k soudu vypravili nejen z Plzně a okolí, ale i ze vzdálených míst a před jednací síní stáli už dlouho před začátkem jednání. Některým přesto stačilo, že Kajínka alespoň na chodbě na dálku viděli. Některé jeho příznivkyně ukazovaly, jak mu drží pěsti.
Kajínkova obhajoba a také reportéři pořadu Na vlastní oči tvrdí, že za zločiny stojí tehdejší plzeňští policisté. Na
základě nových podezření a důkazů Inspekce ministra vnitra po letech znovu roli policistů prověřovala. Dospěla ale opět k závěru, že policisté žádný trestný čin nespáchali.
Kajínek je nyní v plzeňské věznici, kam byl převezen z Valdic. K soudu je předvolána řada svědků. Rozhodnutí o obnovení procesu padne jedině tehdy, když soud dojde k závěru, že se v Kajínkově kauze objevily nové důkazy. Jednání pokračuje v úterý.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz