Kauza vratné láhve
Nový zákon o obalech č. 477/2001 Sb. přinesl do našeho právního řádu právní úpravu vycházející z evropské legislativy, která chrání občana jako spotřebitele a zákazníka o poznání lepší způsobem než stávající právní úprava. Vratné obaly se vytratily z obchodů a vytlačily je tzv. PET lahve, které nemusí nikdo vykupovat a vozit zpátky k výrobci, aby je opět znovu naplnil lahodnou minerálkou nebo limonádou.
Nový zákon o obalech přináší v podstatě jednu staronovou novinku tj. preference systému vratných obalů (vratné obaly by měly být pro spotřebitele levnější) a jednu úplnou novinku a tou je zakotvení tzv. práva spotřebitele na výběr.
Zákon o obalech stanoví poměrně přísné podmínky, na jejichž základě by již v budoucnu nemělo docházek ke znevýhodňování vratných obalů vůči jiným typům obalů. Zákon tedy zejména stanoví:
- vratné zálohované obaly musí být v obchodech vykupovány po celou jejich provozní dobu,
- obchody jsou povinny vykupovat vratné zálohované obaly bez omezení množství a bez vázání tohoto výkupu na nákup zboží (tzn., že nepřichází do úvahy argument prodávajícího tady jste ty láhve nekoupil, tak vám je nevezmu zpět),
- oznámí-li osoba, která uvedla na trh nebo do oběhu vratné zálohované obaly (např. výrobce nebo dovozce), že přestává používat dosud zálohovaný obal, je povinna tento vratný zálohovaný obal odebírat zpět za podmínek platných pro dosud zálohovaný obal po dobu nejméně 1 roku od posledního uvedení tohoto obalu na trh nebo do oběhu (nemělo by tedy docházet k tomu, že vratné láhve se budou ze dne na den vykupovat za zcela odlišnou cenu, tak jak k tomu docházelo dříve).
Asi „nejrevolučnějším“ je ustanovení zákona o obalech, jež stanoví, že osoba, která uvádí do oběhu nápoje v obalech, které nejsou vratnými zálohovanými obaly, je povinna nabízet stejné nápoje rovněž ve vratných zálohovaných obalech, pokud jsou v nich tyto nápoje uváděny na trh. Tato povinnost se nevztahuje na osoby uvádějící tyto nápoje do oběhu na prodejní ploše menší než 200 m2. Z čehož plyne, že v žádném supermarketu nebo v obchodě s větší prodejní plochou než 200 m2 by se vám nemělo stát, že nekoupíte vedle např. minerálky Mattonka v PET láhvi i tu samou minerální vodu ve vratném obalu tedy ve skleněné láhvi. Uvedené ustanovení zároveň chrání i tzv. malé prodejce, kteří nejsou nuceni toto ustanovení dodržovat.
Abyste vratné obaly poznali (doposud nebyla zakotvena povinnost označovat obal jako vratný takže o tom, že jste koupili zboží ve vratném obalu jste se dozvěděli nejdříve u pokladny) stanoví zákon spolu s prováděcí vyhláškou povinnost označovat vratné obaly jako zálohovaný obal.
Výše uvedené povinnosti platí od 1.5.2002 s tím, že vyhláška určila i jednotnou výši zálohy na všechny druhy zálohovaných lahví, a to na částku ve výši 3,-Kč. Na dodržování citovaných povinností bude dohlížet Česká obchodní inspekce, která může při nedodržení udělit pokutu až do výše 500 000,-Kč.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz